23 Հունիս 2015 - 05:44 AMT
Հունիսի 22 լույս 23-ի գիշերը Բաղրամյան պողոտայում անցկացրած էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացման դեմ բողոքող «Ոչ թալանին» քաղնախաձեռնության նստացույցը հունիսի 23-ի վաղ առավոտյան ցրվել է ոստիկանական ուժերի կողմից:
PanARMENIAN.Net թցթակցի փոխանցմամբ, ցուցարարներն ու ոստիկանության ներկայացուցիչները գիշերվա մի քանի ժամվա ընթացքում երկար բանակցություններ են անցկացրել. ոստիկանները պահանջում էին ցուցարարներից հեռանալ պողոտայից: Ժամը 02։00-ի մոտ ցուցարարների միջև տարաձայնություններ առաջացան։ Մի մասը պնդում էր՝ պետք է վերադառնալ Ազատության հրապարակ, բայց մեծամասնությունը պահանջում էր մնալ Բաղրամյան պողոտայում: Բուռն քննարկումներից հետո որոշում կայացվեց շարունակել արդեն մի քանի ժամ առաջ մեկնարկած նստացույցը պողոտայի սկզբանամասում և որքան հնարավոր է երկար մնալ այնտեղ:
Առավոտյան ժամը 04։20-ի սահմաններում մասնակիցները սկսեցին հավաքել գիշերվա ընթացքում կուտակված աղբը, ցույցը համակարգողներն անընդհատ կոչ էին անում ցուցարարներին ոչ մի դեպքում շշեր կամ որևէ այլ իրեր չնետել ոստիկանների ուղղությամբ ու անմիջապես շարքերից հեռացնել նման գործողությունների դիմած սադրիչներին:
Առավոտյան ժամը 05։00-ին մոտ ցուցարարները սկսեցին շղթաներ կազմելով նստել պողոտայում՝ հույս ունենալով դիմակայել ոստիկանների հավանական գրոհին: Միաժամանակ, ոստիկանությունը սկսեց նախապատրաստվել գրոհելու, պողոտայի սկզբնամասում ու ցուցարաների թիկունքում հայտնվեցին քաղաքացիական հագուստով ու տարբերակիչ թևկապերով ոստիկաններ: Ցույցի մասնակիցները դիմավորեցին նրանց «Ոչ թալանին» և «Ոստիկանը մերն է» վանկարկումներով:
Պողոտայի երթևեկելի հատվածում նստած էր մոտ 30-ական ցուցարարներից կազմված 14 շղթա, այսինքն՝ մոտ 400-500 ցուցարար: Նրանց որոշ մասն էլ կանգնած էր մայթերին կամ համոզում էր քաղաքացիական հագուստով ոստիկաններին չգրոհել:
Մոտավորապես ժամը 05:20-ի սահմաններում ոստիկանությունը սկսեց գրոհը ջրցան մեքենայի շիթով։ Այնուհետև՝ ջրցանի աշխատանքի ներքո, գործի անցան ոստիկանները, որոնք սկսեցին «մաքրել» փողոցը ցուցարարներից: Երկրորդ և երրորդ մեքենաների կարիքը չկար՝ հաշված րոպեների ընթացքում պողոտայում ցուցարարներ ու լրագրողներ գրեթե չէին մնացել:
Ոստիկանները, սակայն, Բաղրամյանը ցուցարարներից ազատելով կանգ չառան՝ նրանց հետևից վազելով Մաշտոցի պողոտայով ու «քշելով» դեպի Ազատության հրապարակ: Ցուցարարների նոսր խմբակ փորձեց այստեղ էլ շղթա կազմել. նրանց նույնպես ցրեցին ու մի մասին բերման ենթարկեցին: Ոստիկանների առանձին խմբեր հետապնդեցին ցույցի վայրից փախչողներին առնվազն մինչև Հանրապետության հրապարակ:
Գործողության ընթացքում, բացի ցուցարարներից, ծեծվեցին ու բերման ենթարկվեցին ցույցը լուսաբանող լրագրողներն ու օպերատորները: Ոստիկանները թիրախավորված կոտրեցին կամ առգրավեցին մի քանի տեսա- և ֆոտոխցիկներ կամ դրանց կրիչ սարքեր: Ծեծի ենթարկվեց PAN Photo-ի ֆոտոլրագրող Կարո Սահակյանը, նրա տեսախցիկը ձեռքից առան ու կոտրեցին, նրան էլ բերման ենթարկեցին ոստիկանական բաժանմունք, այնուհետև մի քանի ժամ անց ազատ արձակեցին։ Ծեծի է ենթարկվել նաև PanARMENIAN.Net-ի լրագրող Նիկոլայ Թորոսյանը:
PAN Photo-ի ֆոտոլրագրող Կարո Սահակյանին բերման են ենթարկում, © Photolure
Իրավապահները ծեծել են ֆոտոլրագրող Գևորգ Ղազարյանին, «Ազատություն» ռադիոկայանի օպերատորների և լրագրողների, այլ լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների (ցանկը թերի է), տասնյակ լրագրողներ բերման ենթարկվեցին, այնուհետև ազատ արձակվեցին: Ըստ սոցցանցերում ահազանգերի, տարբեր բաժանմունքներում են տասնյակ ցուցարարներ: Ոստիկանության մամուլի ծառայությունից PanARMENIAN.Net-ին հայտնեցին միայն, որ բերման ենթարկվածների ստույգ թվականակի մասին տվյալներ և այլն կհայտնեն ավելի ուշ:

Рано утром 23 июня полиция разогнала проходящую в центре Еревана акцию протеста против повышения тарифов на электроэнергию в Армении. При разгоне правоохранительными органами применялась спецтехника, в том числе водометы.
Как сообщил присутствующий на месте событий корреспондент PanARMENIAN.Net, в течение ночи протестующие и представители полиции вели продолжительные переговоры: полицейские требовали очистить проспект Баграмяна. Около 02:00 ночи между участниками акции возникли разногласия: часть предлагала вернуться на Площадь Свободы, другая – остаться на проспекте Баграмяна. После оживленных дискуссий было решено остаться.
В районе 4:30 участники акции начали собирать накопившийся мусор. Координаторы пикета постоянно призывали ни в коем случае не бросать в сторону полиции бутылки или какие-либо другие предметы и немедленно удалять из рядов протестующих подобных провокаторов.
К 5:00 утра полиция начал готовиться к разгону. Одновременно в тылу протестующих появились полицейские в гражданской одежде, но с отличительными повязками на рукавах. По приблизительным подсчетам корреспондента PanARMENIAN.Net, на проезжей части проспекта сидели 14 рядов участников акции в среднем по 30 человек каждый – примерно 400-500 человек. Часть участников акции стояла на тротуарах или убеждала полицейских не идти на штурм.
Во время разгона, кроме участников акции, были избиты и задержаны освещающие пикет журналисты и операторы. Полицейские целенаправленно ломали и конфисковывали видео- и фототехнику. Были избиты в частности фотожурналист Геворк Газарян, корреспондент PanARMENIAN.Net Николай Торосян, представители других СМИ. Был избит и задержан, но через несколько часов отпущен из полицейского участка фотокорреспондент Pan Photo Каро Саакян, из рук которого до того выхватили и и конфисковали фотокамеру. Вечером 23 июня фотокамера, находящаяся в рабочем состоянии, была возвращена.
Фотокорреспондент Pan Photo Каро Саакян, © Photolure
По предварительным данным, задержано 237 человек.
На проспекте Маршала Баграмяна в Ереване, недалеко от резиденции президента Армении, активисты инициативы «Нет грабежу» вечером 22 июня начали сидячий пикет против повышения тарифов на электроэнергию в республике.
До того полицейские перекрыли подступы к центральному проспекту Маршала Баграмяна.
Демонстранты, протестующие против подорожания электроэнергии и направлявшиеся к администрации президента, остановились перед полицейскими кордонами.
Ранее заместитель начальника полиции Еревана Валерий Осипян, ссылаясь на главу Полиции республики Владимира Гаспаряна, сообщал, что президент Серж Саргсян готов принять группу из 3-4 человек, представляющих участников акции протеста против подорожания электроэнергии.
Он проинформировал об этом участников шествия, которые направляются к администрации президента, однако организаторы акции отвергли это предложение.
19 июня активисты инициативы «Нет грабежу!» объявили о начале сидячей акции протеста на площади Свободы, дав властям время до вечера понедельника, 22 июня, на то, чтобы отменить принятое на днях «преступное решение» о повышении тарифа на электроэнергию. Так как их требования не были удовлетворены, они, как и планировали, организовали шествие к президентской резиденции.