Էլեկտրաէներգիայի սակագների բարձրացման դեմ բողոքի ցույցի մասնակիցները հունիսի լույս 24-ի գիշերն անցկացրել են Բաղրամյանի պողոտայում: Գիշերը խաղաղ է անցել, ոստիկանությունը ցույցը ցրելու փորձեր չի ձեռնարկել: Պիկետի մասնակիցները, իրենց հերթին «բարիկադներ են» սարքել մեծ աղբամաններից: Ցուցարարները փակել են փողոցը և վստահեցնում են, որ մնալու են այնքան ժամանակ, քանի դեռ չի բավարարվել իրենց պահանջը՝ էլեկտրաէներգիայի սակագնի թանկացման որոշման կասեցում, գրում է Panorama.am-ը:
Վաղ առավոտյան ցուցարարները կազմակերպված հավաքել են պիկետի անցկացման վայրում կուտակված աղբը:
Առավոտյան ժամը 10-ին Երևանի փոխոստիկանապետ Աշոտ Կարապետյանը հայտնել է, որ իրենք ցուցարարներին ցրելու օպերացիա չեն իրականացնի, գրում է Tert.am-ը: Ոստիկանները ցուցարարների Բաղրամյան պողոտայի երթևեկելի հատվածը մինչև առավոտյան 10-ը բացելու համար ժամանակ էին տվել: Գիշերը եղավ առաջարկ` հանրահավաք-նստացույցը տեղափոխել Ազատության հրապարակ, սակայն այս տարբերակը ևս մերժվել է:
ՈստիկաններըԵրևանի փոխոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանի ղեկավարությամբ ստուգումներ են իրականացրել Բաղրամյան պողոտայում տեղադրված աղբամաններում: Նրանք նշում էին, որ իրենց ունեցած տեղեկությունների համաձայն՝ աղբամաններում քարեր կան:
Ցուցարարները պնդել են, թե դա շինարարական աղբ է, որի հետ իրենք ոչ մի կապ չունեն:
«Մենք ընդամենը եկել ենք ստուգումներ անելու»,-ասել է Օսիպյանը,-«Թող ոչ մեկը վատ չզգա, այդ թվում հավաքի մասնակիցներից, քանի որ սա բոլորի անվտանգությունն է, այդ թվում՝ իրենց»,-հայտարարել է նա:
Ազատության հրապարակում հունիսի 23-ին երեկոյան վերսկսվել է էլէներգիայի սակագնի բարձրացման դեմ «Ո՛չ թալանին» նախաձեռնության հանրահավաքը: Պահանջը նույնն է՝ չեղարկել էլէներգիայի սակագնի բարձրացման մասին ՀԾԿՀ որոշումը:
Ինչպես հայտնել է «Նովոստի-Արմենիան», իրավապահ մարմինները հույս ունեն, որ Աժ պատգամավորները կմիջնորդեն, ասել է Երևանի ոստիկանապետ, գեներալ մայոր Աշոտ Կարապետյանը:
«Հուսով ենք, որ պատգամավորները կհամոզեն ցուցարարներին բացել պողոտայի երթևեկելի մասը: Հուսով ենք, որ բանակցություննները հաջող կընթանան»,-ասել է նա:
Նա նշել է, որ այժմ ոստիկանությունը հանդուրժողականություն է դրսևորում, սակայն եթե Բաղրամյանի պողոտան չբացվի, իրավախախտները պատասխանատվության կենթարկեն ակցիայի մասնակիցներին:
«Ոստիկանությունը գործելու է բացառապես օրենքի սահմաններում»,-ասել է նա:
Իր հերթին Հայաստանի ոստիկանության պետի տեղակալ Հունան Պողոսյանը հայտարարել է, որ իրենք չեն միջամտելու, քանի դեռ ակցիան խաղաղ է:
Գիշերը ակցիայի մասնակիցները պահանջել են, որ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ուղիղ եթերում հայտարարի, որ չեղարկում է սակագների բարձրացման մասին ՀԾԿՀ որոշումը:
«Մենք խուլիգաններ չենք, մենք հասկանում ենք, որ մեր պահանջն օրինական է»,- ասել է համակարգող խմբի անդամներից մեկը:
Բացի այդ, ցուցարարները կոչ են արել բողոքի ակցիաներ ու ցույցեր անցկացնել Հայաստանի բոլոր քաղաքներում ու գյուղերում Գյումրիի օրինակով, որտեղ նստացույց է ընթանում:
Ավելի վաղ ոստիկանությունն առաջարկել էր 5 ցուցարարի հանդիպել ՀՀ նախագահի հետ առկա խնդիրների քննարկման համար, սակայն մասնակիցները հրաժարվել են հանդիպումից:
Հունիսի 23-ին՝ վաղ առավոտյան, ոստիկանությունն ուժի կիրառմամբ ցրել է հունիսի 22-ի երեկոյան Բաղրամյան պողոտայում սկսված և մոտ 10 ժամ տևած նստացույցը: Արդյունքում ոստիկանական բաժանմունքներ բերման էր ենթարկվել 237 անձ, որոնք բոլորն էլ արդեն ազատ են արձակվել և հարուցված քրգործով հանդես են գալիս որպես վկա: Մոտ 25 մարդ էլ դիմել էր բուժօգնության՝ ստացած վնասվածքների արդյունքում:
Ծեծի ենթարկվեց PAN Photo-ի ֆոտոլրագրող Կարո Սահակյանը, նրա տեսախցիկը ձեռքից առան, նրան էլ բերման ենթարկեցին ոստիկանական բաժանմունք, այնուհետև մի քանի ժամ անց ազատ արձակեցին։ Ավելի ուշ տեսախցիկն անվնաս վերադարձվել է տիրոջը:Ծեծի է ենթարկվել նաև PanARMENIAN.Net ի լրագրող Նիկոլայ Թորոսյանը:
Օմբուդսմեն Կարեն Անդրեասյանն արձագանքել է Բաղրամյան պողոտայում հունիսի 23-ի առավոտյան տեղի ունեցած դեպքերին: «Խիստ մտահոգված լինելով այսօր Երևանի կենտրոնում տեղի ունեցած դեպքերով, ինչպես նաև դրանց հետևանքով հարյուրավոր խաղաղ ցուցարարների, այդ թվում նաև՝ լրագրողների նկատմամբ ոստիկանության կիրառած անհամաչափ ֆիզիկական ուժի և ակտիվիստներին պատճառած մարմնական վնասվածքների կապակցությամբ՝ Օմբուդսմեն Կարեն Անդրեասյանը սեփական նախաձեռնությամբ վարույթ է հարուցել:
Լուսադեմին տեղի ունեցած դեպքերի վերաբերյալ Օմբուդսմենը հարցադրումներ է ուղղել Ոստիկանության պետ Վլադիմիր Գասպարյանին, Հատուկ քննչական ծառայության պետ Վահրամ Շահինյանին, Առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանին:
