Հունիսի 22 լույս 23-ի գիշերը Բաղրամյան պողոտայում անցկացրած էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացման դեմ բողոքող «Ոչ թալանին» քաղնախաձեռնության նստացույցը հունիսի 23-ի վաղ առավոտյան ցրվել է ոստիկանական ուժերի կողմից:
Տարբեր տվյալներով բերման է ենթարկվել 200-250 քաղաքացի: Նրանց մի մասը տեղափոխվել է ոստիկանության Աշտարակի և Աբովյանի բաժանմունքներ: Ոստիկանության 11 ծառայող ստացել է տարբեր աստիճանի վնասվածքներ:
Առողջապահության նախարարություից էլ հայտնել են, որ լուսաբացին զանգվածային միջոցառման ժամանակ շտապօգնության ծառայություն է դիմել 25 անձ: 8-ը տեղափոխվել է «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ», 4-ը` «Էրեբունի», 1-ը` «Արամյանց» բժշկական կենտրոններ և 2-ը` Մխ. Հերացու անվան առաջին համալսարանական հիվանդանոց:
Բժշկական կենտրոններ տեղափոխված տուժածներից տասը ունեցել է թեթև քերծվածքներ, սալջարդեր, ստացել է առաջին բուժօգնություն: Այս պահի դրությամբ` 8-ը գտնվում է «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կետրոնում և պատրաստվում է դուրս գրման: Այսօր առավոտյան «Արմենիա» բժշկական կենտրոն է տեղափոխվել 2 քաղաքացի` տարբեր վնասվածքներով և գտնվում են հետազոտման փուլում:
Ավելի ուշ «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնի վերակենդանացման բաժանմունքից հայտնել են, որ իրենց մոտ է տեղափոխվել 10 քաղաքացի: Նրանցից 6-ը դուրս է գրվել հիվանդանոցից, մնացած 4-ը շարունակում է բուժում ստանալ, բայց շուտով նրանք ևս դուրս կգրվեն, գրում է Panorama.am-ը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակից էլ հայտնել են, որ ՄԻՊ արագ արձագանքման աշխատակիցներն արդեն մի քանի ժամ է՝ այցելում են ոստիկանության տարբեր բաժիններ, որտեղ Բաղրամյան պողոտայից և Ազատության հրապարակից բերման են ենթարկվել տասնյակ քաղաքացիներ:
Ըստ աղբյուրի, Օմբուդսմենի աշխատակազմի աշխատակիցների մեկ այլ խումբ էլ այցելում է հիվանդանոցներ, որտեղ նույնպես կան նստացույցը ցրելու հետևանքով տուժած բազմաթիվ քաղաքացիներ:
Ազգային ժողովի՝ հունիսի 23-ի արտահերթ նիստի մեկնարկին ընդդիմադիր խմբակցությունների պատգամավորները մինչև քվեարկությունն անդրադարձել են առավոտյան Բաղրամյան պողոտայում տեղի ունեցած ոստիկանների ու ցուցարարների բախմանը:
Պատգամավորները պահանջել են անմիջապես ազատ արձակել 237 բերման ենթարկվածին, որոնց մեջ կան նաև լրագրողեր:
ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանը նշել է, թե Բաղրամյան փողոցը բացելուց հետո Ազատության հրապարակից են բերման ենթարկվել քաղաքացիները, ինչը նշանակում է, որ դա փողոցը բացելու հետ կապ չուներ։
«Պահանջում ենք անհապաղ բերման ենթարկվածներին ազատ արձակել, ապօրինի գործողությունների համար պետք է պատասխան տան»,-ասել է նա և նշել, թե որպես բողոքի նշան ՀԱԿ-ը լքում է դահլիճը:
«Բոլորս էլ հետևել ենք և ունենք գնահատականները, բոլորս էլ ցավ ենք ապրում, կարող են գնահատականները տարբեր լինել: Բարձրացված հարցերը կապ չունեն վարման կարգի հետ, բայց ես հարգանքով մոտեցա: Ընդմիջում կունենանք, կհրավիրենք խմբակցություններից բոլոր նրանց, ում հարցը հետաքրքրում է, կքննարկենք, կփորձենք լուծել»,- արձագանքել է ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը:
Դաշնակցություն խմբակցության քարտուղար Աղվան Վարդանյանը ԱԺ նախագահին առաջարկել է քննարկել Բաղրամյան փողոցում իրականացված բռնության դեպքը:
Ի պատասխան, Գալուստ Սահակյանն արձագանքել է. «Ընդմիջմանը ոչ միայն խմբակցության ղեկավարներին, այլ նաև նրանց, ովքեր կատարվածի վերաբերյալ ասելիք ունեն, հրավիրում եմ ինձ մոտ քննարկման», մեջբերում է Panorama.am-ը:
ՀԱԿ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, թե «դեպքերի թատերաբեմից է գալիս» և ցանկանում է վարման կարգով հաղորդում տալ հանցագործության մասին, քանի որ խոչընդոտել են լրագրողներին, որոնց հետ խոսել է և ովքեր հայտարարություն են արել:
Տեղի ունեցածը դատապարտել են նաև ԲՀԿ պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանը, Վահե Էնֆիաջյանը, ՕԵԿ պատգամավորներ Հեղինե Բիշարյանը, Հովհաննես Մարգարյանը< գրում է Tert.am-ը:
Կատարվածի առթիվ ոստիկանությունը հայտարարություն է տարածել՝ նշելով.
