5 Օգոստոս 2015 - 08:25 AMT
Գողիաթի հայրենի բիբլիական Գեթ քաղաքի դարպասներն ու ամրություններն են հայտնաբերվել կենտրոնական Իսրայելում` ազգային Թել Ցաֆիտ պարկում հնագիտական պեղումների ժամանակ: Բացահայտման հեղինակներն են Բար Իլանի անվան համալսարանի հնագետները:
Պարսպապատի և դարպասների հատվածներից բացի գիտնականները հարևանությամբ հայտնաբերել են մի քանի շենք, այդ թվում տաճար և ձուլարան: Ըստ պեղումների ղեկավարի, հայտնաբերված դարպասները խոշորագույններից են Իսրայելում: Դա, հավանաբար, քաղաքի կարգավիճակի և բարգավաճման վկայությունն է: Հայտնի է, որ մ.թ.ա X-IX այն եղել է տարածաշրջանի ամենամեծ բնակավայրը:
Պեղումներն այս տարածաշրջանում ընթանում են ընդհանուր առմամբ արդեն շուրջ 20 տարի: Ավելի վաղ այստեղ հայտնաբերվել են բազում տաճարներ ու կենցաղի իրեր, ինչպես նաև հնագետներին հայտնի փղշտերեն ամենահին գրություններից մեկը:
Գեթը հիշատակվում է Աստվածաշնչում որպես փղշտացի հերոս Գողիաթի հայրենի քաղաք: 830 թ. քաղաքը ավիրեց սիրիացի արքա Ազաիլը: Պեղումների ժամանակ հայտնաբերված պաշարման զենքերի հատվածներն ամենահներից են աշխարհում:

Ворота и укрепления библейского города Геф – родины Голиафа, были найдены во время раскопок в национальном парке Тель Цафит в центральном Израиле. Открытие совершено археологами Университета имени Бар-Илана.
Помимо фрагментов городской стены и массивных ворот ученые обнаружили неподалеку несколько зданий, в том числе храм и плавильню.По словам руководителя раскопок, найденные ворота являются одними из крупнейших в Израиле. Это, вероятно, говорит о статусе и процветании города. Известно, что в X-IX веках до нашей эры он был крупнейшим поселением в этом регионе.
Раскопки в этом регионе ведутся уже в общей сложности двадцать лет. Ранее здесь были найдены многочисленные храмы и предметы быта, а также одна из самых первых филистимских надписей, известных археологам.
Геф упоминается в Библии и прежде всего известен как родина филистимского героя Голиафа. Город был разрушен в 830 году сирийским царем Азаилом. Обнаруженные в ходе раскопок фрагменты осадных орудий относятся к наиболее ранним находкам этого типа в мире.