27 Հոկտեմբեր 2015 - 10:02 AMT
Թուրք հնագետները Վանում պեղումների ժամանակ մոտ 2800 տարեկան ուրարտական կարասներ են հայտնաբերել: Ինչպես գրում է Sabah-ը, կարասների մի մասն օգտագործվել է որպես դամբարան: Պեղումները ղեկավարող Ռաֆետ Չավուշօղլուն հայտարարել է, որ Վանի ամրոցում հայտնաբերվել են նաև թասեր, որոնք օգտագործվել են գինի ստանալու համար` դրանց մեջ խաղող են ճզմել:
Ինչպես հայտնում է BGN-ն, հայտնաբերվել է մոտ 120 կարաս, որոնցից յուրաքանչյուրը մոտ 300 կգ տարողությամբ: Ընդհանուր առմամբ, դրանցում կարող էր պահվել մինչև 36 տոննա յուղ, սնուդն, ցորեն ու գինի:
Ավելի վաղ Ուրարտուի մայրաքաղաք Տուշպայի տարածքում գտնվող տան նկուղում պեղումների ժամանակ հայտնաբերվել է մոտ 3000 տարեկան շան կմախք: 2015-ին պեղումներն իրականացվել են այն տարածքում, որտեղ հնում եղել են քաղաքի բնակելի թաղամասերը: Տան տերերը թաղել են շանն անմիջապես բնակելի տարածքի տակ, ինչը վկայում է, թե որքան շատ են ուրարտացիները սիրել ընտանի կենդանիներին: Ուրարտուում զարգացած է եղել ոչխարաբուծությունը, ուստի բնակիչները հատուկ վերաբերմունք ունեին հոտը պաշտպանող շների հանդեպ: Ըստ գիտնականների, դա հավանաբար, հովվաշան կմախք է: Այն, որ շանը թաղել են հենց բնակելի տարածքում որոշ պակերացում է տալիս Ուրարտուի առօրյա կյանքի մասին:
Թուրք հնագետներն Էրքան Քոնյարի գլխավորությամբ արդեն 6 տարի է պեղումներ են իրականացնում Տուշպայում` Վանա լճի ափին` հետազոտելով Վանի ամրոցի տարբեր հատվածները:
Ավելի վաղ պեղումների արդյունքում հայտնաբերվել է ուրարտական ամենախոշոր տաճարներից մեկին պատկանող սեպագիր արձանագրությամբ պատի բեկոր: Մեր թվարկությունից առաջ 685-645թթ. թագավոր Ռուսա Երկրորդի հրամանով կառուցված Այանիս ամրոցի պատի վրա պատկերված են կենաց ծառը, թևավոր առյուծ և բազում այլ պատկերներ:
Ուրարտուն կամ Վանի թագավորությունը պետություն է Հայկական լեռնաշխարհում՝ մ.թ.ա. 9-6-րդ դարերում։ Թագավորության արքաների թողած արձանագրություններում երկիրը կոչվում է Բիայնիլի, երբեմն՝ Նաիրի, ասորեստանյան աղբյուրներում այն հիշատակվում է որպես Ուրարտու, իսկ Աստվածաշնչում՝ Արարատյան թագավորություն։Արգիշտի Ա-ի և Սարդուրի Բ-ի կառավարման ժամանակ Վանի թագավորությունը հասնում է իր հզորության գագաթնակետին` լինելով Մերձավոր Արևելքի միակ գերտերությունը։

Турецкие археологи в ходе раскопок в Ване обнаружили урартские кувшины возрастом в 2800 лет.
Как пишет Sabah, некоторые из кувшинов использовались в качестве могил для захоронения. Руководитель раскопок Рафет Чавушоглу заявил, что в Ванской крепости обнаружены также тазы, где давили виноград для получения вина.
Как сообщает BGN, найдено около 120 кувшинов, каждый из которых вмещал около 300 килограммов. Всего в них могло храниться до 36 тонн масла, еды, зерна и вина.
Ранее в ходе раскопок на территории Вана был обнаружен скелет пса возрастом более трех тысяч лет. Хозяева дома похоронили пса прямо под жилыми помещениями, что указывает на любовь урартцев к домашним животным. В древнем царстве активно занимались овцеводством, и именно поэтому трепетно относились к собакам, охранявшим их стада. По мнению ученых, скелет, по всей видимости, принадлежит пастушьей собаке. То, что ее похоронили в доме, говорит об эмоциональном отношении к ней.
Турецкие археологи во главе с Эрканом Коньяр вели раскопки Тушпы – у берегов Ванского озера, уже шесть лет, исследуя различные участки около Ванской крепости.
Урарту (Арарат, Биайнили, Ванское царство) — древнее государство в юго-западной Азии, располагавшееся на территории Армянского нагорья. Существование Урарту как союза племен документально подтверждено с XIII, как государства — с VIII века до н. э. В первой четверти 1 тысячелетия до н. э. Урарту занимало главенствующее положение среди государств Передней Азии.Однако Урарту уступило роль в регионе Ассирии, а в середине 7 века начался закат государства.