ՆԱՏՕ-ն աջակցում է ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Այս մասին նոյեմբերի 3-ին Հայաստանում մեկնարկած «ՆԱՏՕ-ի շաբաթ»-ի շրջանակում լրագրողներին հայտարարել է Հարավային Կովկասում ՆԱՏՕ-ի կապի սպա Ուիլյամ Լահյուն՝ անդրադառնալով շփման գծում Ադրբեջանի կողմից իրավիճակի սրմանը:
Հայաստան-ՆԱՏՕ Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի շրջանակում նոյեմբերի 2-6-ը Հայաստանում անցկացվում է հերթական՝ թվով 9-րդ «ՆԱՏՕ-ի շաբաթ» միջոցառումը:
«Ցանկացած երկիր, որը զինամթերք է տրամադրում կողմերից որևէ մեկին, փաստորեն աջակցում է այս հակամարտության շարունակությանը: ՆԱՏՕ-ն անմիջապես չի մասնակցում խաղաղ բանակցություններին կամ կարգավորման գործընթացին, բայց աջակցում է այն կազմակերպություններին, որոնք զբաղվում են այդ հարցով», – ասել է Լահյուն, մեջբերում է Panorama.am-ը:
Նրա խոսքերով, այս շարունակվող խնդիրն իր բացասական ազդեցությունն է թողնում ամբողջ տարածաշրջանի վրա:
Անդրադառնալով տարածաշրջանում խաղաղապահ զորքերի տեղակայման հարցին, Լահյուն ասել է.
«Հետաքրքիր հայեցակարգ է, սակայն ՆԱՏՕ-ի նպատակների մեջ չի մտնում: Եթե Հայաստանը և Ադրբեջանը, և այլ ներգրավված կողմերը, միջազգային հանրության աջակցությամբ որոշեն, որ խաղաղապահների տեղակայումը կարող է նպաստավոր լինել հակամարտության կարգավորման համար, որ դա թույլ կտա վերջ տալ մարդկային կորուստներին, միգուցե հարցը քննարկվի»:
ՀՀ ԱԳՆ Սպառազինությունների վերահսկման և միջազգային անվտանգության վարչության պետ Սամվել Մկրտչյանը նշել է, որ խաղաղապահ գործողությունների խնդիր օրակարգում կա, սակայն, այն լինելու է աջակցություն հակամարտության կարգավորման խաղաղապահ համաձայնագրի և չի կարող լինել մինչև համաձայնագրի կնքումը, որովհետև միայն դրանից հետո պարզ կլինի՝ ինչ բնույթ կկրի խաղաղապահ գործունեությունը:
«ՆԱՏՕ-ի շաբաթ»-ի շրջանակում ՀՀ ԱԳՆ Սպառազինությունների վերահսկման և միջազգային անվտանգության վարչության պետ Սամվել Մկրտչյանը նշել է, որ խաղաղապահ գործողությունների խնդիր օրակարգում կա, սակայն, այն լինելու է աջակցություն հակամարտության կարգավորման խաղաղապահ համաձայնագրի և չի կարող լինել մինչև համաձայնագրի կնքումը, որովհետև միայն դրանից հետո պարզ կլինի՝ ինչ բնույթ կկրի խաղաղապահ գործունեությունը:
Լահյուն ընդգծել է, որ Հայասատան-ՆԱՏՕ հարաբերությունները կարևոր են և որոշ առումով նաև յուրահատուկ, քանի որ ՀԱՊԿ միակ անդամ երկիրն է, որ մասնակցում է ՆԱՏՕ-ի ղեկավարած խաղաղապահ գործողություններին:
«Մեր հարաբերությունները Հայաստանի հետ կառուցված չեն մրցակցային հիմքի վրա, այլ գտնվում են գործընկերային շահերի հիմքի վրա: ՀՀ հետ ՆԱՏՕ-ի գործակցության նպատակներից է օժանդակել խաղաղության և անվտանգության կայունացման հաստատմանը ոչ միայն այս տարածաշրջանում, այլև ավելի գլոբալ առումով», – ասել է նա:
Նա նկատել է, որ Հայաստանը լիարժեքորեն օգտագործում է գործընկերության բոլոր գործիքները, որոնք տրամադրում է Հյուսիսատլանտյան դաշինքը. «Ձեր խաղաղապահ ուժերը այս համագործակցության փայլուն օրինակ են, նրանք վարժվում են ՆԱՏՕ-ի ստանդարտներին համապատասխան»:
Երևանում հոկտեմբերի 4-ին մեկնարկած «Խաղաղապահական գործողություններին մարտահրավերների միջազգային ֆորումի» ամենամյա համաժողովի բացման խոսքում ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ասել է, որ չնայած ՀՀ սահմաններում հակառակորդի նախահարաձակ գործողութունները զսպելու, պատժելու հարցերին, մենք հաստատակամորեն և հետաևողական զարգացնում ենք Հայաստանի խաղաղապահ կարողությունները:
ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հոկտեմբերի 1-ին ելույթ է ունեցել «ԵԱՀԿ խաղաղությանն ուղղված գործողություններին» նվիրված նախարարական միջոցառմանը՝ հայտարարելով, որ խաղաղապահությունը ԼՂ կարգավորման հիմնարար տարրերից է: Ըստ Նալբանդյանի՝ քաղաքական լուծումները պետք է որոշեն և ուղղորդեն խաղաղապահ գործողությունների ձևաչափը և հնարավոր տեղակայումը: Բազմաթիվ առիթներով Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից, այդ թվում` համանախագահ երկրների նախագահների մակարդակով, հայտարարվել է, որ անվտանգության միջազգային երաշխիքները՝ ներառյալ խաղաղապահ գործողությունները, ղարաբաղյան հիմնահարցի կարգավորման հիմնարար տարրերից են: Դրա նպատակը՝ հակամարտության քաղաքական կարգավորման պարագայում զինված ուժերի բաժանումն է և խաղաղության պահպանումը: ԱԳ նախարարի խոսքով՝ ոչ մի այլ մանդատ կամ բաղադրիչ, ներառյալ` ոստիկանական գործունեություն, այս դեպքում նախատեսված չէ:

3 Ноябрь 2015 - 11:17 AMT
Размещение миротворцев в зоне карабахского конфликта – интересная концепция, однако она не входит в цели НАТО
НАТО поддерживает мирное урегулирование карабахского конфликта. Об этом заявил 3 ноября на встрече с журналистами в рамках «Недели НАТО» в Ереване ответственный по связям НАТО на Южном Кавказе Уильям Лахью.
«Любая страна, которая предоставляет одной из сторон вооружение, фактически содействует продолжению конфликта. НАТО не принимает непосредственного участия в переговорах или в процессе урегулирования, но содействует организациям, которые занимаются данным вопросом», – отметил он.
По словам Лахью, продолжающаяся проблема оставляет свое негативное воздействие на всем регионе. «Негативное воздействие оказывается не только на вопросы безопасности, но и будущее и экономический прогресс региона», – заявил он.
Коснувшись возможности размещения миротворческих сил в зоне карабахского конфликта, представитель НАТО заявил, что это интересная концепция, однако она не входит в цели НАТО.
«Если Армения и Азербайджан, а также другие вовлеченные стороны решат, что размещение миротворцев может быть благоприятным для урегулирования конфликта и позволит избежать человеческих жертв, возможно, этот вопрос будет обсужден», – отметил Уильям Лахью.
Начальник Департамента по контролю над вооружениями и международной безопасности МИД Армении Самвел Мкртчян в свою очередь отметил, что такой вопрос в повестке есть, однако миротворческая миссия может быть осуществлена лишь после подписания соглашения и будет зависеть от него, передает Panorama.am.
По словам Мкртчяна, Армения сотрудничает с НАТО достаточно длительное время, и во всех сферах был зарегистрирован прогресс.
«Параллельно представляем новые программы для сотрудничества с вовлечением новых сфер», – сказал Самвел Мкртчян, представив 4 основных компонента сотрудничества: политический диалог, оборона, сотрудничество в сфере ЧС и сотрудничество в контексте миротворческих операций.
Уильям Лахью в свою очередь отметил важность отношений Армения-НАТО, которые, по его словам, в определенной степени уникальны, поскольку Армения единственная из стран ОДКБ принимает участие в миротворческих операциях НАТО.
«Наши отношения с Арменией построены не на конкурентной основе, а на фундаменте партнерских интересов. Целью сотрудничества Армении и НАТО является способствовать установлению мира и стабилизации безопасности не только в регионе, но и в более глобальном контексте», – сказал он.
«Неделя НАТО» проходит в Ереване с 2 по 6 ноября в рамках программы действий индивидуального партнерства Армении с Североатлантическим альянсом.