«Խախտված հասարակական կարգի վերականգնման անհրաժեշտությամբ պայմանավորված՝ Բաղրամյան պողոտայում անօրինական երթ կազմակերպած քաղաքացիներին ՀՀ ոստիկանությունը տևական բանակցությունների միջոցով առաջարկել է ազատել հավաքի վայրը:
Միաժամանակ, հավաքի մասնակիցներին բարձրախոսով մի քանի անգամ հայտարարվել է, որ նրանց պահանջները պատրաստ է լսել Հայաստանի Հանրապետության նախագահը: Ոստիկանության կոչերը և խնդրանքները երթի կազմակերպիչների կողմից անտեսվել են: Կոչերը և խնդրանքները երթի կազմակերպիչների կողմից անտեսվել են»: Ոստիկանությունը հայտարարում է, որ գործողությունները բխում էին «Հավաքների ազատության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 29-րդ հոդվածից, համաձայն որի ժամը 22.00-ից մինչև 8.00-ն բնակելի և այլ շինություններին հարող տարածքներում անցկացվող հավաքները չեն կարող զուգորդվել անձանց հանգիստը խանգարող աղմուկով կամ լուսային ազդանշաններով»: Ոստիկանությունը հայտարարում է, հիշյալ կանխարգելիչ գործողությունները իրականացրել է հավաքի մասնակիցների նկատմամբ ուժ գործադրելուց հնարավորինս զերծ մնալու նկատառումներից ելնելով:
Այնուամենայնիվ, բանակցությունները և համոզման աշխատանքները արդյունքի չեն հանգեցրել կազմակերպիչների հակազդեցության պատճառով: Ստեղծված իրավիճակում ոստիկանությունը ուժ է կիրառել՝ հիմք ընդունելով «Հավաքների ազատության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 34-րդ հոդվածը, համաձայն որի՝ հավաքը կամովին չդադարեցվելու դեպքում ոստիկանությունը ցրում է հավաքը:
Անդրադառնալով լրագրողների հանդեպ բռնությանը, ոստիկանությունը փաստացի բարդեց նրանց վրա բռնության ենթարվելու պատասխանատվությունը: հայտարարվում է, որ լրագրողները «հետևողականորեն անտեսել են հավաքի վայրից ողջամիտ հեռավորություն պահպանելու և ոստիկանության օրինական գործողությունները չխոչընդոտելու կոչերն ու հորդորները, ըստ էության՝ դառնալով հավաքի մասնակիցներ»:
«Հրապարակային միջոցառումների ընթացքում լրագրողները պարտավոր են կրել և ներկայացնել տարբերակիչ նշաններ ու համապատասխան փաստաթղթեր, չխոչընդոտել ոստիկաններին իրենց մասնագիտական պարտականություններն իրականացնելիս… Տվյալ դեպքում, որոշ լրագրողների կողմից օրենքով նախատեսված պահանջներն անտեսվել են, ինչը և հանգեցրել է անցանկալի հետևանքների», – ասվում է հայտարարության մեջ:
Հունիսի 19-ից «Ո՛չ թալանին» նախաձեռնության անդամները և նրանց միացած քաղաքացիները նստացույց էին անում Ազատության հրապարակում: Նրանք իշխանություններին վերջնաժամկետ էին տվել՝ մինչև հունիսի 22-ը ժամը 19:00-ն կասեցնել օգոստոսի 1-ից ուժի մեջ մտնող էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացման մասին որոշումը, այլապես երթով կշարժվեն նախագահական նստավայր:
Ոստիկանները փակել են Բաղրամյան պողոտան՝ թույլ չտալով երթի մասնակիցներին առաջ շարժվել, ինչին հաջորդել է մոտ 10 ժամ տևած նստացույցը:
Ոստիկանության գործողությունների ընթացքում բացի ցուցարարներից, ծեծվել ու բերման էին ենթարկվել ցույցը լուսաբանող լրագրողներն ու օպերատորները: Ոստիկանները թիրախավորված կոտրել կամ առգրավել էին մի քանի տեսա- և ֆոտոխցիկներ կամ դրանց կրիչ սարքեր: Ծեծի էր ենթարկվել նաև PAN Photo-ի ֆոտոլրագրող Կարո Սահակյանը, նրա տեսախցիկը ձեռքից առել ու կոտրել էին, նրան էլ բերման ենթարկել ոստիկանական բաժանմունք, այնուհետև մի քանի ժամ անց ազատ արձակել։ Ի դեպ, Կարոյի վզին ամբողջ ընթացքում բեյջ էր կախված, որի վրա հստակ նշված է, որ նա մամուլի ներկայացուցիչ է:
