4 Հունիս 2015 - 10:54 AMT
Նկարը գողացել են 1997 թվականին Մոսկվայում` մասնավոր հավաքածուից: Կտավն անհետացել էր ԽՍՀՄ նավաշինարարական արդյունաբերության ժողկոմ Իվան Նոսենկոյի այրիի մոսկովյան բնակարանից: Դրանից հետո ոչ մի տեղեկություն դրա մասին չի եղել մինչև, որ այն չի հայտնվել աճուրդում: Նկարները և արվեստի այլ գործերը միշտ ցանկալի ավար են եղել գողերի համար, չէ որ միշտ կգտնվեն մարդիկ, որոնք պատրաստ են ցանկացած գումար վճարել սեփական հավաքածուին համաշխարհային մի գլուխգործոց հավելելու համար:
Արվեստի գործի ամենաառաջին աղմկահարույց առևանգումը տեղի է ունեցել XV դարում. ծովահենները գողացան Հանս Մեմլինգի «Ահեղ դատաստանը» տրիպտիխը: Սա առաջին գեղարվեստական գործն էր, որը պաշտոնապես գողացված համարվեց: Ամեն ինչ տեղի ունեցավ ծովում` Ֆլորենցիայի ճանապարհին: Նկարտ տեղափոխվում էր «Մատեո» նավով Բրյուգգե-Պիզա-Կոստանդնուպոլիս երթուղով:
Ծովահենների նավապետ Պաուլ Բենեկեն մեծահոգության մասին տարօրինակ պատկերացումներով մարդ էր և նվիրեց նկարը իր տերերին Գդանսկում, իսկ նրանք իրենց հերթին` նույն քաղաքի Սբ Մարիամի եկեղեցուն: Չնայած նկարը վերադարձնելու Ֆլորենցիայի ապարդյուն փորձերին, նկարը կախված մնաց Գդանսկի եկեղեցում ավելի քան 500 տարի` որոշ ընդհատումներով Եվրոպայում «ցուցադրվելու» ժամանակ: Այսօր այն կարելի է տեսնել տեղի Պոմորի թանգարանում:
«Ահեղ դատաստանը» տրիպտիխ / Մոնա Լիզայի դիմանկարը
XX դարի իսկական սենսացիա դարձավ Մոնա Լիզայի դիմանկարի առևանգումը 1991 թ. օգոստոսի 21-ին: Դրանից հետո Լեոնարդ դա Վինչիի այդ գործի գինը կտրուկ աճեց և այն դարձավ ամենահայտնի կտավն աշխարհում: Կա կատարվածի մի քանի վարկած; Ճշգրիտ հայտնի է, որ «Մոնա Լիզա» դիմանկարը գողացել է Վինչենցո Պերուգգիան: Նա հանել է նկարը պատից այն օրը, երբ թանգարանը չէր աշխատում, և դուրս է եկել շենքից` կտավը պահելով հագուստի տակ:
Իսկ թե ինչու նա արեց դա. այստեղ կարծիքները տարբեր են: Ոմանք կարծում են, որ բանվորը Փարիզից ուղղակի սիրահարվել էր Մոնա Լիզային, հենց որ նայել է նրա աչքերին: Նա մտադիր չի եղել վաճառել կտավը` նկարը երկու տարի կախված է եղել նրա խոհանոցում: Մեկ այլ վարկածով, Պերուգգիան գործել է հայրենասիրական մղումներով: Այսինքն նա ցանկացել է վերադարձնել ժամանակին Նապոլեոնի կողմից հափշտակված կտավը հայրենիք` Իտալիա: Սակայն մասնագետների մեծամասնությունն այնուամենայնիվ շահադիտական մղումներ է վերագրում նրան:
«Մոնա Լիզան» Դա Վինչիի միակ նկարը չէ, որին աչք էին դրել գողերը: 2003-ի օգոստոսին հանցագործները Շոտլանդիայի Դրամլենրինգ դղյակից գողացան այդ նկարչի ևս մեկ կտավ` «Իլիկով Տիրամայրը»: Դղյակի թանգարանում են պահվում նաև Դա Վինչիի, Ռեմբրանդտի, Հանս Գոլբեյնի ընդհանուր արժողությամբ 650 մլն դոլարի կտավներ: «Իլիկով Տիրամայրը» գնահատվում է 65 մլն դոլար: Նկարը հայտնաբերվել է 4 տարի անց:
Եվս մեկ աղմկահարույց կողոպուտ է տեղի ունեցել 1985 թվականի հոկտեմբերի 13-ին: Փարիզի Մարմոտան թանգարանից գողացան Մոնեի, Ռենուարի և Մորիզոյի վրձնին պատկանող գեղանկարչության մոտ 10 գլուխգործոց: Գողոնի ընդհանուր գումարը կազմեց 20 մլն դոլար:
«Տպավորություն. Ծագող արև»/ «Իլիկով Տիրամայրը»
Հանցագործները թանգարան են ներխուժել օրը ցերեկով: Նրանք գետնին են տապալել պահակներին ու այցելուներին, հանել են պատերից այն ամենն, ինչ նրանց հարկավոր էր, և հանգիստ հեռացել են: Ավազակների գողացածից ամենաարժեքավորը Կլոդ Մոնեի «Տպավորություն. Ծագող արև» լեգենդար կտավն էր, որը անվանում տվեց իմպրեսիոնիզմի մի ամբողջ ուղղության:
Գողոնը փնտրեցին 5 տարի: Արդյունքում կտավները հայտնաբերեցին 1990-ին Կորսիկայի հարավում գտնվող լքյալ մի առանձնատանը` Պորտո Վեկկիոյում: Նկարներն այդպես էլ չհաջողվեց վաճառել. համաշխարհային հռչակ ունեցող ստեղծագործություններն ու աղմուկը, որ մամուլը բարձրացրեց կողոպուտի շուրջ, անհնար դարձրեցին նրա իրացումը: Այն ժամանակ հանցագործները, Ինտերպոլի ճանկը չընկնելու համար, որոշեցին ուղղակի ազատվել այդ նկարներից:
20-րդ դարի ամենաաղմկահարույց գողությունը կարելի է համարել 1990 թ. կողոպուտն ԱՄՆ-ում: Այն ժամանակ ոստիկանական համազգեստ հագած գողերը թալանեցին Բոստոնի Իզաբելլա Գարդների թանգարանը: Նրանց հաջողվեց ներս մտնել` ստելով թանգարանի աշխատակիցներին, թե շենքում գործել է տագնապի ազդանշանը: Իսկ հետո ձեռնաշղթաներ են հագցրել պահակների վրա: Թանգարանից դուրս է բերվել 12 նկար, այդ թվում` Ռեմբրանդտի երկու նկար («Սևազգեստ տղամարդն ու կինը» և «Փոթորիկը Հալիլեյում»), Հովարդ Ֆլինկի գեղանկարը, Մանեի վրձնած դիմանկարը, Դեգայի 5 ակվարել, ինչպես նաև թանգարանի մարգարիտը` Վերմեր Դելֆտսկու «Համերգը»: Թալանածի գումարն ապշեցնում է` 300 մլն դոլար: Ընդ որում կողոպտիչների մասին տեղեկությունների համար 5 մլն դոլար պարգևատրություն նշանակվեց: Չնայած դրան, այս նկարները մինչ օրս որոնում են:
2000 թ. դեկտեմբերի 22-ին Շվեդական Ազգային թանգարանից գողացան «Պատանի փարիզուհին» կտավը և Ռենուարի ևս երկու նկար: Այստեղ մի համակարգված խումբ է աշխատել: Սկզբից ականապատել են թանգարանի մոտ կայանած ավտոմեքենաները` երբ ռումբերը պայթեցին, ոստիկանություն եկավ: Այս իրավիճակում ինքնաձիգներով զինված 3 անձ մտավ թանգարան: Հանցագործներից մեկը զենքն ուղղեց պահակների և այցելուների վրա, իսկ մյուս երկուսը պատերից հանեցին Ռենուարի աշխատանքները` «Պատանի փարիզուհին». «Զրույցը այգեպանի հետ» և ինքնանկարը:
Թանգարանը հենց ջրի ափին է գտնվում, ուստի գողերը հեռացան մոտորանավակով: Այս ամենը մարտաֆիլմի տեսարան էր հիշեցնում` հեռանալով, ավազակները նույնիսկ մեխեր շաղ տվեցին` դժվարացնելու համար հետապնդումը: Մեկ տարի անց «Պատանի փարիզուհին» ի հայտ եկավ թմրամոլների որջի խուզարկության ժամանակ, իսկ մյուս 2 նկարը մինչ օրս չի գտնվել: Վնասի գումարը հասնում է մոտ 30 մլն դոլարի:
«Ճիչը» / «Պատանի փարիզուհին»
Ոչ պակաս աղմկահարույց կողոպուտ տեղի ունեցավ 2004-ի օգոստոսին: Էդվարդ Մունկի թանգարանից այցելուների աչքի առաջ զինված գողերը մի քանի արժեքավոր նկար առևանգեցին, այդ թվում նկարչի գլուխգործոցները` «Ճիչն» ու «Տիրամայրը» : Կողոպտիչների մասին տեղեկատվության համար իշխանություններն առաջարկեցին 250 հազար եվրո: Բարեբախտաբար, արվեստի գլուխգործոցները հաջողվեց գտնել 2006-ին:
«Դարի կողոպուտ» են անվանում նաև գողությունը Էմիլի թանգարանից Ցյուրիխում: Այն տեղի ունեցավ 2008թ. փետրվարի 10-ին: Գողացվեց 4 կտավ 164 մլն դոլար ընդհանուր արժողությամբ: Երեք կողոպտիչները թանգարանի պատերից հանեցին Մոնեի («Կակաչները Վետենի արվարձաններում»), Սեզանի («Կարմիր անթև հագուստով տղան»), Դեգայի (Կոմս Լեպիկը դուստրերի հետ) և Վան Գոգի («Շագանակի ծաղկած ճյուղերը») կտավները ու հեռացան անհայտ ուղղությամբ: Նկարները դեռ չեն գտել` հայտարարված է 100 հազար ֆրանկ պարգևավճար:
2012-ի հունիսի 19-ին ԱՄՆ «Վեներան Մանհեթենի վրա» պատկերասրահից գողացվեց Սալվադոր Դալիի «Դոն Խուան Տենորիոյի աֆիշը» կտավը:
Կողոպտիչն ուղղակի ժամը 16-ին մոտ մտել է պատկերասրահ, ուղղակի դրել է հայտնի սյուրռեալիստի աշխատանքը սև պայուսակի մեջ և ուղղակի դուրս է եկել: Նա պատկերասրահում է մնացել 14 րոպե: Չնայած, որ այդ ամենը նկարահանվել է տեսախցիկներով և այդ կադրերը հետագայում ամբողջ աշխարհը տեսավ, ոչ ոք չկարողացավ ճանաչել այդ ճաղատության հակումով, վանդակավոր վերնաշապիկ հագած մարդուն` այնքան աննշան էր նրա արտաքինը: Իսկ մեկ ամիս անց պատկերասրահը նամակ ստացավ. «Ձեր կտավն արդեն ձեր մոտ է գալիս» գրությամբ, որին կցված էր Եվրոպայից փոստային առաքման համարը: Նկարը բարեհաջող տեղ հասավ և զբաղեցրեց իր տեղը, իսկ հանցագործի անձը հնարավոր եղավ պարզել միայն վերջերս` դա 29-ամյա հույն Ֆիվոս Իստավրիօղլուն էր, որը շատ հիմար կերպով մատնեց իրեն: Հունաստանում նա սուպերմարկետից մի շիշ հյութ էր գողացել, նրան բռնեցին, մատնահետքեր վերցրեցին, որոնք համընկան նկարի վրայի մատնահետքերի հետ:
«Դոն Խուան Տենորիոյի աֆիշը» / «Տիրամայրը»
Արվեստի գործերի ամենազանգվածային առևանգումը 7-10 հազար արտեֆակտերի գողությունն էր Իրաքի թանգարանից 2003 թ.:
2003 թ. մարտ-ապրիլին ռազմական հակամարտության ժամանակ Իրաքի մշակութային հաստատություններն ու հնագիտական կենտրոնները հսկայական կորուստներ կրեցին: Թալանը համաճարակի չափեր ստացավ: Իրաքի Ազգային թանգարանից գողացված իրերի մեծ մասը վերդարձվեց, սակայն, մինչ օրս մոտ 7-10 հազար ցուցանմուշ հետախուզման մեջ է:
Որոնվողների թվում այսօր երկու գլուխգործոց կա` Վան Գոգի երկու նկար, որոնք գողացել են Ամստերդամի թանգարանից 2002-ին: Մյուս որոնվող նկարների թվում են Դա Վինչիի, Սեզանի, Վան Գոգի, Մունկի և այլ հայտնի նկարիչների գործեր:
Ընդհանուր առմամբ, 10 ամենաաղմկահարույց կողոպուտների արդյունքում առևանգված արվեստի գործերը մասնագետների կողմից գնահատվում են 600 մլն դոլար: Սակայն դրանք անգին են մարդկության մշակութային ժառանգության համար:

3 Июнь 2015 - 13:04 AMT
Картина пропала из московской квартиры вдовы наркома судостроительной промышленности СССР Ивана Носенко, и с того времени о ее судьбе было ничего не известно, пока она не появилась на торгах одного из аукционных домов Великобритании.Картины и другие произведения искусства всегда были желанной добычей для воров, ведь всегда находились люди, готовые заплатить любые деньги только, чтобы прибавить к своим частным коллекциям какой-нибудь мировой шедевр.
