10 Հուլիս 2015 - 09:30 AMT
Ուսումնասիրելով աշխարհի որոշ ժողովուրդների ավանդույթները՝ PanARMENIAN.Net-ը ներկայացնում է Վարդավառին առավել նման «ջրային» տոները։
Սոնգկրան
Թաիլանդում նոր տարին նշվում է ապրիլի 13-ից 15-ը և կոչվում է Սոնգկրան։ Այն հին հնդկական աստղաբանական օրացույցով նշանավորում է տարվա ավարտը, երբ Արեգակը Ձկների համաստեղությունից անցնում է Խոյի համաստեղություն, ինչն էլ բերում է տարվա փոփոխությանը։ Ինչպես հայտնի է, Թաիլանդում տարբերակում են տարվա երեք եղանակ՝ անձրևների սեզոն, ցուրտ սեզոն և տոթ սեզոն։ Թաիլանդական Նոր Տարվա ընթացքում ավարտվում է տոթ սեզոնը, որին շուտով կհաջորդի անձրևայինը․դրա սկիզբը նշանավորվում է ավանդական Կխաո Փհանսա տոնակատարությամբ։ Թաիլանդի երիտասարդությունն այդ օրը կազմակերպում է ջրախաղեր, քանի որ ջուրը մաքրում է անցած տարվա ընթացքում կուտակված ողջ բացասականը։ Բացի այդ, տարվա շոգ եղանակին ջուրը զովացնում է։ Փառատոնի կազմակերպիչները պատվում են սպիտակ կավով և տալկով։ Կարծիք կա, որ կավը հեռացնում է կեղտը, իսկ տալկն ամենուր օգտագործվում է բնակչության կողմից անձնական հիգիենայի համար նույն այն պատճառով, որով հին ժամանակներում օգտագործվում էր կավը։ Հետևաբար՝ կավով և տալկով պատվելը նշանակում է մաքրվել։ Թաիլանդում նման մաքրումը Սոնգկրանի ժամանակ կիրառվում է ամենուր, բոլոր քաղաքների փողոցներում, անգամ՝ պետական հիմնարկներում։
Թինջան
Բիրմայի կարևորագույն ազգային տոնակատարությունը նույնպես ապրիլի կեսերին է տեղի ունենում։ Այն նշվում է չորս-հինգ օրերի ընթացքում, իսկ կուլմինացիան Նոր տարվա օրն է։ Փառատոնի առաջին չորս օրերի ընթացքում բիրմացիները միմյանց վրա ջուր են լցնում տարբեր տարաներով և այլ հարմարանքներով, ինչը փառատոնի յուրահատկություններից է։ Այլաբանական առումով տեղի է ունենում նախորդ տարվա մեղքերի «մաքրում»։ Գլխավոր քաղաքներում հաճախ օգտագործում են ջրային խողովակներ, բամբուկից պատրաստված հսկա ներարկիչներ, ջրային ատրճանակներ․այս ամենը՝ ավանդական փափուկ բաժակների և գավաթների հետ միասին, հանդիպում են անգամ ջրով լցված փուչիկներ և հրդեհային խողովակներ։ Այդ ժամանակ բավականին տոթ է, և մարդկանց համար ջրախաղերը հաճելի են։ Դրանց չեն մասնակցում միայն հոգևորականները և հղի կանայք։ Զվարճացած երիտասարդ տղաները «գերում» են այլ թիմերի կանանց և դրանց դեմքերին մուր են քսում․դա վիրավորանք չի համարվում, այլ մանկական խաղ՝ մեծահասակների համար։ Աղջիկները կանգնում են բեմերին և քաղաքացիների վրա ջուր լցնում տասնյակ խողովակներից՝ կազմակերպելով իսկական հեղեղ։ Որոշ մարդիկ իրենց հետ սրբիչներ են վերցնում՝ թույլ չտալու համար, որ խողովակից ցայտող ջուրը լցվի ականջները, կամ բավական թրջվելուց հետո սրբիչով ծածկվելու նպատակով։ Որոշ չարամիտներ մարդկանց վրա սառցե ջուր են լցնում և ծիծաղում իրենց «զոհերի» վրա։
Սուրբ Զատկի ջրախաղեր
Հունգարիայում միմյանց վրա ջուր լցնելու ավանդույթը Սուրբ Զատկի մի մասն է կազմում․գլխավոր առանձնահատկությունն այն է, որ ջուր լցնում են միայն աղջիկների վրա։ Տոնակատարությունը կոչվում է Húsvéti Locsolás, ինչը թարգմանվում է որպես «Սուրբ Զատկի ջրախաղեր»։ Ավանդույթը պահպանում են Հունգարիայի ոչ բոլոր բնակիչները, այլ միայն նրանք, ովքեր տեղյակ են հին ավանդույթների և ավանդական զգեստների մասին։ Տոնակատարության հիմնական առանձնահատկությունն այն է, որ աղջիկները պետք է ազգային հունգարական զգեստներ հագած լինեն։ Ինչպես և մյուս ավանդույթները, կապված Զատկի հետ, Húsvéti Locsolás-ն կազմակերպվում է հեթանոսական ժամանակներից՝ մեր թվարկության երկրորդ դարից։ Այն ժամանակներում դույլերով աղջիկների վրա ջուր լցնելը պտղաբերությանը նվիրված ծիսակատարության մի մասն էր։
Իվան Կուպալա
Արևելյան սլավոնների գլխավոր ազգային տոնակատարությունը նշվում է ամառային արևադարձի օրը և նվիրված է բնության առավելագույն զարթոնքին։ Օրվա պարտադիր սովորույթներից է մասսայական լոգանքը՝ միմյանց վրա ջուր լցնելով։ Հնում կարծիք կար, որ այդ օրվանից գետերից դուրս են գալիս բոլոր չարքերը, իսկ ջուրը մոգական և կենարար հատկություններ է ստանում։ Ժողովրդական հավատալիքների համաձայն, տոնակատարության օրը ջուրը կարող է «ընկերանալ» կրակի հետ։ Նման միավորման համար խորհրդանիշ էին հանդիսանում խարույկները, որոնք վառվում էին գետերի ափերին Կուպալայի գիշերը։ Ուկրաինայում և Բելառուսում տղաներն ու աղջիկները, միմյանց ձեռք բռնած, զույգերով թռնում էին խարույկի վրայով։ Եթե թռիչքի ժամանակ ձեռքերը չէին անջատվում, ապա դա նշանակում էր մոտալուտ ամուսնություն։ Բացի այդ, Կուպալայի գիշերը գուշակություններ էին անում գետ բաց թողած պսակների միջոցով․եթե այն լողում էր, ապա դա նշանակում էր երջանկություն, երկար կյանք և ամուսնություն։

Изучив традиции некоторых народов мира, PanARMENIAN.Net представляет «водные» праздники, наиболее похожие на Вардавар.
