Պաշտոնական Վաշինգտոնը կոչ է անում Հայաստանի իշխանություններին սահմանադրական փոփոխությունների շուրջ բանավեճն անցկացնել բաց ու թափանցիկ` կողմերին տալով հավասար հնարավորություններ: Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը:
Միացյալ Նահանգների դիրքորոշումը, ըստ Միլսի, հետևյալն է՝ Հայաստանի ժողովուրդը պետք է կայացնի որոշումը` արդյո՞ք անհրաժեշտ է փոխել, կամ ինչպե՞ս պետք է փոխել Սահմանադրությունը: «ԱՄՆ-ը, որպես Հայաստանի բարեկամ, հավատացած է, որ որոշումը պետք է լինի բաց բանավեճի արդյունքում: Հանրությունը պետք է հնարավորություն ունենա հարցեր տալ, հնչեցնել իր մտահոգությունները, որպեսզի մարդիկ կարողանան կշռադատված որոշում կայացնել», -ասել է դեսպանը, հայտնում է Ազատություն ռադիոկայանը:
Դեսպան Միլսը, մասնակցելով Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության գրասենյակի (ԵԱՀԿ) երևանյան գրասենյակի աջակցությամբ կազմակերպած միջոցառմանը, ընդգծել է, որ փորձագիտական շրջանակներում կա բանավեճ, սակայն «անհրաժեշտ է, որ այն ընդլայնվի»:
«Քննարկումները ժողովրդի հետ պարտադիր են և անհրաժեշտ, որպեսզի հետագա քայլերն ընթանան։ Նրանք, ովքեր դեմ են այս նախագծին, պետք է նույնքան հնարավորություն ունենան հայտնելու իրենց կարծիքները հատկապես հեռարձակվող լրատվամիջոցներում, որոնք լայն տարածում և մեծ ազդեցություն ունեն Հայաստանում: Շատ կարևոր է, որ սահմանադրական փոփոխություններին «ոչ» ասողների ձայները լսելի լինեն նույնքան, որքան «այո» ասողներինը»,-ասել է Միլսը:
Սակայն Ռիչարդ Միլսը նախագծի վերաբերյալ գնահատական չի հնչեցրել:
Սահմանադրական հանրաքվեն ՀՀ-ում կանցնի դեկտեմբերի 6-ին: ոկտեմբերի 5-ին Ազգային ժողովը ձայների մեծամասնությամբ` կողմ 104, ձեռնպահ` 3, դեմ՝ 10 ընդունել է «ՀՀ նախագահի համար ընդունելի առաջարկների հիման ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը հանրաքվեի դնելուն համաձայնություն տալու մասին ԱԺ որոշման նախագիծը»:
Սահմանադրական փոփոխությունների ընդունման դեպքում նախագահն ընտրվում է 7 տարի ժամկետով (գործող Սահմանադրությամբ 5 տարով է): Նույն անձը նախագահ կարող է ընտրվել միայն մեկ անգամ (ներկայիս երկու անգամվա փոխարեն):
Նախագահին ընտրում է ընտրիչների ժողովը, որի կազմում Ազգային ժողովի պատգամավորներ են և նրանց թվին հավասար տեղական ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչներից: Սահմանադրության 4-րդ գլուխը վերաբերում է Ազգային ժողովին: Ըստ փոփոխված տարբերակի՝ ԱԺ կազմված է լինելու առնվազն 101 պատգամավորից (գործող Սահմանադրությամբ 131 է): Ազգային ժողովում Ընտրական օրենսգրքով սահմանված կարգով տեղեր են հատկացվելու ազգային փոքրամասնություններին:
Խորհրդարանն ընտրվում է համամասնական ընտրակարգով 5 տարի ժամկետով: (գործող Սահմանադրությամբ ընտրակարգերը երկուսն էին՝ համամասնական ու մեծամասնական): Ազգային ժողովի ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունները և կուսակցությունների դաշինքները պարտավոր են ներկայացնել վարչապետի թեկնածություն և կառավարության ծրագրի հիմնադրույթներ:

Официальный Вашингтон призывает власти Армении проводить дебаты вокруг конституционных изменений открыто и прозрачно, предоставляя сторонам равные возможности. Об этом накануне, 23 октября, заявил посол США в Армении Ричард Миллз.
Позиция Соединенных Штатов, по словам Миллза, состоит в следующем: народ Армении должен принять решение о том, действительно ли необходимо менять или как нужно менять Конституцию. «США, как друг Армении, верит, что решение должно быть принято в результате отрытых дебатов. Общественность должна иметь возможность задавать вопросы, озвучивать свою озабоченность, чтобы люди могли принять взвешенное решение», – сказал посол.
Принимая участие в мероприятии, организованном ереванским офисом ОБСЕ, Миллз подчеркнул, что в экспертных кругах дискуссия идет, однако «ее необходимо расширить».
«Обсуждения с народом обязательны и необходимы, чтобы были сделаны последующие шаги. Те, кто выступают против этого проекта, должны иметь такие же возможности для выражения своего мнения, особенно в вещающих СМИ, которые имеют в Армении широкое распространение и большое влияние. Очень важно, чтобы голоса говорящих «нет» конституционным изменениям были слышны так же, как голоса говорящих «да»», – отметил американский посол.
Однако Ричард Миллз не стал давать оценок относительно проекта конституционных изменений, передает Армянская служба Радио Свободы.
8 октября президент Армении Серж Саргсян подписал указ о проведении референдума по конституционным реформам на 6 декабря 2015 г. В тексте указа отмечалось:
«Руководствуясь 2 и 5 частями статьи 111 Конституции Республики Армения, приняв за основу часть 6 статьи 7 Закона Республики Армения «О референдуме» и согласие Национального собрания Армении инициативе президента Армении о вынесении проекта Конституционных реформ на референдум,
постановляю:
1. Референдум по Конституционным реформам Республики Армения назначить на 6 декабря 2015 года.
2. Данный указ входит в силу со следующего дня, после его официальной публикации».
5 октября Национальное Собрание Армении большинством голосов – 104 «за», 10 «против» и 3 воздержавшихся – приняло проект решения НС о согласии на вынесение на референдум инициированного президентом РА проекта изменений в Конституцию РА.
Еще 3 депутата от последней фракции воздержались при голосовании. В сентябре глава фракции Республиканской партии Армении Ваграм Багдасарян заявил, что референдум по Конституции, по всей вероятности, будет проведен в начале декабря.
Правительство Армении на заседании 15 октября приняло решение о выделении из резервного фонда 1,576 миллиарда драмов ($3,326 млн) на подготовительные работы по проведению предстоящего 6 декабря референдума по изменениям в Конституции страны.
Средства будут предоставлены Центральной избирательной комиссии, которая распределит их между комиссиями избирательных округов, а те — между комиссиями избирательных участков.
Полиции Армении будет выделено 210 миллионов драмов ($443 тыс.) на составление списков избирателей и другие организационные работы.