Այսօր Լոս Անջելեսից կհեռարձակվի «Հայաստան» հիմնադրամի 9-րդ ամենամյա հեռուստամարաթոնը: Այս տարվա մարաթոնի ընթացքում կներկայացվի հիմնադրամի 15-ամյա գործունեությունը, ինչպես նաեւ կնշվի Հայաստանի Հանրապետության անկախության 15ամյակը: Հիմնադրամի ծրագրերն ընդգրկում են կարեւորագույն ենթակառուցվածքների` մայրուղիների եւ գյուղական ճանապարհների, խմելու եւ ոռոգման ջրի համակարգերի, առողջապահական հաստատությունների, դպրոցների կառուցում, ինչպես նաեւ մշակութային եւ պատմական արժեքների վերականգնում ու պահպանում:
Հեռուստամարաթոն 2006-ի ընթացքում նվիրաբերված գումարներն ուղղվելու են Լեռնային Ղարաբաղի Հադրութի շրջանի վերականգնմանը: Շրջանում սոցիալ-տնտեսական պայմանների բարելավմանն ուղղված խոշորածավալ այս ծրագիրն ընդգրկելու է շրջանային հիվանդանոցի, մի շարք դպրոցների, նոր ջրագծերի եւ բաշխման ցանցերի կառուցում, ինչպես նաեւ գյուղատնտեսության զարգացմանն ուղղված համապարփակ ծրագիր: Այս ծրագիրը կիրագործվի ներկայումս ընթացող Մարդակերտի տարածաշրջանային զարգացման ծրագրի հետ զուգահեռ:

Сегодня из Лос-Анджелеса будет транслироваться девятый ежегодный телемарафон, который организует Фонд “Айастан”. На предстоящем телемарафоне будет продемонстрирована деятельность Фонда в течение 15-и лет своего существования, а также будет отмечено 15-летие провозглашения независимости РА. Программы Фонда, помимо оказания помощи, были направлены на развитие инфраструктуры: строительство автомагистралей и сельских дорог, систем водоснабжения, объектов здравоохранения, школ, а также восстановление и охрана исторических памятников.
Средства, собранные на телемарафоне – 2006, будут направлены на восстановление Гадрутского района НКР. Эта крупномасштабная программа, направленная на улучшение социально-экономического состояния, включает в себя строительство районной больницы, целого ряда школ, нового водопровода и сетей распределения воды, а также универсальную программу развития сельского хозяйства. Эта программа будет осуществляться параллельно с ныне реализуемой программой регионального развития Мартакерта.