7 Հոկտեմբեր 2015 - 15:11 AMT
Եթե ղարաբաղյան հակամարտության շուրջ բանակցություններն այլևս չշարունակվեն, և խոսք գնա պատերազմական գործողությունների մասին, Հայաստանը կձեռնարկի համապատասխան քայլեր, ներառյալ՝ ԼՂՀ անկախության ճանաչումն ու ԼՂ անվտանգության երաշխիք լինելու համար անհրաժեշտ մյուս քայլերը։
Այդ մասին Ազգային ժողովի և կառավարության միջև հերթական հարց ու պատասխանի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, պատասխանելով «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանի հարցին:
Արտգործնախարարը նշեց նաև, որ Մինսկի խմբի համանախագահներն արդեն ուղղորդված ու հասցեագրված հայտարարություններ են անում այն մասին, թե ով է այդ հրադադարի խախտման պատճառն ու նշում, որ պետք է անպայման ստեղծվի հրադադարի խախտման հետաքննության մեխանիզմ։ «Ընդ որում, նրանք հայտարարում են, որ Հայաստանը համաձայնվում է այդ մեխանիզմի ստեղծմանը, իսկ Ադրբեջանը՝ հրաժարվում։ Այսինքն, դրանով ասում են, որ հրադադարի խախտման և միջադեպերի ամբողջ պատասխանատվությունը ընկնում է Ադրբեջանի վրա», – շեշտեց Նալբանդյանը։
Նա հիշեցրեց, որ նախօրեին նաև Կոնգրեսի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ռոյսը եւ կոնգրեսական Էնգելը նամակ են գրել Ջեմյս Ուորլիքին, կոչ անելով հավելյալ ջանքեր գործադրել հրադադարի ամրապնդման իմաստով։ Ըստ Նալբանդյանի, խոսքը գնում է նաև հրադադարի ռեժիմի խախտման վերահսկողության մեխանիզմի ստեղծման մասին: «Եռանախագահների նախաձեռնությանը աջակցել են ոչ միայն միջազգային կառույցները, այլեւ տարբեր խորհրդարաններ, այդ թվում՝ ամերիկյան Կոնգրեսը, որը բաց նամակ է գրում այդ հարցի շուրջ։ Այսօր Ուորլիքն արձագանքել է՝ նշելով, որ ինքը միանգամայն ողջունում է այդ նախաձեռնությունը», – ասել է Նալբանդյանը, ընդգծելով, որ Երևանը նույնպես ողջունում է առաջարկը:
ԵՏՄ-ին Ադրբեջանի անդամակցության հավանականությունը մեկնաբանելով, Նալբանդյանը նշեց, որ խոսակցություններն ընդամենը ենթադրվող իրավիճակի մասին են, կառույցն այսօր այդպիսի հարց չի քննարկում։ «Այդպիսի որոշումները պետք է ընդունվեն կոնսենսուսով», – շեշտել է նա։
Վերջին շրջանում իրավիճակը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում լարված է: Սեպտեմբերի 24-ին հայկական գյուղերի հրետակոծման ընթացքում զոհվել է երեք կին, սեպտեմբերի 25-ին ադրբեջանական զինուժի կողմից թուրքական արտադրության TR-107 կայանքներից հրթիռահրետանային արկակոծման է ենթարկվել ԼՂՀ ՊԲ-ի հյուսիս-արևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասը, որի հետևանքով զոհվել են չորս զինծառայող, վիրավորվել 16-ը:

7 Октябрь 2015 - 15:44 AMT
Армения может признать независимость Нагорного Карабаха и прибегнуть к другим необходимым шагам по обеспечению его безопасности, если переговоры об урегулировании карабахского конфликта не будут продолжены, и возникнет угроза начала военных действий.
Об этом в ходе парламентских слушаний, отвечая на вопрос депутата от оппозиционной партии «Наследие» Заруи Постанджян, заявил глава МИД Армении Эдвард Налбандян.
Он подчеркнул также, что сопредседатели Минской группы ОБСЕ стали выступать с дифференцированными заявлениями в адрес конкретного нарушителя режима перемирия, а также подчеркивают необходимость создания механизма расследования инцидентов на границе. При этом, отметил Налбандян, посредники заявляют, что Армения соглашается на механизм, в отличие от Азербайджана, чем, по его словам, указывают на то, что ответственность за нарушение перемирия будет возложена на Баку.
Налбандян напомнил, что накануне глава комиссии по внешним связям Палаты представителей Конгресса США Эд Ройс и демократ Элиот Ингл призвали конгрессменов присоединиться к двухпартийному призыву восстановления главенства США в деле сохранения мира на линии соприкосновения Нагорного Карабаха. По словам главы МИД Армении, речь идет, в том числе, о создании механизма расследования инцидентов. «Инициатива сопредседателей нашла поддержку различных международных организаций, парламентов, в том числе –Конгресса. Сегодня Уорлик (американский сопредседатель МГ ОБСЕ – ред.) отреагировал, выразив поддержку инициативе», – отметил Налбандян, подчеркнув, что Ереван также поддерживает данную идею.
24 сентября приграничные села Паравакар и Бердаван в Тавушской области Армении подверглись интенсивному обстрелу со стороны азербайджанских ВС, в результате чего погибли 83-летняя Пайцар Агаджанян. 41-летняя Сона Ревазян и 94-летняя Шушан Асатрян, двое мужчин получили ранения. 25 сентября, в результате обсттрела опорного пункта дислоцированной на северо-восточном направлении линии соприкосновении ВС Нагорно-Карабахской Республики и Азербайджана воинской части Армии обороны НКР погибли 4, были ранены 16 армянских военнослужащих28 сентября житель деревни Паравакар, расположенной в Тавушской области Армении на границе с Азербайджаном, получил ранение в результате обстрела с азербайджанской стороны.