Ծեծի էր ենթարկվել նաև PanARMENIAN.Net լրագրող Նիկոլայ Թորոսյանը, ֆոտոլրագրող Գևորգ Ղազարյանը, «Ազատություն» ռադիոկայանի օպերատորներ և լրագրողներ, այլ լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ (ցանկը թերի է), տասնյակ լրագրողներ բերման էին ենթարկվել, այնուհետև ազատ արձակվել:

23 Июнь 2015 - 09:33 AMT
По итогам разгона акции протеста в Ереване: Порядка 250 задержанных, уголовные дела о хулиганстве и недовольство оппозиции
В результате разгона в центре акции протеста против повышения тарифов на электроэнергию в Армении подвергнуто приводу, по некоторым данным, 200-250 человек. 11 сотрудников полиции получили травмы разной степени тяжести.
Как сообщили в Министерстве здравоохранения Армении, за медицинской помощью после разгона обратилось 25 человек. 8 из них были доставлены в медицинский центр «св. Григора Просветителя», 4 – в «Эребуни», 1 – в «Арамянц» и 2 – в первую университетскую больницу имени Мхитара Гераци. У 10 из перемещенных в больницу пострадавших были выявлены легкие ушибы и царапины, они получили первую медицинскую помощь.
В медицинский центр «Армения» были доставлены двое граждан с травмами различной степени, которые сейчас проходят обследование.
Против участников акции протеста против повышения тарифов на электроэнергию возбуждено уголовное дело по признакам 258 ст.ч. – хулиганство, намеренное грубое нарушение общественного порядка, которое выражалось в очевидном неуважении к обществу. Статья предусматривает наказание в виде штрафа в размере 50-кратной минимальной зарплаты или либо заключение сроком до 1 месяца. В генпрокуратуре Армении обещали представить детали дела позже.
Таким образом, судьба и статус 237 человек, задержанных в ходе разгона акции протеста, все еще неизвестна, несмотря на что, что после задержания прошло более 5 часов. По некоторым данным, несколько человек уже освобождены, судьба остальных пока неизвестна.
Как передает Aysor.am, группа быстрого реагирования офиса Защитника прав человека Армении посещает отделения полиции, куда доставлены более двух сотен участников акции протеста против повышения тарифа на электроэнергию.
«Сотрудники офиса омбудсмена посещают также больницы, куда доставлены пострадавшие в результате разгона акции», – отметили в пресс-службе ведомства.
Между тем, в начале внеочередного заседания парламента Армении депутаты оппозиционных фракций потребовали освободить 237 задержанных, среди которых есть и журналисты.
Как сообщает Armenia Today, спикер парламента Галуст Саакян отклонил все предложения депутатов, касающихся формата и порядка проведения совещания у спикера по вопросу о ситуации, возникшей в свете разгона акции протеста на проспекте Баграмяна.
В частности, депутат парламента Армении от АРФ «Дашнакцутюн» Арцвик Минасян отметил, что перерыв на внеочередке составляет всего 30 минут и этого не хватит для обсуждения вопроса. Он предложил объявить полуторачасовой перерыв с тем, чтобы поднятые проблемы были обсуждены должным образом. В ответ спикер отметил: «Я предусмотрел на эти обсуждения час, потому что не считаю, что все те, кто традиционно демонстративно выступает тут с заявлениями, придут на эти обсуждения. Придут главы фракций, может еще кто-то, у меня в приемной не так много места, не думаю, что есть необходимость».
