Տաճարական ասպետների (Տամպլիերների) միաբանության գերագույն առաջնորդարանների կողմից մայիսի 16-ին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում հուշագիր է ստորագրվել, որով ընդգծվել է, որ Տաճարականների միաբանությունն ընդունում է Հայոց ցեղասպանությունը:
Մինչև հուշագրի ընդունումը մոտ 30 տաճարական 10 երկրից ծաղիկներ և ծաղկեպսակ են դրել Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում:
«Այսօր մենք հրավիրել ենք մոտ 30 ասպետի 10 երկրից, նամակներ ստացել ևս 15 պետությունից։ Մեր եղբայրներն ու քույրերը ժամանել են հարգանքի տուրք մատուցելու զոհերի հիշատակին»,– ասել է Կիլիկիայի թագավոր Լևոն Մեծագործի Անվան Երուսաղեմի տաճարի ինքնիշխան ռազմական միաբանության (Տամպլիերների հայկական ուխտ) գերագույն հրամանատար Բագրատ Լալայանը, մեջբերում է «Նովոստի Արմենիա»-ն:
Նրա խոսքով, այս պահին Տամպլիերների հայկական ուխտը հասարակական կազմակերպություն է, որը շարունակում է պաշտպանել քրիստոնեական հավատքը, սատարել պետությանը` լինելով հայկական եկեղեցու կողքին։
«Այսօր մեր ուխտը շարունակում է այն ավանդույթները, որոնք եղել են 1000 տարի առաջ։ Հայ տաճարականները հրավեր են ստացել Հռոմի պապից և մասնակցել Վատիկանում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված արարողությանը։ Այսօր Ուխտի գործունեությունն ուղղված է մեր պետականության օժանդակությանը, Կիլիկիայի թագավորության ավանդույթների պահպանմանը»,– ասել է Լալայանը։
Խոսելով Ուխտի պատմության մասին` նա նշել է, որ, թեև 1307 թվականին ուխտի Մեծ մագիստրոս Ժակ դը Մոլեին այրել են խարույկի վրա, մահից առաջ նա հասցրել է իր լիազորությունները փոխանցել Ժակ Լ'Արմենիուսին, ում մասին գրեթե ոչինչ հայտնի չէ։
«Իմանալով, որ նա Կիպրոսից էր և հաշվի առնելով նրա ազգանունը` ենթադրում ենք, որ նա հայկական արմատներ ուներ»,– նշել է Լալայանը։
Մեծ հրամանատարի խոսքով, տամպլիերների թիվն ամբողջ աշխարհում մոտ 20-25 հազար է, Հայաստանում նրանք մոտ 100-ն են։ Նա ընդգծել է նաև, որ Ուխտը որևէ կերպ կապված չէ մասոնության հետ։
Ինքնիշխան ռազմական միաբանության սենեշալ Միքայել Մադաթյանն իր հերթին նշել է, որ 19–րդ դարում Հռոմի պապը կրկին ճանաչել է Ուխտի գոյության իրավունքը, իսկ Հովհաննես Պողոս Երկրորդը պաշտոնապես ներողություն խնդրել կազմակերպությունից։
«Այսօր տամպլիերները ճանաչված են իրենց լիազորություններով։ Ուխտի անդամ կարելի է դառնալ 21 տարեկանից, աղջիկներն էլ կարող են անդամակցել»,– ասել է նա։
Արձանագրությունը ստորագրելուց հետո տամպլիերները եղևնի են տնկել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշողության պուրակում։
Այս պահին աշխարհում կա մոտ 20.000 թամփլիեր ասպետ, իսկ Ուխտի հրամանատարությունները գործում են ավելի քան 40 երկրում։ Ուխտի գերագույն հրամանատարը Ֆերնանդո Ֆոնտես Սոուզա դը Պերեիրան։
Հայաստանում Թամփլիերների Գերագույն հրամանատարոևւթյունը պաշտոնապես 2012 թվականին գրանցվել է «Կիլիկիայի թագավոր Լևոն Մեծագործի անվան Երուսաղեմի տաճարի ինքնիշխան ռազմական միաբանություն» անվամբ: Ուխտի հայկական բաժինը գլխավորում է Միաբանության Գերագույն հրամանատար Բագրատ Լալայանը։

Около 30 храмовников из 10-ти стран от имени всего Ордена тамплиеров подписали в Ереване Протокол о признании Геноцида армян.
