Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր՝ սեպտեմբերի 5-ին, ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկին: Հանդիպմանը քննարկվել են վերջին օրերին հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին և ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում տիրող իրավիճակին վերաբերող հարցեր, տեղեկացնում է երկրի ղեկավարի աշխատակազմի մամուլի ծառայությունը:
Երկուստեք մտահոգություն է հայտնվել շփման գծում հրադադարի ռեժիմի խախտման հաճախակի դարձած դեպքերի կապակցությամբ:
Վերջին շրջանում իրավիճակը սահմանին ու շփման գծում լարված է:Սեպտեմբերի առաջին օրերից հակառակորդը կրակի տակ է պահում Տավուշի մարզը: Սեպտեմբերի 2-ին հակառակորդի գնդակից Տավուշում պայմանագրային զինծառայող է զոհվել՝ Հայկ Դևոյանը: Զոհեր ունի նաև ԼՂՀ ՊԲ-ն՝ամսի 4-ին հակառակորդի ձեռնարկած գործողության արդյունքում մարտական խնդիր կատարելու ժամանակ զոհվել են պայմանագրային զինծառայողներ Մարատ Խաչանյանը և Արման Ստեփանյանը:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը կարևորել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների առաջարկած միջադեպերի քննության մեխանիզմի շուրջ համաձայնության հասնելը՝ ընդգծելով, որ դա հնարավորություն կընձեռի խուսափել իրավիճակի նման սրացումներից և մարդկային կորուստներից։ Նա նաև դրական է գնահատել նման իրավիճակներում ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի կողմից իրականացվող դիտարկումների հաճախակիացումը:
Անդրադարձ է եղել նաև սեպտեմբերի 3-ից 6-ը անցկացվող «Շանթ-2015» ռազմավարական հրամանատարաշտաբային զորավարժություններին և դրանց նպատակին:
«Շանթ-2015» զորավարժությունը ՀՀ տարածքում անցկացվում է սեպտեմբերի 3-ից 6-ը, այն ղեկավարում է ՀՀ նախագահը:
Համապետական նշանակության այս զորավարժությունը պլանային բնույթի է և նպատակաուղղված է պաշտպանությանը պետության անմիջական նախապատրաստության և ագրեսիայի հետմղման ընթացքում պետական և ռազմական կառավարման մարմինների զորահավաքային նախապատրաստության, պատրաստականության բարձր աստիճանների բերման ունակության վերստուգմանը, փոխգործակցության և գործողությունների ներդաշնակության մակարդակի բարձրացմանը:
Հաշվի առնելով Հայաստանի շուրջ և մերձատարածքում ստեղծված ռազմաքաղաքական իրադրությունը, զորավարժության սցենարում առկա մտացածին հակառակորդը և իրավիճակն առավելապես համապատասխանեցված են իրականությանը:

5 Сентябрь 2015 - 11:47 AMT
Президент Армении о столкновениях с ВС Азербайджана: Механизм расследования инцидентов даст возможность избежать обострений и жертв
Президент Серж Саргсян принял личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспршика. В ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с ситуацией, сложившейся в последние дни на армяно-азербайджанской государственной границе и карабахско-азербайджанской линии соприкоснов ения.Была выражена взаимная озабоченность в связи со ставшими частыми нарушениями режима перемирия на линии соприкосновения.
Президент Серж Саргсян отметил важность достижения соглашения вокруг предложенного сопредседателями Минской группы ОБСЕ механизма расследования инцидентов, подчеркнув, что это даст возможность избежать подобных обострений ситуации и человеческих потерь. Он также положительно оценил более частое осуществление мониторинга офисом личного представителя действующего председателя ОБСЕ в подобных ситуациях.
Были также затронуты проводимые с 3 по 6 сентября с.г. стратегические командно-штабные учения «Шант-2015» и их цель.
3-6 сентября в Армении будут проведены командно-штабные учения «Шант-2015» под командованием президента Армении Сержа Саргсяна. Учения носят плановый характер и направлены на перепроверку и повышение мобилизационной подготовленности, а также взаимодействия государственных и военных органов страны при подготовке обороны и отражении агрессии. С учетом военно-политической ситуажии вокруг Армении и в регионе, предполагаемый противник и сценарий учений максимально приближены к действительности. Предыдущие командно-штабные учения «Ардзаганк-2013» (Отклик-2013) прошли в октябре 2013 года. В их ходе был разыгран сценарий процесса принятий государственных решений в условиях обострения военно-политической обстановки, а также отражения агрессии противника и контрнаступление на первичном этапе обострения.