Սեպտեմբերի 27-ին Մոսկվայի Էստրադայի թատրոնում տեղի կունենա Դուդուկի միջազգային երկրորդ մոսկովյան փառատոնը, որին կմասնակցեն աշխարհի լավագույն դուդուկահարները:
Փառատոնին մասնակցելու է դուդուկի լեգենդ, ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի քառակի մեդալակիր, «Գլադիատոր» ֆիլմի համար «Ոսկե գլոբուսի» արժանացած Ջիվան Գասպարյանը, ինչպես նաև նրա թոռն ու տաղանդավոր հետնորդը` Ջիվան Գասպարյան կրտսերը: Մասնակցում են նաև Հայաստանի վաստակավոր վարպետներ Գևորգ Դաբաղյանը, Կամո Սեյրանյանը, Գագիկ Մալխասյանը և Գեորգի Մինասովը «Դուդուկներ» համույթի հետ, երիտասարդ դուդուկահարներ Հայաստանից` Գեորգի Մինասով կրտսերն ու Արտակ Ասատրյանը, Մոսկվայի դուդուկի դպրոցի ղեկավար Հովհաննես Ղազարյանն ու նրա «Դուդուկահար» համույթը, հայտնի կոմպոզիտոր և դերասան Նորայր Բարսեղյանը, «Դուդուկ-բենդ» անսամբլի ղեկավար Վիտալի Պողոսյանը, Բաբելոնի փառատոնի գրան պրիի մրցանակակիր Մարտին Ղազարյանը, «Ուրարտու» դուդուկահարների քառյակը, հայտնի դուդուկահար Argishty-ն, «Փառքի րոպե»-ի կիսաեզրափակչի հաղթող Արամ Ավետիքյանը, «Համշենի ձայն» ժողովրդական ազգագրական անսամբլի ղեկավար Ռաֆայել Մկրտչյանը և փառատոնի ամենափոքր մասնակիցը` 8-ամյա դուդուկահար Թաթուլ Համբարձումյանը:
Դուդուկի մոսկովյան առաջին փառատոնը 2014-ի ապրիլի 30-ին էր: Դրա կազմակերպիչները dudukist.ru նախագծի հեղինակներն են՝ Սուրեն Բաղդասարյանը, Մարինա Սելիվանովան և Հովհաննես Ղազարյանը, վերջինս նաև դրա մասնակիցն էր: Փառատոնին մասնակցել էին նաև Մարտին Ղազարյանը Իրկուտսկից, Վարդան Հարությունյանը, Վալերի Նամը, Արգիշտի Ամիրյանն ու Վիտալի Պողոսյանը Սանկ Պետերբուրգից, Արամ Ավեդիքյանը, Յուրի Մուրադյանը, Սելենան, Գեղամ Օհանյանը, Գևորգ Հայրապետյանը, Դավիթ Հովսեփյանն ու Մերուժան Աչոյանը Մոսկվայից, Ալեքսեյ Սադոևը Դոնի Ռոստովից և այլք:
Փառատոնն ամենամյա է և հաջորդ տարի կանցնի աշխարհի միանգամից երեք երկրում:
Փառատոնի կազմակերպիչն է DUDUKIST նախագիծը` Ռուսաստանի Հայ երիտասարդության աջակցությամբ:
Դուդուկը կամ Ծիրանափողը հայկական փողային գործիք է, որը տարածված է նաև Մերձավոր Արևելքում: Այն պատրաստվում է ծիրանենու փայտից, փողի երկարությունը լինում է 28, 33 կամ 40 սմ: Ըստ որոշ տվյալների, դուդուկը գործածվում է մ.թ.ա. 1200-ից, չնայած կան տեսակետներ, որ այն 1,500 տարվա պատմություն ունի: 2005-ին հայկական դուդուկի նվագը ճանաչվեց ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ոչ նյութական մշակութային ժառանգության գլուխգործոց

28 Август 2015 - 13:22 AMT
27 сентября в театре Эстрады в Москве состоится Второй Московский Международный фестиваль дудука, в котором примут участие лучшие дудукисты мира.
В числе участников фестиваля:
Дживан Гаспарян – легенда дудука, обладатель четырех золотых медалей ЮНЕСКО и премии «Золотой глобус» за композицию для кинофильма «Гладиатор», а так же его внук и талантливый преемник Дживан Гаспарян (младший); заслуженные артисты Армении: Геворг Дабагян, Камо Сейранян, Гагик Малхасян и Георгий Минасов с ансамблем «Дудукнер»; молодые виртуозные дудукисты из Армении: Георгий Минасов (младший) и Артак Асатрян; Оганес Казарян – руководитель Московской школы дудука и его ансамбль «Дудукист», Норайр Барсегян – популярный артист и композитор; Виталий Погосян – мультиинструменталист и руководитель ансамбля «Дудук-бэнд»; Мартин Казарян – обладатель гран-при Вавилонского фестиваля; Эммануэль Оганнисян – лауреат международного конкурса «Ренессанс»; Argishty – известный дудукист – экспериментатор; Дудук квартет «Урарту»; Арам Аведикян – победитель полуфинала «Минуты славы»; Рафаэль Мкртчян – руководитель народного фольклорного ансамбля «Голос Амшена» и самый молодой участник фестиваля, виртуозно владеющий дудуком – восьмилетний Татул Амбарцумян.
Дудук — легендарный армянский музыкальный инструмент, снискавший славу во всем мире. В 2005 году дудук был признан шедевром Всемирного нематериального культурного наследия ЮНЕСКО. Его история насчитывает порядка трёх тысяч лет и на всём протяжении своей многовековой истории дудук был частью культурной и общественной жизни армянского народа.