7 Օգոստոս 2015 - 11:41 AMT
Fox կինոստուդիան մտադիր է հեռուստասերիալ նկարահանել «Իքս մարդիկ» կոմիքսների մոտիվներով: Marvel ընկերության հետ համապատասխան բանակցություններ սկսելու մասին հրապարակավ հայտարարեց Fox Television Group գլխավոր տնօրեն Դեյնա Ուոլդենը:
«Իքս մարդիկ» կոմիքսների շարքի էկրանավորման իրավունքները պատկանում են Fox կինոստուդիային: Marvel-ի հետ պայմանավորվածությամբ արդեն 7 լիամետրաժ ֆիլմ է նկարահանվել, որոնք ընդհանուր առմամբ 3 մլրդ դոլար բերեցին ստուդիային: Շարքը պատմում է մուտանտ մարդկանց մասին, որոնք անհավանական ուժերի են տիրապետում և հիմնված է Marvel Comics ընկերության համանուն կոմիքսների վրա:
«Մենք բանակցում ենք Marvel-ի հետ «Իքս մարդկանց» վերաբերյալ և հուսով ենք, որ շուտով արդեն կկարողանանք ավելի կոնկրետ ինչ-որ բան ասել: Կայացած գործարքի մասին խոսելը դեռ ավելորդ է, սակայն դա հենց այն է, ինչին մենք այժմ ձգտում ենք»,-ասել է Ուոլդենը:
Չնայած Marvel-ի հետ հստակ պայմանավորվածությունների բացակայությանը` պոտենցիալ սերիալն արդեն սցենարիստներ ունի` դրամատուրգիան հանձնարարվել է Պատրիկ ՄաքՔեյին և Ջոն Դի Փեյնին: Նրանք պետք է «24 ժամ շարունակ» աշխատեն սերիալի հեղինակներ Էվան Կատցի և Մեննի Կոտոյի հետ:
«Իքս մարդիկ»-ի կերպարները պատկանում են Fox-ին միայն կինոֆրանշիզայի շրջանակում, ուստի Marvel-ի կոմիքսների այն հերոսները, որոնք կան ABC սերիալներում, մեր նախագծում չեն լինի: Էկրանավորումը վերաբերվելու է միայն այն նյութերին, որն առկա է Fox-ում»,-բացատրում է Դեյնա Ուոլդենը:
Ինչպես հայտնում են աղբյուրները, պրոֆեսոր Իքսի, Ռոսոմախայի և այլոց մասին սերիալի ստեղծման շուրջ բանակցությունները դեռ հեռու են ավարտից, սակայն Fox-ն ամեն ինչ անում է, որպեսզի Marvel-ը համաձայնվի փոքր էկրաններին ստուդիայի գաղափարների մարմնավորմանը:

Киностудия Fox намеревается запустить телесериал по мотивам комиксов «Люди Икс». Публичное заявление о начале соответствующих переговоров с компанией Marvel было сделано генеральным директором Fox Television Group Дэйной Уолден.
На данный момент права на экранизацию комиксов серии «Люди Икс» принадлежат студии Fox. В рамках договоренности с Marvel уже было создано семь полнометражных фильмов, которые принесли студии в общей сложности $3 млрд. Серия рассказывает про людей-мутантов, обладающих невероятными силами и основана на одноименных комиксах компании Marvel Comics.
«Мы договариваемся с Marvel по поводу «Людей Икс» и надеемся, что вскоре уже сможем сказать что-то более конкретное. Говорить о состоявшейся сделке пока нельзя, но это именно то, к чему мы в данный момент стремимся», – сообщила Уолден во время летнего пресс-тура Ассоциации телевизионных критиков.
Потенциальный игровой телесериал «Люди Икс», несмотря на отсутствие четких договоренностей с Marvel, уже обзавелся сценаристами: драматургия проекта ляжет на плечи Патрика МакКея и Джона Ди Пейна. Работать им предстоит вместе с создателями сериала «24 часа» Эваном Катцем и Мэнни Кото, которые также возьмут на себя обязанности шоураннеров.
«Персонажи из вселенной «Людей Икс» принадлежат Fox только в рамках кинофраншизы, поэтому те герои комиксов Marvel, которые фигурируют в сериалах ABC, в наш проект не войдут. Экранизация будет касаться только того материала, который имеется на руках у Fox», – объясняет Дэйна Уолден.
Переговоры по поводу создания сериала про Профессора Икс, Росомаху и остальных, как сообщают источники, еще далеки от завершения, но Fox делает все возможное, чтобы Marvel согласился на воплощение идеи студии на малых экранах.