На пояснения депутата о том, что речь шла о времени проведения обсуждения, спикер не отреагировал и передал права слова другому депутату – Эдмону Марукяну, который также поднял вопрос времени проведения совещания. «Я предлагаю не ждать перерыва, а сразу после голосования провести эти обсуждения, поскольку в такой напряженной обстановке невозможно обсуждать вопросы», – отметил он. В ответ спикер отметил лишь, что все этим вопросом обеспокоены и обвинил депутата в стремлении показать себя.
Парламентская фракция АНК покинула зал заседания парламента в знак протеста в связи с разгоном участников акции протеста.
Армянский национальный конгресс требует немедленного освобождения всех подвергнутых приводу участников акции протеста и журналистов, призвать к ответственности всех совершивших незаконные действия должных лиц. Об этом заявил секретарь фракции Армянский национальный конгресс Арам Манукян, добавив, что в знак протеста АНК покидает зал заседаний.
«Несколько часов назад на проспекте Баграмяна была применена сила в отношении участников акции протеста, были подвергнуты приводу 237 граждан, в их числе и журналисты. Журналисты были подвергнуты приводу при выполнении своих профессиональных обязанностей, были сломаны их видеокамеры, высокопоставленные полицейские конфисковали чипы видеокамер. После открытия проспекта Баграмяна множество граждан были подвергнуты приводу с площади Свободы, что не имело никакой связи с необходимостью восстановления движения автотранспорта», – отметил он. Манукян выдвинул требования АНК, однако заявил о протесте фракции уже с выключенным микрофоном, поскольку спикер с середины заявления лишил возможности депутата выступить до конца.
В ответ спикер Национального Собрания Галуст Саакян отметил, что все наблюдали за происходящим и имеют свою точку зрения. Он подчеркнул, что отключил микрофон, поскольку депутат нарушил регламент и делал заявление, не касающееся обсуждаемого вопроса. «Если есть желание и необходимость обсудить поднятую вами проблему, будет перерыв, я вас приглашу, мы все обсудим и попытаемся решить проблемы, если таковые найдутся», – заявил он.
Невзирая на предложения спикера, фракция Армянского национального конгресса покинула зал заседаний.
В свою очередь, полиция Армении представила свою версию произошедшего в ходе разгона акции протеста против повышения тарифов на электроэнергию в центре Еревана. В заявлении полиции, в частности, говорится:
«В связи с необходимостью восстановления нарушенного общественного порядка, полицейские в процессе продолжительных переговоров предложили гражданам, устроившим незаконную акцию на улице Баграмяна, освободить место сбора.
В то же время забастовщикам через громкоговоритель было несколько раз сказано, что их требования готов выслушать президент Армении. Однако все обращения и просьбы полиции были проигнорированы организаторами марша.
Согласно 29 статье закона Армении «О свободе собраний», с 22:00 по 08:00 на территориях жилых помещений и других зданий не должно быть никаких шумов и световых сигналов, нарушающих покой граждан. Согласно 1 пункту 33 статьи того же закона, собрание прекращается, если нет других возможностей предотвращения чрезмерного ограничения конституционных прав и общественных интересов граждан. Основываясь на этих законах, полиция потребовала у участников прекратить собрание. Однако требование не было выполнено. Полиция неоднократно требовала от участников митинга прекратить сбор, для чего было установлено определенное время. Их также предупредили о том, что в случае отказа сбора после установленного времени, полиция будет действовать в рамках установленных полномочий. Кроме того, участникам было предложено продолжить собрание на площади Свободы либо на другой свободной территории.
Вышеназванные профилактические мероприятия были осуществлены полицией в отношении участников митинга, чтобы избежать применения силы. Тем не менее, переговоры не привели к положительным результатам из-за сопротивления организаторов. В сложившейся ситуации полиция применила силу, основываясь на 34 статье закона Армении «О свободе собрания», согласно которой полиция имеет право разогнать акцию в случае сопротивления. В результате действий полиции десятки правонарушителей были задержаны.
Были задержаны также журналисты, которые мешали законным действия полиции, тем самым становясь участниками акции, и проигнорировали предупреждения об удалении на приемлемом расстоянии от митинга. Во время публичных мероприятий журналисты обязаны носить и предъявить при необходимости отличительные знаки и необходимые документы и не мешать законным действиям полиции. Полиция неоднократно предупреждала журналистов о том, что следует выполнять законные требования сотрудников полиции. Согласно 182 статье конституции Армении «Об административных правонарушениях», устанавливается ответственность за несоблюдение требований полиции о поддержании общественного порядка и соблюдения общественной безопасности.
Согласно 261 статье того же закона, в случае непослушания, полиция может применить к правонарушителям принудительно так называемое «административное задержание». В данном случае требования полиции были проигнорированы некоторыми журналистами, что и привело к нежелательным последствиям».