9 Հոկտեմբեր 2015 - 09:38 AMT
«Ալյանս» ավիաընկերությունը Հայաստանում կսկսի ավիափոխադրումներ իրականացնել 2016-ի մարտից: Այս մասին հոկտեմբերի 9-ին լրագրողներին հայտնել է ընկերության հիմնադիր և տնօրեն Արարատ Սարգսյանը։
«Լիզինգի գծով ձեռք են բերվել Sukhoi Superjet — 100 (SSJ-100) երկու ինքնաթիռ, որոնք գտնվում են մերձմոսկովյան Ժուկովսկում։ Մինչև 2017-ը նախատեսվում է պարկի թիվը հասցնել մինչև 6 ինքնաթիռի։ Ավիաընկերությունը ենթադրում է թռիչքները սկսել 2016-ի մարտի 27–ից», – ասել է Սարգսյանը, հաղորդում է «Sputnik-Արմենիա»-ն:
Նրա խոսքով` ընկերության անձնակազմում արդեն 14 աշխատող կա, որոնք նախկինում (ինչպես նաև Սարգսյանը) աշխատել են «Արմավիա» ավիաընկերությունում։
«Ես երկու օր առաջ արտոնագիր եմ ստացել Քաղաքացիական ավիացիայի պետական վարչությունից (ՔԱՊՎ) և հիմա զբաղված եմ IKAO–ում անդամակցություն ձեռք բերելով` թռիչքները սկսելու հնարավորություն ունենալու համար», – հավելել է նա:
Սարգսյանը նաև նշել, որ սկզբից ընկերությունը պլանավորում է ավիափոխադրումներ իրականացնել երեք ուղղությամբ` Երևան–Մոսկվա, Երևան–Բեյրութ, Երևան–Թեհրան։
Հետագայում ավիաընկերությունը մտադիր է երթուղիներ բացել նաև Ռուսաստանի այլ քաղաքներ և Աշգաբադ։
Նրա խոսքով` Superjet–ի սպասարկումն ավելի էժան կլինի, քան Aerobus–ի, որ թույլ կտա անցկացնել ավելի ճկուն գնային քաղաքականություն։
Սարգսյանի խոսքով` ընկերությունը բացվել է 2014-ին։ Նա չի անվանել ընկերության ներդրողներին` նշելով միայն, որ նրանք Ռուսաստանից են։
2013-ին Հայաստանի կառավարությունը ավիափոխադրումների ոլորտի փուլային ազատականացման ռազմավարություն հաստատեց այն բանից հետո, երբ Հայաստանի ազգային ավիափոխադրող «Արմավիա» ընկերությունը որոշեց ապրիլի 1-ից թռիչքների դադարեցման և սնանկացման գործընթաց սկսելու մասին։ Տվյալ փաստաթուղթը նախատեսում է ոլորտում առնվազն 3 հայկական ավիաընկերության գործունեություն։
Ազատականացման ռազմավարությունը հաստատել է «ՀՀ-ում մրցունակ և շարունակական օդային փոխադրումների ծառայությունների մատուցման ապահովման ծրագիրը»: Խոսքն օդային փոխադրումների ազատականացման մասին է: Դրա հաստատմամբ ուղևորափոխադրումներ կարող են իրականացնել այն ընկերությունները, որոնք ցանկություն կունենան աշխատել մեր երկրում ու կհամապատասխանեն սահմանված չափանիշներին:

9 Октябрь 2015 - 09:53 AMT
Авиакомпания «Альянс» намеревается начать осуществлять в Армении авиаперевозки с марта 2016 года, сказал журналистам 8 октября основатель и директор компании Арарат Саркисян.
«Два дня назад я получил лицензию от ГУГА, и сейчас занят приобретением членства в IKAO, чтобы иметь возможность начать полеты», – сказал он.
Саркисян пояснил, что по лизингу приобретены два самолета Sukhoi Superjet – 100 (SSJ-100), которые находятся в подмосковном Жуковском.
«К 2017 году планируется довести численность самолетов до шести. Авиакомпания предполагает начать перелеты с 27 марта (2016 года)», – сказал Саркисян.
Он пояснил, что на сегодня в компании уже числятся 14 человек личного состава, которые ранее, как и он сам, работали в авиакомпании «Армавиа».
Национальный авиаперевозчик Армении – компания «Армавиа» приостановила полеты с 1-го апреля 2013 года и начала процедуру банкротства. Это уже второе банкротство национального авиаперевозчика – в 2003 году подобная участь постигла «Армянские авиалинии».
Саркисян отметил, что на начальном этапе компания планирует осуществлять авиарейсы по трем направлениям: Ереван-Москва, Ереван-Бейрут и Ереван-Тегеран, а в будущем готовится задействовать также маршруты в другие города России и в Ашхабад.
По словам Саркисяна, компания была открыта в 2014 году. Он не назвал инвесторов авиакомпании, отметив лишь то, что они из России, сообщает АРКА.
Правительство Армении 23 октября 2013 года утвердило «Программу обеспечения предоставления конкурентных и продолжительных услуг авиаперевозок в Армении», основанную на совместном исследовании компании «McKinsey & Company» и Фонда национальной конкурентоспособности Армении.