«Сегодня мы пригласили около 30 рыцарей из 10-ти стран, получили письма из еще порядка 15-ти государств. Наши братья и сестры прибыли отдать дань памяти невинным жертвам», – сказал Великий приор Великого Армянского Командорства Ордена Храма Иерусалимского имени короля Киликии Левона Великого (Армянский орден тамплиеров) Баграт Лалаян.
По его словам, на данный момент Армянский орден тамплиеров – это общественная организация, которая продолжает защищать христианскую веру, поддерживать государство, находясь рядом с Армянской церковью.
«Сегодня наш орден продолжает те традиции, которые были 1000 лет назад. Армянские храмовники получили приглашение со стороны Папы Римского и приняли участие в церемонии, посвященной памяти жертв Геноцида армян в Ватикане. Сегодня деятельность Ордена направлена на поддержание нашей государственности, традиций Киликийского царства», – сказал Лалаян.
Говоря об истории Ордена, он отметил, что, хотя в 1307 году великого магистра Ордена Жака де Моле сожгли на костре, перед смертью он успел передать свои полномочия Жаку Л'Армениусу, о котором практически ничего не известно.
«Зная, что он был из Кипра и, учитывая его фамилию, мы предполагаем, что он был армянского происхождения», – отметил Лалаян, сообщает «Новости-Армения».
По словам Великого приора, численность тамплиеров во всем мире составляет порядка 20-25 тыс. человек, в Армении их число составляет порядка сотни человек. Он также подчеркнул, что Орден никоим образом не связан с масонством.
В свою очередь, сенешаль Великого Армянского Командорства Микаэл Мадатян отметил, что в XIX веке Папа Римский снова признал право на существование Ордена, а Иоанн Павел Второй официально извинился перед организацией.
«Сегодня тамплиеры признаны со всеми своими полномочиями. Членами Ордена можно стать с 21 года, ими могут стать, в том числе, девушки», – сказал он.
Тамлиеры в ЦицернакабердеРыцари-тамплиеры возложили цветы к мемориальному комплексу «Цицернакаберд», посетили Музей-институт Геноцида армян, где и был подписан протокол. После этого тамплиеры посадили ель в Аллее памяти жертв Геноцид армян.
На данный момент в мире насчитывается около 20 000 рыцарей-тамплиеров, а Приораты Ордена действуют более чем в 40 странах. Великим мастером Ордена является дон Фернандо Фонтес Соуза де Перейра.
В Армении Великий Приорат Ордена тамплиеров был официально зарегистрирован в 2012 году под названием «Верховный Независимый Военный Орден Храма Иерусалимского имени Великого Короля Киликии Левона». Армянское отделение Ордена тамплиеров возглавляет Великий Приор, врач и предприниматель Баграт Лалаян.
Геноцид армян 1915 года является первым геноцидом ХХ века. Турция традиционно отвергает обвинения в массовом истреблении около полутора миллиона армян в годы Первой мировой войны и крайне болезненно реагирует на критику со стороны Запада во вопросу армянского геноцида.
Факт Геноцида армян признан многими странами, в частности, Уругваем, Россией, Францией, Литвой, нижней палатой парламента Италии, большинством штатов США, а также парламентами Чили, Греции, Кипра, Аргентины, Бельгии, Уэльса, Национальным Советом Швейцарии, Палатой общин парламента Канады и сеймом Польши.