1 Հոկտեմբեր 2015 - 13:33 AMT
Ադրբեջանը համապատասխան հակահարվածը ստանում է, մոտակա ժամանակ խելքը գլուխը կհավաքի: Այս մասին Կառավարության հոկտեմբերի 1-ի նիստից հետո լրագրողների ասել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը:
Ինչ վերաբերում է ընդհանուր իրավիճակին, ապա, ըստ փոխնախարարի, Ադրբեջանն անցել է բոլոր սահմանները:
«Խոսքը վերաբերում է ոչ միայն ուղղակի այդ գործողություններին, այլ նաև այն լկտիությանը, որով նա վերաբերվում է միջազգային իրավունքին՝ իր իսկ ստանձնած պարտավորություններին: Զինադադարի մասին կա եռակողմ համաձայնագիր: Ի դեպ Ադրբեջանն է խնդրել Լեռնային Ղարաբաղի իշխանություններին, որպեսզի այդ զինադադարը կնքեն: Կա 1995-ի պայմանագիր՝ զինադադարի ռեժիմը ամրապնդելու մասին, ստացվում է, որ միջազգային իրավունքը իր համար ոչինչ է: Այսինքն՝ նույն վարվելակերպն է, որն այսօր դրսևորում են տարբեր ահաբեկչական կազմակերպությունները, նույն ձեռագիրն է՝ մարդկանց սպանել, հուշարձաններ ոչնչացնել և այլն», – ասել է Քոչարկանը, մեջբերում է Panorama.am-ը:
Փոխնախաարարի խոսքով՝ Ադրբեջանն իր այս քայլերով մոտեցնում է ԼՂՀ միջազգային ճանաչման գործընթացի հասունացումը:
Անդրադառնալով Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանին զենք վաճառելու փաստին Քոչարյանն ասել է, որ այդ հարցը մշտապես իրենց մտահոգում է:
«Մենք միշտ ասել ենք, որ դա մտահոգիչ է: Ինչ վերաբերում է ՀԱՊԿ-ի արձագանքին, ապա ՀԱՊԿ-ին դիմելու կարիքը չենք զգում, այս պարագայում դրա կարիքը չկա: Ընդհանուր առմամբ՝ շատ կարևոր է ունենալ պայմանագրային տարբեր պարտավորություններ՝ պետությունների միջև, միջազգային տարբեր կազմակերպությունների հետ, որոնք որոշակի իրավիճակներում կարող են քեզ օժանդակել, բայց հայկական երկու կողմերը իրենց հույսն առաջին հերթին դնում են իրենց վրա: Ավելին՝ եթե որևէ պետություն իր ամենակենսական խնդիրը՝ անվտանգությունը, փորձի դնել այլ պետությունների վրա, դա կլինի աններելի սխալ», – շեշտել է փոխարտգործնախարարը:
Վերջին շրջանում իրավիճակը ինչպես հայ-ադրբեջանական սահմանին, այնպես էլ ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում լարված է:Սեպտեմբերի 29-ին և լույս 30-ի գիշերը հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է մոտ 100 անգամ: Այս մասին տեղեկացնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:Տարբեր տրամաչափի հրաձգային և հրետանային զինատեսակներից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 1.700 կրակոց` այդ թվում մոտ 160 կրակոց 60, 82 և 120 մմ ականանետերից, ՀԱՆ-17 և ՌՊԳ-7 տիպի նռնականետերից, ինչպես նաև 4 կրակոց` TP-107 հրթիռահրետանային կայանքից: Սեպտեմբերի 25-ին ադրբեջանական զինուժի կողմից թուրքական արտադրության TR-107 կայանքներից հրթիռահրետանային արկակոծման է ենթարկվել ԼՂՀ ՊԲ-ի հյուսիս-արևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասը, որի հետևանքով զոհվել է 4 զինծառայող, վիրավորվել 16-ը:
Սեպտեմբերի 24-ի երեկոյան Տավուշի սահմանամերձ գյուղերի գնդակոծության հետևանքով Բերդավանի խաղաղ բնակիչներ 94-ամյա Շուշան Ասատրյանից և 41-ամյա Սոնյա Ռևազյանիցբացի զոհվել էր նաև Պառավաքարի բնակիչ, 83-ամյա Պայծառ Աղաջանյանը, ևս երկուսը վիրավորվել: Սեպտեմբերի 23-ին Ադրբեջանը գնդակոծել էր Տավուշի մարզի Դովեղ և Բարեկամավան գյուղերը: Զոհեր և վիրավորներ չկային, սակայն գյուղերը կրել են նյութական վնաս:
Սեպտեմբերի 30-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը նշել է, որ վերջին օրերին ադրբեջանական կողմից իրադրության հետևողական սրման, մեծ տրամաչափի զինատեսակների, մասնավորապես հրետանու կիրառման, խաղաղ բնակավայրերի հրետակոծման պայմաններում ՀՀ զինված ուժերին և ԼՂՀ պաշտպանական բանակին այլ բան չի մնում, քան դիմելու ռազմական և ռազմաքաղաքական այնպիսի գործողությունների, որոնք հակառակորդին կստիպեն հրաժարվել ուժի կիրառման մտադրություններից, կթոթափեն անպատժելիության և սեփական գերազանցության պատրանքը և նրան կվերադարձնեն խաղաղ բանակցային սեղանի շուրջ:
Սեպտեմբերի 29-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը հայտարարել է, որ Տավուշի մարզում գյուղերի հրետակոծման դեպքերը, որոնց հետևանքով հայկական կողմն ունեցավ քաղաքացիական զոհեր և 1994-ի մայիսից ի վեր ադրբեջանական կողմն առաջին անգամ 122 մմ տրամաչափի հրետանի օգտագործեց, ինչպես նաև առաջնագծի թիկունքում տեղակայված ենթակառույցի և այնտեղ վարժանք անցկացնող անձնակազմի` ռազմական առումով չհիմնավորված խոցումը լայնածավալ ռազմական գործողությունների անցման հերթական քայլն է:
«Իմ խորին համոզմամբ, նման ռազմավարությունը հանգեցնելու է նրան, որ ադրբեջանական ռազմաքաղաքական ղեկավարության առջև բանակցային սեղանին դրված են լինելու ոչ թե հրադադարի պահպանման և վստահության ամրապնդման միջոցների հետ կապված օրակարգային հարցերը, այլ նոր պայմաններով զինադադարի կնքման պարտադրանքը»,- ասել է նա:

1 Октябрь 2015 - 13:19 AMT
Азербайджан получает адекватный ответ на свои действия и в ближайшее время наберется ума. Об этом сегодня заявил журналистам замминистра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян, комментируя нарушения режима прекращения огня со стороны Азербайджана и использование им тяжелого оружия.
«Они уже перешли все границы, речь идет не только об этих действиях, но и о той наглости, с которой Азербайджан относится к нормам международного права и своим обязательствам. В конце концов в 1994 году было подписано соглашение о прекращении огня, о подписании которого, кстати, Азербайджан сам попросил власти Нагорного Карабаха. Есть также договор 1995 об укреплении режима прекращения огня. То есть, получается, что международное право для Азербайджана ничего не значит. Азербайджан сегодня придерживается приблизительно той же позиции, что и различных террористические организации. Азербайджан действует по тем же методам: убивает людей, уничтожает памятники, речь о камнях-крестах в Старой Джуге», – заявил Кочарян.
Подобными методами, заявил замминистра, Азербайджан создается основы для международного признания НКР. «Подобное поведение приведет именно к этому процессу», – отметил Кочарян.
Он также отметил, что Армения не видит необходимости обращаться к ОДКБ для дачи ответа на нарушения Азербайджаном режима прекращения огня.
«Нет необходимости обращаться к ОДКБ. В целом, очень важно иметь различные договорные обязательства с различными государствами и международными организациями, которые в определенных случаях могут оказать содействие. Но армянские стороны в первую очередь полагаются на себя. Более того, если какое-либо государство будет возлагать вопросы своей безопасности на другие государства, это будет непростительной ошибкой», – заявил замминистра.
Касаясь вопроса продажи Россией оружия Азербайджану, Кочарян подчеркнул, что армянская сторона всегда выражала беспокойство по этому вопросу, сообщает Armenia Today.
Накануне, на встрече с послом России в РА Иваном Волынкином министр обороны Армении Сейран Оганян отметил, что в условиях обострения Азербайджаном ситуации в последние дни, использования крупнокалиберного вооружения, в частности, артиллерии, обстрела гражданского населения, ВС Армении и НКР ничего не остается, кроме как прибегнуть к таким военным и военно-политическим действиям, которые принудят противника отказаться от намерения применить силу, отрезвят его заблуждений о собственном превосходстве и вернут за стол мирных переговоров.
В последние дня в зоне карабахского конфликта наблюдается беспрецедентная эскалация напряжения.
В ночь на 1 октября на линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана азербайджанские подразделения нарушили режим прекращения огня порядка 120 раз.
По армянским позициям из оружия различного калибра было произведено более 1500 выстрелов, в том числе из минометов 60, 82 и 122 мм, гранатометов РПГ-7, а также ракетно-артиллерийской станции TR-107.
25 сентября Азербайджан обстрелял дислоцированную в тылу на северо-восточном направлении линии соприкосновении ВС Нагорно-Карабахской Республики и Азербайджана воинскую часть Армии обороны НКР из 107-мм РСЗО. Погибли четверо военнослужащих, еще 16 получили ранения. Кроме того, Азербайджан впервые с перемирия 1994 года применил ствольную артиллерию, сделав 30 выстрелов из 122-мм гаубицы Д-30.