Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարար Հովհաննես Մանուկյանը հրաժարական է տվել: Սերժ Սարգսյանը՝ ղեկավարվելով ՀՀ Սահմանադրության 55-րդ հոդվածի 4-րդ կետով` որոշել է ազատել Մանուկյանին նախարարի պաշտոնից, տեղեկացնում է նախագահի աշխատակազմի մամուլի ծառայությունը:
Մանուկյանը կրթությամբ իրավաբան է: 1993-1995 թթ. աշխատել է որպես ՀՀ Գերագույն Խորհրդի քարտուղարի օգնական, 1995-1995 թթ. եղել Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի անդամ, 1995-1996 թթ՝ ՀՀ Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի առաջատար մասնագետ:
1996-1997 թթ. զբաղեցրել է ՀՀ արդարադատության նախարարության կադրերի և հատուկ աշխատանքների վարչության պետի պաշտոնը, համատեղության կարգով նաև ՀՀ Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի առաջատար մասնագետ էր: 1998-1999թթ. եղել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ, ինչպես նաև նախագահին առընթեր Սահմանադրության փոփոխություններ նախապատրաստող հանձնաժողովի անդամ:
1999-2001թթ. զբաղեցրել է ՀՀ տնտեսական գործերով վերաքննիչ դատարանի նախագահի,2001-2005թթ.՝ՀՀ տնտեսական դատարանի նախագահի,2005-2012թթ.՝ Վճռաբեկ դատարանի նախագահի պաժտոնը: 2011- 2014թթ. եղել է Վրաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան:

14 Июль 2015 - 15:59 AMT
Министр юстиции Армении Ованнес Манукян подал прошение об отставке. Президент республики Серж Саргсян, руководствуясь 4-м пунктом 55-й статьи конституции, принял решение освободить Манукяна от занимаемой должности, сообщает пресс-служба аппарата президента.
Причины и подробности отставки не сообщаются.
Манукян – юрист по образованию. В 1993-1995 гг работал помощником секретаря Верховного Совета, в 1995 году был членом ЦИК, в 1995-96 гг – специалист постоянной комиссии Национального собрания Армении по государственно-правовым вопросам.
В 1998-99 годах Манукян был заместителем министра юстиции Армении, в 1999-2005 гг занимал пост председателя экономического суда, в 2005-2008 гг – председателя кассационного суда. В 2011 году был назначен послом Армении в Грузии, в апреле 2014 года – министром юстиции Армении.