Նոյեմբերի 6-ից Երևանի կինոթատրոններում ցուցադրվում է Ջեյմս Բոնդի մասին 24-րդ` «007. Սպեկտր» ֆիլմը, որը միանշանակ չընդունվեց կինոսիրողների կողմից` ոմանք այն իսկական բեկում համարեցին, մինչդեռ մեծամասնությունը դժգոհեց բզկտված սյուժեից և անլուրջ մատուցումից: Աչքի անցկացնելով Բոնդի մասին ֆիլմաշարը` PanARMENIAN.Net-ն ընտրել է Ֆլեմինգի վեպերի էկրանավորումներից 5 լավագույնը:
«Դոկտոր Նոու», 1962 թ.
Կինոհերոսի նոր տեսակը` «հումորի զգացումով օժտված անվախ ասպետը», առաջին անգամ հայտնվեց էկրաններին հեռավոր 1962 թ.: Ջեյմս Բոնդի մասին ֆիլմաշարի նաև երկրորդ և չորրորդ մասերի հեղինակ ռեժիսոր Թերենս Յանգի «Դոկտոր Նոուն» մերօրյա հանդիսատեսին կարող է մի փոքր պարզամիտ թվալ: Սակայն հենց այդ կինոնկարը մշակեց և ներմուծեց քրեական մարտաֆիլմերի միանգամայն նոր ոճը, որը հետագայում հիմք կհանդիսանա կինոպատումների մի ամբողջ սերնդի համար: Մարտաֆիլմերի նոր հերոսը սիրվեց հանդիսատեսի կողմից բացառիկ հաջողակ լինելու, ցանկացած իրավիճակից դուրս գալու ունակության և նույնիսկ ամենաբարդ, թվում է թե, անելանելի վիճակում երբեք չխամրող հումորի զգացողության համար: Անշուշտ, դրան նպաստեց նաև երիտասարդ, այն ժամանակ դեռ 32-ամյա Շոն Քոններիի հմայքը, որ 007 գործակալի առաջին դերակատարն էր և մինչ օրս համարվում է «Բոնդերից ամենաճիշտը»:
«Ռուսաստանից` սիրով», 1963 թ.
Ոգեշնչվելով առաջին ֆիլմի հաջողությամբ` պրոդյուսերները որոշեցին շարունակել 007 գործակալի և «Սպեկտր» համաշխարհային ահաբեկչական կազմակերպության միջև չհայտարարված պատերազմը: Բոնդի երկրորդ առաջադրանքը ռուս գործակալին`«Լեկտոր» գերգաղտնի ծածկագրման սարքի գաղտնիքն իմացող գեղեցկուհուն, ինչպես նաև բուն սարքը, Ստամբուլից փրկելն ու տարհանելն էր: Բավականին հարթ անցնող գործողությանը միջամտում է «Սպեկտրի» մինչ այդ անհայտ թիվ 1 գործակալ Էռնեստ Ստավրո Բլյուֆելդը: Թերենս Յանգը նույն բաղադրատոմսից օգտվեց, ինչ և առաջին ֆիլմում, և չսխալվեց: Չնայած բուն պատմության որոշ պարզամտությանը, հանդիսատեսին գրավեց հերոսի թեթև, անկաշկանդ պահվածքը, որն ամենաբարդ իրավիճակներից վարպետորեն է դուրս գալիս, կարծես ինքն էլ զարմանալով սեփական խելքի և հմտության վրա: Սրամիտ երկխոսությունները, և, անշուշտ, Քոներիի կատարմամբ Բոնդի կերպարի գրավչությունը, նպաստեցին ֆիլմի հաջողությանը, որն համաշխարհային մասշտաբով գերազանցեց սեփական համեստ բյուջեն գրեթե 40 անգամ:
«Գոլդֆինգեր», 1964 թ.
Մեկ տարի անց էկրան բարձրացավ քաջարի հատուկ գործակալի հերթական արկածը, որն այս անգամ մարտնչում էր չարիքի դեմ ի դեմս միջազգային հանցագործ Գոլդֆինգերի, որը մտադիր էր ոչնչացնել ԱՄՆ ոսկե պաշարը և այդպիսով քաոս առաջացնել ամբողջ կապիտալիստական աշխարհում: Գայ Հեմիլթոնի ֆիլմն իրավամբ համարվում է լավագույններից մեկը այդ ֆիլմաշարում, որտեղ հաջողությամբ համադրված են լարված գործողությունները, սրամիտ երկխոսությունները և հեղինակի թեթև հեգնանքն այն ամենի հանդեպ, ինչ նա պատկերում է: Հազվագյուտ դեպքերից մեկը, երբ երրորդ ֆիլմը կարողացավ գերազանցել առաջին երկուսին ինչպես գեղարվեստական, այնպես էլ ֆինանսական տեսակետից: Կինոքննադատներից շատերը համարում են, որ «Գոլդֆինգերը» գերազանցեց նույնիսկ Ֆլեմիգնի վեպը:
«Կազինո Ռոյալ», 2006 թ.