Самое древнее громкое похищение искусства случилось в XV веке: триптих «Страшный суд» Ганса Мемлинга был похищен пиратами. Это первая художественная работа, которую официально признали украденной. Все произошло в море по дороге во Флоренцию: картину везли на галере «Маттео» по маршруту Брюгге — Пиза — Константинополь.
Капитан пиратского судна Пауль Бенеке был человеком со странным представлением о великодушии и подарил картину своим хозяевам в Гданьск, а те — церкви Святой Марии там же. Несмотря на безуспешные попытки Флоренции вернуть работу, «Страшный суд» провисел в храме в Гданьске более 500 лет с некоторыми перерывами на «гастроли» по Европе. Сегодня его можно увидеть в местном Поморском музее.
Триптих «Страшный суд» / Портрет Моны Лизы
Настоящей сенсацией начала XX стало похищение 21 августа 1911 года из Лувра портрета Моны Лизы. После этого ограбления работа Леонардо да Винче резко подскочила в цене и стала самым известным полотном в мире.
Есть несколько версий случившегося. Точно известно, что картину «Мона Лиза» украл Винчензо Перуггия. Он снял ее со стены в тот день, когда музей не работал, и вышел из здания, пряча полотно под одеждой.
А вот в том, зачем он это сделал, точки зрения расходятся. Есть мнение, что рабочий из Парижа просто влюбился в Мону Лизу, как только посмотрел в ее глаза. Продавать полотно он не собирался — картина два года стояла у него на кухне. По другой версии, Перуггия действовал по патриотическим соображениям. А именно хотел вернуть «Мону Лизу», некогда украденную Наполеоном, на родину — в Италию. Но большинство специалистов все-таки приписывает Перругию корыстные мотивы.
«Мона Лиза» – не единственная картина Леонардо да Винчи, на которую когда-то положили глаз грабители. В августе 2003 года преступники унесли из замка Драмлэнриг в Шотландии еще одно полотно этого художника – картину «Мадонна с веретеном». В музее замка находятся знаменитые картины таких художников как да Винчи, Рембрандта и Ганса Гольбейна общей стоимостью около 650 миллионов долларов. Сама же «Мадонна» оценивается в 65 миллионов долларов. Картину нашли спустя 4 года.
Еще одно нашумевшее ограбление произошло 13 октября 1985 года. Из музея Мармоттан в Париже было похищено десять живописных шедевров, принадлежащих кисти Моне, Ренуара и Моризо. Общая сумма награбленного составила 20 миллионов долларов.
«Впечатление. Восходящее солнце» / «Мадонна с веретеном»
Преступники ворвались в музей прямо посреди бела дня. Они уложили на пол охранников и посетителей, сняли со стен все, что им было нужно, и спокойно ушли. Из взятого бандитами самым ценным было легендарное полотно Клода Моне «Впечатление. Восходящее солнце», давшее название направлению импрессионизма.
Награбленное искали пять лет. В итоге полотна нашли в 1990 году на заброшенной вилле на юге Корсики, в Порто-Веккио. Картины так и удалось продать: уникальность всемирно известных произведений и шумиха, поднятая прессой вокруг ограбления, сделали невозможной их реализацию. Тогда преступники, чтобы не угодить в сети Интерпола, решили попросту избавиться от картин.
