15 Մայիս 2015 - 07:09 AMT
90 տարեկան հասակում Լաս Վեգասում վախճանվել է լեգենդար երաժիշտ, «բլյուզի արքա» Բի ԲԻ Քինգը, հայտնում է Associated Press-ը բլյուզմենի փաստաբանի վրա հղումով:
Փաստաբանը հայտնել է, որ երաժիշտը մահացել է իր տանը:
Նախորդ ամիս Բի Բի Քինգը հոսպիտալացվել էր դիաբետի սրման պատճառով: Ապրիլի 8-ին նա դուրս գրվեց հիվանդանոցից: Այդ հիվանդությունից Բի Բի Քինգը տառապում էր արդեն 20 տարի: 2014-ի հոկտեմբերին նա ստիպված էր դադարեցնել համերգային գործունեությունը «բժշկական նկատառումներով»:
Ըստ որոշ տվյալների, մինչ այդ երաժիշտը սրտի կաթված էր տարել: Նշվում է նաև, որ առողջությունը կարող էր վատթարանալ դիաբետի հետ կապված բարդության ` ջրազրկման պատճառով:
Ռայլի Բի Քինգը ծնվել է Միսիսիփի նահանգում 1925 թվականի սեպտեմբերի 16-ին: Աշխատանքային գործունեությունը սկսել է որպես ֆերմեր, իսկ կիթառ ազատ ժամանակ էր նվագում: Երաժշտությամբ պրոֆեսիոնալ սկսել է զբաղվել 1948-ին: Նա տասնյակ ալբոմներ է թողարկել և դադարեցրել է համերգային գործունեությունը 2014-ին առողջական խնդիրների պատճառով:
2011-ին Rolling Stone ամսագրի հարցման արդյունքում Բի Բի Քինգը զբաղեցրեց 6-րդ հորիզոնականը «Բոլոր ժամանակների լավագույն 100 կիթառահարներ» անվանակարգում»:
Բի Բի Քինգը հայտնի դարձավ «3 O'Clock Blues», «The Thrill Is Gone», «Every Day I Have The Blues» կոմպոզիցիաների իր մեկնաբանությամբ: Նա բազում պարգևներ է ստացել, այդ թվում նաև մի քանի անգամ արժանացել Grammy մրցանակին: Ինքը կիթառահարն ու վոկալիստը հանգիստ էր վերաբերվում իր փառքին: «Այնքան բան կան, որ անում են մարդիկ, ինչը ես անել չեմ կարող: Ինձ մոտ միայն գերազանց ստացվում է Բի Բի Քինգ լինելը»,-ասել է նա հարցազրույցներից մեկու

15 Май 2015 - 06:46 AMT
Легендарный музыкант Би Би Кинг скончался на 90-м году жизни в Лас-Вегасе (штат Невада). Об этом сообщило агентство Associated Press со ссылкой на адвоката блюзмена.
По его словам, артист умер у себя дома.
В прошлом месяце Би Би Кинг был госпитализирован в связи с обострением диабета, 8 апреля он покинул больницу. Он страдал от этого заболевания более 20 лет. В октябре 2014 года он был вынужден прекратить концертную деятельность «по медицинским соображениям».
По некоторым данным, незадолго до этого Би Би Кинг перенес сердечный приступ. Также отмечалось, что ухудшение здоровья могло возникнуть из-за связанного с диабетом осложнения – обезвоживания.
Райли Би Кинг родился в штате Миссисипи 16 сентября 1925 года. Он начал работать фермером-арендатором и на гитаре играл в свободное время. Профессионально заниматься музыкой он стал в 1948 году. Выпустив десятки альбомов, музыкант в 2014 году прекратил концертную деятельность из-за проблем со здоровьем. Более 20 лет он болел диабетом второго типа.
В 2011 году опрос журнала Rolling Stone поместил Би Би Кинга на шестое место в списке «100 лучших гитаристов всех времен».
Известность Би Би Кингу принесли собственные трактовки таких композиций, как «3 O'Clock Blues», «The Thrill Is Gone», «Every Day I Have The Blues» и многих других. Он является обладателем множества наград, в том числе нескольких премий Grammy. Сам гитарист и вокалист относился к своей славе спокойно. «Существует огромное количество разных вещей, доступных другим людям, которые я делать не умею, – сказал он в одном из интервью. – У меня отлично получается только одно – быть Би Би Кингом».