Սա Բոնդի մասին 21-րդ ֆիլմն է, որը հիմնված է սուպերլրտեսի մասին գրողի առաջին վեպի վրա: Ֆիլմը բրիտանացի դերասան Դենիել Քրեյգի դեբյուտն էր 007 գործակալի դերում: ֆիլմը պատմում է անգլիական հետախուզությունում Բոնդի ծառայության սկզբնական շրջանի մասին: Կինոպատումի «վերբեռնումը» Պիրս Բրոսնանի դերակատարմամբ խայտաբղետ ֆիլմերից հետո օգտակար եղավ: Ռեժիսոր Մարտին Քեմփբելը որոշեց օգտագործել 2000-ականների կեսերին նորաձև դարձած «ավելի մռայլ ու իրատեսական» ոճը` զրկելով գլխավոր հերոսին Բրոսնանի դերակատարմամբ Բոնդի դիմակահանդեսային անլրջությունից և վերածելով անպարտելի հերոսին թեև ուժեղ, բայց` մարդու: Հատկապես հիշարժան էին պոկերի լարված տեսարաններն ու անզուգական չարագործը դանիացի Մեդս Միկկելսենի («Հանիբալ») կատարմամբ: Ամբողջ 2006-ի ընթացքում Դենիել Քրեյգի հասցեին բացասական արձագանքների ալիքից, հերոսին «նորացնելու» փորձերի համար ֆիլմերի հեղինակների հասցեագրված քննադատությունից հետո, նոյեմբերին կայացած համաշխարհային պրեմիերայից հետո բոլոր ԶԼՄ-ները փոխեցին տեսակետը և հիացական արձագանքեցին նրա դերակատարմանն ու մարզավիճակին: Կինոքննադատները օվկիանոսի երկու կողմերում գործնականում միակարծիք էին, որ Դենիել Քրեյգն իդեալական թեկնածու է 007 գործակալի համար:
«007. Կոորդինատները «Սքայֆոլ», 2012 թ.
Մարկ Ֆորսթերի «Գթասրտության քվանտի» (22-րդ ֆիլմը) ձախողումից հետո պրոդյուսերները բացառիկ քայլի դիմեցին և հրավիրեցին հայտնի ռեժիսոր Սեմ Մենդեսին: Օսկարակիր բեմադրիչը հայտնի է իր եզակի հեղինակային մոտեցմամբ, ուստի կինոստուդիայի համար սա բավականին ռիսկային քայլ էր: Կինոնկարում զգացվում է Մենդեսին հատուկ գործելաոճը, ինչը բարենպաստ ազդեցություն ունեցավ վերջնական արդյունքի վրա: Անսովոր էր սյուժեի շրջադարձը, երբ առաջին պլան մղվեց «երկրորդ պլանի հավերժ պերսոնաժ» Մ-ը (Ջուդի Դենչ): Մեկնաբաններից շատերը համեմատեցին Քրեյգի գլխավոր դերակատարմամբ երրորդ ֆիլմը Նոլանի «Մութ ասպետի» հետ, որը չափանիշ դարձավ ժամանակակից մարտաֆիլմերի համար: Առանձին հարկ է նշել Խավիեր Բարդեմի հիասքանչ խաղը, որը մարմնավորեց ֆիլմաշարի ամենատպավորիչ չարագործներից մ

11 Ноябрь 2015 - 09:15 AMT
6 ноября в кинотеатрах Еревана стартовал 24-ый по счету фильм о Джеймсе Бонде. «007: Спектр» вызвал неоднозначную реакцию публики – некоторые назвали его настоящим прорывом, в то время, как большинство оказались недовольны разодранным сюжетом и несерьезностью повествования. Заглянув в список прошлых картин о Бонде, PanARMENIAN.Net выбрала пятерку лучших экранизаций романов Флемминга.