Հաշվի առնելով խնդրի հրատապությունը՝ հարցադրումներին պատասխանելու համար սահմանվել է նվազագույն 3-օրյա ժամկետ»,- ասվում է ՄԻՊ գրասենյակի տարածած հաղորդագրության մեջ:

Участники акции протеста против подорожания электроэнергии в Армении провели ночь на 24 июня на центральном проспекте Баграмяна. Ночь прошла спокойно, полиция не предпринимала попыток разгона. Участники пикета, в свою очередь, выстроили своеобразные «баррикады» из мусорных баков.
Как сообщает «Новости-Армения», правоохранительные органы Армении надеются на посредничество депутатов Национального Собрания для проспекта Баграмяна, сказал начальник полиции Еревана генерал-майор Ашот Карапетян.
«Мы надеемся, что депутаты уговорят демонстрантов открыть проезжую часть. Мы ведем переговоры и рассчитываем на успех», – сказал он.
При этом, он отметил, что сейчас полиция проявляет терпимость, но если проспект Баграмяна не будет разблокирован, правонарушители будут привлечены к ответственности.
«Полиция будет действовать строго в рамках закона», – сказал он.
В свою очередь заместитель начальника полиции Армении Унан Погосян заявил, что они не будут вмешиваться в действия митингующих, пока акция носит мирный характер.
Как сообщил присутствующий на месте событий корреспондент PanARMENIAN.Net в течение ночи протестующие и представители полиции вели продолжительные переговоры: полицейские требовали очистить проспект Баграмяна. Около 02:00 ночи между участниками акции возникли разногласия: часть предлагала вернуться на Площадь Свободы, другая – остаться на проспекте Баграмяна. После оживленных дискуссий было решено остаться.
В районе 4:30 участники акции начали собирать накопившийся мусор. Координаторы пикета постоянно призывали ни в коем случае не бросать в сторону полиции бутылки или какие-либо другие предметы и немедленно удалять из рядов протестующих подобных провокаторов.
К 5:00 утра полиция начал готовиться к разгону. Одновременно в тылу протестующих появились полицейские в гражданской одежде, но с отличительными повязками на рукавах. По приблизительным подсчетам корреспондента PanARMENIAN.Net на проезжей части проспекта сидели 14 рядов участников акции в среднем по 30 человек каждый – примерно 400-500 человек. Часть участников акции стояла на тротуарах или убеждала полицейских не идти на штурм.
Во время разгона, кроме участников акции, были избиты и задержаны освещающие пикет журналисты и операторы. Полицейские целенаправленно ломали и конфисковывали видео- и фототехнику. Были избиты в частности фотожурналист Геворк Газарян, корреспондент PanARMENIAN.Net Николай Торосян, представители других СМИ. Был избит и задержан, но через несколько часов отпущен из полицейского участка фотокорреспондент Pan Photo Каро Саакян, из рук которого до того выхватили и и конфисковали фотокамеру. Вечером 23 июня фотокамера, находящаяся в рабочем состоянии, была возвращена.
На проспекте Маршала Баграмяна в Ереване, недалеко от резиденции президента Армении, активисты инициативы «Нет грабежу» вечером 22 июня начали сидячий пикет против повышения тарифов на электроэнергию в республике.
До того полицейские перекрыли подступы к центральному проспекту Маршала Баграмяна.
Демонстранты, протестующие против подорожания электроэнергии и направлявшиеся к администрации президента, остановились перед полицейскими кордонами.
Ранее заместитель начальника полиции Еревана Валерий Осипян, ссылаясь на главу Полиции республики Владимира Гаспаряна, сообщал, что президент Серж Саргсян готов принять группу из 3-4 человек, представляющих участников акции протеста против подорожания электроэнергии.
Он проинформировал об этом участников шествия, которые направляются к администрации президента, однако организаторы акции отвергли это предложение.
В результате разгона пострадало 25 протестующих и 11 полицейских. Около 250 человек было подвергнуто приводу.
19 июня активисты инициативы «Нет грабежу!» объявили о начале сидячей акции протеста на площади Свободы, дав властям время до вечера понедельника, 22 июня, на то, чтобы отменить принятое на днях «преступное решение» о повышении тарифа на электроэнергию. Так как их требования не были удовлетворены, они, как и планировали, организовали шествие к президентской резиденции.