Ադրբեջանը գործում է ՄԱԿ-ի երեք նպատակին դեմ՝ հարցի խաղաղ լուծում, ժողովուրդների իրավահավարսարություն և ինքնորոշման իրավունք: Այս մասին հոկտեմբերի 23-ին լրագրողներին ասել է ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Շավարշ ՔոչարյանըԵրևանումՄոսկվայի Միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտի շրջանավարտների 3-րդ միջազգային համաժողովի ընթացքում:
Քոչարյանը նշել է, որ Հայաստանը երբեք չի խուսափել ամենաբարձր մակարդակի հանդիպումներից: Ղարաբաղյան հակամարտության գործընթացում առաջընթաց անհնար է, քանի դեռ Ադրբեջանի դիրքորոշումն ապակառուցողական է և արդեն անցել է բոլոր չափերը, գրում է Panorama.am-ը:
«Քանի Ադրբեջանի ղեկավարությունը իր ժողովրդին դարձրել է պատանդ այս հարցում, քանի դեռ իր ռեժիմը պահպանելու համար ատելություն է սերմանում հարևան ժողովրդի նկատմամբ, պահպանում է ղարաբաղյան հակամարտությունը իր ռեժիմը պահելու համար, բանակացային գործընթացում առաջընթաց չի լինի: Բայց սա չի նշանակում, որ Մինսկի խմբի համանախագահության գործողություններն անիմաստ են: Չի բացառվում այն հեռանկարը, որ Բաքուն, վերջիվերջո, խելքը գլուխը կհավաքի»,-ասել է փոխարտգործնախարարը:
ԵԱՀԿ ղարաբաղյան կարգավորման ՄԽ համանախագահները Հայաստան կայցելեն հոկտեմբերի 26-ին,այցի ընթացքում միջնորդները կհանդիպեն ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի և ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ: Նրանք կլինեն նաև Լեռնային Ղարաբաղում:
Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովն, անդրադառնալով ՀՀ և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման հարցին, ասել էր. «Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման ժամկետների և վայրի հարցում շտապել պետք չէ: Համանախագահների այցի ժամանակ այդ հարցը կքննարկվի: Երկու ճանապարհ կա. կամ նախագահները կընտրեն հանդիպման վայրը, կամ համանախագահները կժամանեն պատրաստի առաջարկով: Ամեն դեպքում մենք սպասում ենք համանախագահների այցին տարածաշրջան»:
Կարդացեք նաև՝ Բաբայան. ՄԽ միջնորդների հետ կքննարկվի դիտորդների ավելացումն ու տեսագրող սարքերի տեղադրումը

Понятно, что прогресс в процессе урегулирования карабахского конфликта невозможен, пока Азербайджан продолжает придерживаться деструктивной позиции, Баку уже перешел все границы, заявил 23 октября журналистам заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян в рамках проходящего в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна в Ереване III Международного форума выпускников Московского государственного института международных отношений (МГИМО) МИД России.
По его словам, Азербайджан действует против целей Организации Объединенных Наций (ООН): мирное решение проблемы, уважение принципа равноправия и самоопределения народов, сотрудничество в разрешении международных проблем во всех сферах.
«Уже этого достаточно для того, чтобы сделать следующее заключение: пока руководство Азербайджана превратило свой народ в заложника в этом вопросе, пока для сохранения своего режима сеет ненависть по отношению к соседнему народу и использует карабахский конфликт, в переговорном процессе прогресса не будет. Но это не значит, что деятельность сопредседателей МГ ОБСЕ бессмысленна. Не исключена и такая перспектива, что Баку, в конце концов, возьмется за ум», – сказал он, сообщает Panorama.am.
Как сообщалось ранее, сопредседатели Минской группы ОБСЕ по карабахскому урегулированию посетят Армению 26 октября. В ходе визита посредники встретятся с президентом Армении Сержем Саргсяном и министром иностранных дел Эдвардом Налбандяном.
Визит посредников в Баку запланирован на 28 октября.
Между тем, министр иностранных дел Азербайджана Эльмар Мамедъяров ранее, комментируя вопрос встречи президентов двух стран, подчеркнул: «С местом и временем встречи президентов Азербайджана и Армении торопиться не следует. Во время приезда сопредседателей этот вопрос будет обсужден. Есть два пути: или президенты выберут место встречи, или сопредседатели приедут с готовым предложением. Во всех случаях мы ожидаем визит сопредседателей в регион».
До того сопредседатель от США Минской группы ОБСЕ конфликта Джеймс Уорлик заявил, что «и Армения, и Азербайджан обязались предпринимать шаги по мирному урегулированию карабахского конфликта. Мы заверяем их в своей приверженности продолжать работу со сторонами на основе переговоров».