ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն աշխատանքային այցով կմեկնի ՌԴ, որտեղ սեպտեմբերի 7-ին կհանդիպիՌուսաստանի նախագահՎլադիմիր Պուտինին, տեղեկացնում է Հայաստանի ղեկավարի աշխատակազմի մամուլի ծառայությունը:
Երկու երկրի ղեկավարները կքննարկեն հայ-ռուսական երկկողմ գործակցությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ, կանդրադառնան քաղաքական, տնտեսական, հումանիտար ոլորտներում փոխգործակցությանը, մտքեր կփոխանակեն ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցությունից հետո ինտեգրացիոն գործընթացների շրջանակում գործակցությանը վերաբերող հարցերի և հետագա ծրագրերի շուրջ:
Հայաստանի ու Ռուսաստանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի ու Վլադիմիր Պուտինի վերջին հանդիպումը Սոչիում էր՝ 2014-ի օգոստոսի 9-ին:
Երկու երկրների առաջնորդները քննարկել են տարբեր ոլորտներում ռուս-հայկական գործակցության ակտուալ հարցերը, ինչպես նաև ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ուղիները:Սարգսյանը մանրամասնել է տարածաշրջանում իրավիճակի ու տեղեկացրել ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում Ադրբեջանի կողմից լարվածության դիտավորյալ սրման մասին։ Նախագահներն անդրադարձել են նաև երկու երկրների միջև տնտեսական, քաղաքական ու հումանիտար փոխգործակցությանը։Պուտինը նշել է, որ հայ-ռուսական հարաբերությունները բնութագրելու կարիք չկա, քանի որ դրանք բացառապես բարեկամական, ռազմավարական բնույթի են, ինչի մասին են վկայում են նաև Մաքսային միությանն ու ԵՏՄ-ին միանալու Հայաստանի որոշմանը։

В рамках рабочего визита в Российскую Федерацию Президент Серж Саргсян 7 сентября. в Москве встретится с Президентом РФ Владимиром Путиным.
По сообщению пресс-службы президента Армении, главы двух государств обсудят широкий круг вопросов двустороннего армяно-российского сотрудничества, коснутся взаимодействия в политической, экономической, гуманитарной сферах, обменяются мнениями по вопросам, относящимся к сотрудничеству в рамках интеграционных процессов после вступления Армении в ЕАЭС и дальнейшим программам.
Последняя двусторонняя встреча президентов Саргсяна и Путина состоялась в Сочи 9 августа 2014 года. Президенты двух стран тогда обсудили вопросы двустороннего сотрудничества, а также урегулирования карабахского конфликта. Президенты обсудили также развитие экономических, политических и гуманитарных отношений между двумя государствами.
Путин отметил, что характеристики армяно-российским взаимоотношением не нужны, так как они носят исключительно дружественный и стратегический характер, о чем свидетельствует также решение Армении о присоединении к ТС и ЕАЭС.