Сонгкран
В Таиланде новый год отмечается с 13 по 15 апреля и называется Сонгкран. Он знаменует смену года по древнеиндийскому астрологическому календарю, когда Солнце переходит из созвездия Рыб в созвездие Овна, а также смену времени года. Как известно, в Таиланде различают три времени года: сезон дождей, холодный сезон и жаркий сезон. В тайский Новый год Сонгкран заканчивается жаркий сезон, за которым скоро последует сезон дождей, начало которого ознаменовано традиционным праздником Кхао Пханса. Тайская молодежь в этот день обливает друг друга водой, поскольку вода означает очищение от всего негатива, накопленного за прошедший год, кроме того, в жаркое время года она приносит прохладу. Дополнительно участников фестиваля могут намазать белой глиной или посыпать тальком. Считается, что глина отталкивает грязь, а тальк повсеместно используется населением в целях личной гигиены по той же самой причине, что и глина в старые времена. Тем самым обмазывание глиной и посыпание тальком означают очищение. Очищение населения в Таиланде во время Сонгкрана производится повсеместно, на всех улицах всех городов, даже в официальных учреждениях.
Тинджан
Самый важный национальный праздник в Бирме также попадает на середину апреля. Его празднуют на протяжении четырех-пяти дней с кульминацией в день Нового года. В течение первых четырех дней фестиваля бирманцы обливают и обрызгивают друг друга водой из разных сосудов и приспособлений, что является отличительной чертой фестиваля. Оно является метафорическим «смыванием» грехов уходящего года. В главных городах часто используют садовые шланги, огромные бамбуковые шприцы, водяные пистолетики в дополнение к традиционным мягким чашкам и кубкам, встречаются шарики с водой и даже пожарные шланги. В это время стоит жара и людям приятны обливания. В обрызгивании друг друга не участвуют только монахи и беременные женщины. Развеселившиеся молодые люди «пленяют» женщин из других команд и мажут им лица сажей – это не оскорбление, а только детская игра для взрослых. Девушки стоят на сценах и поливают горожан из десятков садовых шлангов, устраивая настоящий потоп. Некоторые берут с собой полотенца чтобы не дать струе воды из шланга попасть в ухо или закрыться полотенцем, когда они достаточно промокнут. Некоторые озорники обрызгивают людей ледяной водой и весело смеются над своими «жертвами».
Пасхальное обливание
В Венгрии традиция обливания водой является частью Пасхи – главная ее особенность в том, что водой обливают только девушек. Празник называется Húsvéti Locsolás, что переводится как «Пасхальное обливание». Ее придерживаются далеко не все жители готической Венгрии, а только те, кто еще что-то смыслит в старинных обрядах и нарядах. Главная особенность пасхальной традиции заключается в том, что девушки должны быть одеты в национальный венгерский костюм. Как и многие другие пасхальные традиции, Húsvéti Locsolás происходит из языческих времен, еще от второго века нашей эры. В те времена обливание девушек водой из ведер было частью ритуала изобилия.
Иван Купала
Один из главных народных праздников восточных славян отмечается в день летнего солнцестояния, и посвящен наивысшему расцвету природы. Обязательным обычаем этого дня является массовое купание с обливанием друг друга водой. Раньше считалось что с этого дня из рек выходила вся нечисть, а вода наделялась живительными и магическими свойствами. В этот праздник, по народным поверьям, вода может «дружить» с огнем. Символом такого соединения являлись костры, которые зажигались в ночь на Купалу по берегам рек. На Украине и в Белоруссии девушки и парни, взявшись за руки, прыгала попарно через огонь. Если во время прыжка их руки останутся вместе, то считали, что это явная примета их будущего брака: то же, если вслед им полетят искры. Кроме того, в купальскую ночь часто гадали при помощи венков, опущенных в реку: если венок поплывет, это сулило счастье и долгую жизнь или замужество.