«Доктор Ноу», 1962 год
Новый тип киногероя — «ироничный рыцарь без страха и упрека», впервые появился на экранах в далеком 1962 году. «Доктор Ноу» режиссера Теренса Янга, который также снял вторую и четвертую части цикла о Джеймсе Бонде, для современного зрителя может выглядеть слегка наивным. Однако именно эта картина разработала и внедрила совершенно новую стилизацию криминальных боевиков, которая впоследствии станет основоположником моды для целого поколения кинофраншиз. Новый герой боевиков стал любимцем публики, благодаря исключительному везению, собственной изворотливости и никогда не теряемому чувству юмора в самых затруднительных и, кажется, вовсе безвыходных положениях. Не в последнюю очередь этому способствовала харизма молодого, тогда еще 32-летнего Шона Коннери, первого исполнителя роли агента 007, который до сих пор считается «самым каноничным Бондом из всех».
«Из России с любовью», 1963 год
Вдохновленные успехом первого фильма, продюсеры решили продолжить историю необъявленной войны между Агентом 007 и мировой террористической организацией «СПЕКТР». Второе задание для Джеймса Бонда — это спасти и вывезти из Стамбула русского агента, красавицу владеющую тайной сверхсекретного шифровального аппарата Лектор, а также сам аппарат. В легко протекающую комбинацию вклинивается неизвестный до сих пор агент N1 Спектра, Эрнест Ставро Блофелд. Режиссер Теренс Янг использовал тот же рецепт, что и в первом фильме и не прогадал. Несмотря на некоторую наивность самой истории, зрителя привлекают легкость, непринужденность поведения героя, который вывертывается из самых сложных ситуаций играючи, но как бы с удивлением, изумлением по поводу собственной сноровки и ума. Искрящийся юмор диалогов, и, конечно, привлекательный образ самого Бонда в исполнении того же Коннери, способствовали успеху картины, которая в мировом прокате превзошла собственный незначительный бюджет почти в 40 раз.
«Голдфингер», 1964 год
Через год зрители смогли лицезреть очередное приключение бравого специального агента, который на этот раз сражается со злом в лице международного преступника Голдфингера, планирующего уничтожить золотой запас США, и таким образом ввергнуть в пучину хаоса все капиталистическое общество. Фильм Гая Хемилтона по праву считается одним из лучших в цикле, в котором удачно сочетаются напряженное развитие действия, остроумные диалоги и легкая ирония авторов по отношению к изображаемому. Один из редчайших случаев, когда триквел смог превзойти первые два фильма как с художественной, так и с финансовой точки зрения: многие кинокритики после просмотра заявляли, что «Голдфингер» превосходит даже исходную книгу Флемминга.
«Казино Рояль», 2006 год
21-ый фильм из серии фильмов про Бонда, основанный на самом первом романе Яна Флеминга о супершпионе. Фильм явился дебютом британского актера Дэниела Крэйга в роли Агента 007 и рассказывает о начальном этапе работы Бонда на службе английской разведки. «Перезагрузка» франшизы после пестрых картин с Пирсом Броснаном в главной роли определенно пошла ей на пользу. Режиссер Мартин Кэмпбелл решил использовать модный в середине нулевых стиль «мрачнее и реалистичнее», лишив главного героя маскарадной несерьезности броснановского Бонда и превратив неубиваемого героя хоть и в сильного, но все таки в человека. Особо запомнились напряженные сцены игры в покер и великолепный злодей в исполнении датчанина Мэдса Миккелсена («Ганнибал»). После волны негативных отзывов в адрес Дэниела Крэйга, критики в адрес создателей фильма за их попытку «обновления» героя в течение всего 2006 года в ноябре, после мировой премьеры, практически все СМИ изменили свою точку зрения и высказали восторг по поводу нового фильма. Некоторые британские газеты, в течение всего года выпускавшие передовицы с оскорбительными для Крэйга заголовками, теперь восхищались его прочтением роли и физической формой. Кинокритики по обе стороны океана практически единогласно выразились в пользу Дэниела Крэйга как идеального кандидата на роль Агента 007.
«007: Координаты Скайфолл», 2012 год
После провала «Кванта милосердия» (22-й фильм) Марка Форстера продюсеры решились на исключительный шаг и пригласили именитого режиссера Сэма Мендеса. Оскароносный постановщик известен своим уникальным авторским видением и нестандартным подходом, поэтому для киностудии шаг был крайне рискованным. В картине ощущается своеобразие, которое внес своей творческой манерой Мендес, что благотворно сказалось на конечном результате. Необычным стал сюжетный ход создателей, поставивших «вечного персонажа второго плана» – М(Джуди Денч) – на первый план. Многие обозреватели сравнили третий фильм с Крейгом в роли Бонда с «Темным рыцарем» Нолана – картиной, которая задала стандарт для современных боевиков. Отдельно следует отметить великолепную игру Хавьера Бардема, воплотившего на экране одного из самых лучших злодеев в истории франшизы.