Самым громким ограблением 20 века можно назвать, пожалуй, произошедшее в 1990 году в США. Тогда воры, переодетые в полицейскую форму, обокрали Музей Изабеллы Гарднер в Бостоне. Проникнуть внутрь им удалось, соврав. Лже-полицейские сообщили сотрудникам музея, что в здании сработала сигнализация. А после одели на охранников наручники. Из музея вынесли 12 картин. Среди них – две картины Рембрандта («Мужчина и женщина в черном» и «Шторм в Галилее»), пейзаж Говарда Флинка, портрет кисти Едуара Мане, пять акварелей Дега, а также жемчужину музея – полотно Вермера Делфтского «Концерт». Сумма награбленного поражает — это $300 млн. При этом за информацию о грабителях назначили вознаграждение в 5 миллионов долларов. Несмотря на это, картины до сих пор ищут.
22 декабря 2000 года из Шведского национального музея были похищены «Юная парижанка» и еще две работы Ренуара. Над этим похищением работала скоординированная команда. Для начала грабители заминировали несколько автомобилей вокруг музея — когда бомбы сдетонировали, полиция подтянулась для расследования. Под шумок трое вооруженных автоматом и пистолетом мужчин проникли в музей. Один из преступников взял на мушку охранников и посетителей, в то время как двое других снимали со стен работы Ренуара «Парижанка», «Беседа с садовником» и автопортрет.
Музей стоит у воды, поэтому грабители скрылись на моторной лодке, пригнанной прямо к входу. Все похищение напоминало сцену из боевика: уходя, бандиты даже рассыпали за собой гвозди, чтобы замедлить преследование. Спустя год «Юная парижанка» всплыла при облаве на наркопритон, а две другие картины до сих пор не найдены. Сумма ущерба составила $30 млн.
«Крик» / «Юная парижанка»
В августе 2004 года произошло не менее громкое ограбление. Из Музея Эдварда Мунка на глазах у посетителей вооруженные грабители украли несколько ценных картин, среди которых и шедевры художника – «Крик» и «Мадонна». За информацию о грабителях власти предложили 250 тысяч евро. К счастью, шедевры искусства удалось найти в 2006-м.
«Ограблением века» называют также кражу из частного музея Эмиля в Цюрихе. Она произошла 10 февраля 2008 года. Были украдены четыре полотна общей стоимостью 164 миллиона долларов. Трое грабителей сняли со стен музея картины Моне («Маки в окрестностях Ветея»), Сезанна («Мальчик в красном жилете»), Дега («Граф Лепик с дочерьми») и Ван Гога («Цветущие ветки каштана»), а затем скрылись в неизвестном направлении. Эти полотна до сих пор не нашли. За них объявили награду в 100 тысяч франков.
19 июня 2012 года из галереи «Венера над Манхэттеном» в США была украдена «Афиша Дон Хуана Тенорио» Сальвадора Дали
Лысеющий мужчина в клетчатой рубашке просто зашел в галерею около 16 часов, просто положил работу известного сюрреалиста в черную сумку и просто вышел. Он пробыл в галерее 14 минут. Несмотря на то, что все это было заснято на камеры слежения и эти кадры впоследствии передавались по телевидению по всему миру, никто не смог опознать мужчину — так заурядно он выглядел. Впрочем, через месяц галерея получила анонимное письмо: «Ваша картина уже едет к вам» — к которому прилагался номер отслеживания почтового отправления из Европы. Картина была успешно возвращена на свое место, а личность преступника установлена лишь недавно: им оказался 29-летний грек Фивос Иставриоглу, глупо себя выдавший. В Греции он украл из супермаркета бутылку сока, его поймали, сняли отпечатки пальцев — и они оказались теми же, что на посылке с картиной.
«Афиша Дон Хуана Тенорио» / «Мадонна»
Пожалуй, сама массовым похищением произведений искусства стала кража 7-10 тыс. артефактов, похищенные из музеев Ирака в 2003 году.
В марте-апреле 2003 года в ходе военного конфликта иракские культурные учреждения и археологические центры понесли огромные потери бесценных исторических экспонатов. Грабежи приняли размер эпидемии. Большое количество экспонатов, похищенных, в частности, из Национального музея Ирака было возвращено, однако до сих пор около 7-10 тыс. экспонатов числятся в розыске.
Среди разыскиваемых сегодня шедевров – две картины Ван Гога, похищенные из музея в Амстердаме в 2002 году. Среди остальных разыскиваемых картин числятся шедевры Леонардо да Винчи, Сезанна, Ван Гога, Эдварда Мунка и других известных художников.
В общей сложности, похищенные в ходе 10 самых громких преступлений произведения искусства оцениваются специалистами в 600 миллионов долларов. Но они бесценны для культурного наследия человечества.