25 Հունիս 2015 - 06:29 AMT
Էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացման դեմ բողոքի ակցիայի մասնակիցները երրորդ գիշերն են անցկացրել Բաղրամյանի պողոտայում: Գիշերը խաղաղ է անցել: Իրավապահները ցուցարարների դեմ գործողություններ չեն ձեռնարկել:
Ինչպես հայտնում է «Նովոստի-Արմենիան», ցուցարարները վաղ առավոտյան սեփական ուժերով, ինչպես և նախօրեին, մաքրել են փողոցը կուտակված աղբից և շարունակում են բողոքի ակցիան:
Գիշերը Բաղրամյանի պողոտա էր այցելել Հայաստանի ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանը` ստուգելու ոստիկանների աշխատանքը: Ըստ Երևանի ոստիկանության պետի տեղակալ Վալերի Օսիպյանի, ոստիկանապետը գոհ է մնացել ոստիկանների աշխատանքից:
«Եկել եմ տեսնելու՝ ինչ է կատարվում, հանկարծ արտառոց բաներ չլինեն»,-ասել է Գասպարյանը՝ պատասխանելով լրագրողի հարցին, թե ինչ նպատակով է եկել: Նա դրական է գնահատել նաև ցուցարարների կազմակերպվածությունն ու փողոցը մաքուր պահելու ձգտումը.
«Եթե այս հարցերում միակամ լինեք, մյուս հարցերն իրենց ընթացքով կգնան: Եթե ինքներդ ձեզ տեր չկանգնեք, ձեր միջից չմաքրեք ամեն տեսակ սխալ բան, հաստատ իմացեք` ոստիկանության մեջ դա չկա ու չի լինելու: Մի քիչ ընդդիմացաք սկզբից, բայց հետո հասկացաք, որ ճիշտ է, չէ՞: Եկեք ընդդիմանալուց առաջ մի պահ կանգնեք ու նոր գնացեք առաջ»:
Համակարգող խմբի անդամ Վաղինակ Շուշանյանն էլ հայտնել է, որՎլադիմիր Գասպարյանը հավաստիացրել է իրեն՝ ոստիկանությունը որևէ գործողություն չի նախատեսում ցուցարարների դեմ` կոչ անելով չքաղաքականացնել հարցը:
Շուշանյանը նշել է նաև՝ ոստիկանապետը հայտարարել է, որ սատարում է ցուցարարներին:
Հունիսի 24-ին ցուցարարները զգուշացրել էին ոստիկանությանը հնարավոր սադրանքի մասին` նկատելով Բաղրամայնին հարակից փողոցում արմատուրա և մահակներ` լուսանկարելով և լուսանկարները փոխանցելով ոստիկանությանը:
«Ոչ թալանին» նախաձեռնող խմբի անդամները հանրահավաքի մասնակիցներին բաժանեցին քաղաքացիական հագուստով ոստիկանների լուսանկարները, որոնք բռնություն են գործադրել ցուցարարների հանդեպ հունիսի 23-ին` խաղաղ ակցիան ցրելու ժամանակ: Հետո լուսանկարները այրեցին ու տրորեցին` պահանջելով, որպեսզի քաղաքացիական հագուստով ոստիկանները անմիջապես լքեն ցուցարարների շարքերը և միանան իրենց կոլեգաներին: «Մենք ամեն ինչ տեսել ենք, մենք ունենք ձեր լուսանկարները: Հեռացեք»,-հայտարարել են նրանք:
Ինչպես հայտնել է Panorama.am-ը, լրագրողների հետ զրույցում Հայաստանի ոստիկանապետի առաջին տեղակալ Հունան Պողոսյանը հայտարարել է. «Պրովակացիա է արել այդ աղջիկն իրեն հասկանալի լեզվով, տիրապետում էր ռուսերենին, երևի ուկրաինուհի է: Հասկացրեցինք, խնդրեցինք, որ լքի տարածքը: Ակցիայի կազմակերպիչներին հորդորում ենք հերթական պրովակատորին հեռացնել այստեղից: Կարելի է ասել՝ բռնություն կիրառեց մեր աշխատակիցների նկատմամբ»:
Լրագրողի հարցին, թե ինչպես են իմացել, որ նա սադրիչ է, փոխոստիկանապետը պատասխանեց. «Մենք դրա համար ենք գումար ստանում»։
Ինչ վերաբերում է ակցիային, Պողոսյանն ասել է, որ սկզբում, ովքեր ներկայացում էին կազմակերպչական խումբը, պարկեշտ, զարգացած երիտասարդներ էին, նրանց հետ շփումը հաճելի էր. «Իրենք իրենց պահանջն էին ներկայացնում, այսօր ամբողջ հանրությունը եռում է այս հարցի քննարկմամբ: Բայց այս ձևով՝ այլոց իրավունքները ոտնահարելով, նշանակում է արժեզրկում, նսեմացում այդ ներկայացրած պահանջը»:
Փոխոստիկանապետը նշել է նաև, որ ոստիկանությունը ունի հստակ գործառույթներ, միակ գերատեսչությունն է, որ օրենքով սահմանված կարգով ուժ գործադրելու իրավունք ունի, բայց առայժմ գործակցում են ցուցարարների հետ. «Բոլոր պայմանավորվածությունները մենք պահում ենք, բայց հանրահավաքի մասնակիցների զգալի մասը չի պահում: Ընդհանուր վիճակը կառավարելու խնդիր կա, մարդիկ են հայտվել, ովքեր չեն ենթարկվում ընդհանուր սահմանված պայմանավորվածությանը՝ երկկողմանի հարգանք»:
Պողոսյանը նշել է նաև, որ իրենք կարող են ցանկացած պահի գործողություններ կատարել, ուժ և հնարավորություններ ունեն, այնուհետև շարունակել. «Քանի խաղաղ է ցույցը, ոստիկանությունը ուժ չի կիրառի»:
Բողոքի ցույցը վերսկսվեց հունիսի 23-ի երեկոյան, երբ Ազատության հրապարակում հավաքվածները կրկին գնացին Բաղրամայնի պողոտա, որտեղ էլ մնում են մինչ օրս:Ակցիայի մասնակիցները պահանջում են չեղարկել ՀԾԿՀ-ը որոշումը էլէներգիայի սակագնի բարձրացման վերաբերյալ:

Участники акции против повышения тарифов на электроэнергию в Армении провели третью ночь на проспекте Баграмяна в центре Еревана. Ночь прошла спокойно. Силы правопорядка не предпринимали никаких действий против демонстрантов.
Как передает «Новости-Армения», участники акции ранним утром собственными силами, как и накануне, расчистили улицу от скопившегося за ночь мусора и продолжают акцию протеста.
Ночью начальник полиции Армении Владимир Гаспарян прибыл на место проведения акции, чтобы проверить работу своих сотрудников. По словам замначальника полиции Еревана Валерия Осипяна, начальник полиции остался доволен работой полицейских.
До того член координационной группы Вагинак Шушанян сообщил, что Владимир Гаспарян заверил его, полиция не намерена предпринимать каких-либо действий в отношении участников митинга, призвав не политизировать вопрос.
Шушанян отметил также, что начальник полиции заявил о своей поддержке демонстрантов.
Вечером 24 июня участники акции предупредили полицию о возможной провокации, заметив на прилегающей к проспекту Баграмяна улице арматуру и дубинки, сфотографировав их и передав кадры сотрудникам полиции.
Также члены инициативы «Нет грабежу» раздают участникам митинга в центре Еревана фотографии полицейских в гражданской одежде, которые применили насилие в отношении участников акции утром 23 июня при разгоне мирной акции протеста. После раздачи фотографий, их начали сжигать и топтать. Они также потребовали, чтобы полицейские в гражданской одежде сейчас же покинули ряды митингующих и присоединились к своим коллегам. «Мы все вас видели, у нас ваши фотографии. Уходите!», – заявили они.
По сообщению Panorama.am, замначальника полиции РА Унан Погосян сообщил накануне вечером, что среди демонстрантов на проспекте Баграмяна в центре Еревана, протестующих против повышения тарифов на электроэнергию, есть провокаторы.
На вопрос представителей СМИ о том, откуда полицейские знают о провокаторах, У. Погосян ответил кратко: «Мы за это получаем деньги». Журналисты тогда поинтересовались, почему сотрудники правоохранительных органов, обладая такой информацией, не подвергнут провокаторов приводу. В ответ замглавы полиции Армении заявил: «Среди такой массы проводить задержание провокаторов означало бы инициировать новую провокацию». Он рассказал, что Полиция призвала организаторов пикета устранить провокаторов из рядов митингующих.
У. Погосян отметил, что налицо проблема управления ситуацией в целом, поскольку появились люди, которые не выполняют договоренности о взаимоуважении. По его словам, полиция соблюдает все договоренности, чего не делает существенная часть митингующих.
Унан Погосян напомнил, что полиция – единственная структура, которая по закону имеет право на применение силы, однако в настоящее время правоохранительные органы сотрудничают с демонстрантами.
Он отметил, что полиция может в любой момент начать действовать: на то имеются и силы, и возможности, однако, пока акция носит мирный характер, применения силы не будет.