Ռուսական Սմոլենսկ քաղաքում կայացել է «Նոր կինո. 21-րդ դար» միջազգային փառատոնը, որի առաջնակարգ խնդիրը ԱՊՀ եւ Բալտիկայի երկրների ընդհանուր կինոտարածքի ստեղծումն է: Փառատոնային ծրագրին մասնակցում էին 16 երկիր:
Գեղարվեստական խաղարկային կինոնկարի լավագույն սցենարի համար մրցանակ է ստացել ռեժիսոր Էդգար Բաղդասարյանի «Մարիամ» ֆիլմը: Վավերագրական մրցույթում մի ռուսական ֆիլմի հետ Գրան-պրին կիսել է ռեժիսոր Արմեն Խաչատրյանի «Հույս, Սեր, Հավատ» հայկական ֆիլմը: Եւս երկու հայկական ֆիլմ դիպլոմներ են ստացել, նույնպես վավերագրական մրցույթում. Արման Երիցյանի «Բարեւ Ֆելլինի» եւ Լեւոն Գրիգորյանի «Հիշողություններ Սայաթ Նովայի մասին»: Այդքան մրցանակներ եւ դիպլոմներ չի ստացել ոչ մի երկիր, նույնիսկ Ռուսաստանը, այնպես որ սա իրոք անկասկած հաջողություն է հայ կինոյի համար:

10 Октябрь 2006 - 13:22 AMT
В российском городе Смоленск состоялся Международный фестиваль “Новое кино – 21 век”, первоочередной задачей которого является воссоздание единого прокатного пространства в СНГ и странах Балтии. В фестивальной программе участвовали 16 стран.
Приз за лучший сценарий в большом конкурсе полнометражных игровых картин получил фильм “Мариам” режиссера Эдгара Багдасаряна. В документальном конкурсе Гран-при разделила с русским фильмом армянская картина “Вера, Надежда, Любовь” режиссера Армена Хачатряна. Еще две армянские картины получили дипломы, тоже в документальном конкурсе: “Привет Феллини” Армана Ерицяна, и ” Воспоминания о Саят-Нове” Левона Григоряна. Столько призов и дипломов не получила ни одна из стран-участниц фестиваля, так что это несомненный успех армянского кино.