ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը սեպտեմբերի 14-ին աշխատանքային այցով կմեկնի Տաջիկստանի Հանրապետություն՝ մասնակցելու Դուշանբեում կայանալիք Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) Անվտանգության խորհրդի նստաշրջանին:
Հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանին, որտեղ, ի թիվս այլ հարցերի, նախատեսվում է քննարկել Մոսկվայում 2014թ. դեկտեմբերին կայացած նախորդ նստաշրջանի որոշումների կատարման ընթացքը, նախանշել Կազմակերպության առաջիկա տարվա ծրագրերը: Անդրադարձ կլինի նաև ՀԱՊԿ շրջանակում փոխգործակցության հիմնական ուղղություններով կատարված աշխատանքներին: Դուշանբեի նստաշրջանում Հայաստանի Հանրապետությունը ՀԱՊԿ-ում կստանձնի նախագահությունը, հայտնում է նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Սեպտեմբերի 15-ին Դուշանբեում կայանալիք Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության արտաքին գործերի և պաշտպանության նախարարների, ինչպես նաև անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների համատեղ նիստին մասնակցելու է նաև ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Նույն օրը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում Էդվարդ Նալբանդյանը ներկա կգտնվի Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստին, որի ընթացքում Հայաստանն առաջիկա տարվա համար կստանձնի ՀԱՊԿ նախագահությունը։
Սեպտեմբերի 14-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի գլխավորած պատվիրակությունը ևս կմեկնի Տաջիկստան։
Պատվիրակությունը սեպտեմբերի 15-ին Դուշանբեում կմասնակցի ՀԱՊԿ-ի պաշտպանության, արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի և անվտանգության խորհրդի քարտուղարների կոմիտեի համատեղ նիստին։

14 Сентябрь 2015 - 08:47 AMT
Президент Армении Серж Саргсян 14 сентября с рабочим визитом отбудет в Республику Таджикистан для участия в намеченной в Душанбе сессии Совета коллективной безопасности Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ).
Как сообщает пресс-служба президента РА, на сессии, в числе других вопросов, планируется обсудить ход выполнения решений состоявшейся в декабре 2014 года в Москве предыдущей сессии, наметить программы Организации на ближайший год. Будут также затронуты работы, осуществленные по основным направлениям сотрудничества в рамках ОДКБ. На сессии в Душанбе Республика Армения примет председательство в ОДКБ.
Для участия в предстоящем 15 сентября в Душанбе совместном заседании советов министров иностранных дел и обороны, а также секретарей советов безопасности Организации договора коллективной безопасности (ОДКБ) в Таджикистан отбудет и министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян.
Как сообщили в пресс-службе МИД, в тот же день Эдвард Налбандян в составе делегации, возглавляемой президентом Сержем Саргсяном, будет присутствовать на заседании Совета ОДКБ, во время которого Ереван примет на себя полномочия председателя Организации на будущий год.
Помимо этого, делегация под руководством министра обороны Республики Армения Сейрана Оганяна 14 сентября также отправится в Республику Таджикистан.
Армянская делегация примет участие в совместном заседании Советов министров обороны и иностранных дел и секретарей Совбезов стран ОДКБ.