20 Նոյեմբեր 2015 - 06:23 AMT
ՀՀ նախագահ, Զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատար Սերժ Սարգսյանը նոյեմբերի 19-ին աշխատանքային այցով մեկնել է Հայաստանի Հանրապետության հյուսիսարևելյան պաշտպանական դիրքեր: Նախագահը ՀՀ պաշտպանության նախարարի և ՀՀ զինված ուժերի բարձրաստիճան հրամկազմի ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ շրջայց է կատարել սահմանային զորամասերում, այցելել պաշտպանական դիրքեր, տեղում ծանոթացել զինված ուժերի մարտական պատրաստականությանը, բանակաշինության ընթացիկ աշխատանքներին:
Հանրապետության նախագահը ներկա է գտնվել 2-րդ բանակային զորամիավորման ստորաբաժանումների ներգրավմամբ անցկացված ցուցադրական պարապմունքին, ունկնդրել է բանակային զորամիավորման հրամանատարի զեկույցը ենթակա զորամասերում տիրող իրավիճակի և առկա խնդրահարույց հարցերի վերաբերյալ: Զորամասերից մեկում նախագահը մասնակցել է նաև զինծառայողների համար նոր կառուցված ճաշարանի բացման արարողությանը:
Նույն օրը նախագահ Սերժ Սարգսյանն աշխատանքային այցով մեկնել է ԼՂՀ
Վերջին շրջանում Ադրբեջանը ձգտում է լարվածություն ստեղծել ոչ միայն հայ-ադրբեջանական զորքերի շփման գծում, այլ նաև Հայաստանի հետ սահմանին` կրակ բացելով ոչ միայն մարտական դիրքերի, այլ նաև խաղաղ բնակավայրերի ուղղությամբ: Ադրբեջանական մարտական հենակետերից իրականացված նպատակային գնդակոծության հետևանքով վնասվել են որոշ սահմանամերձ գյուղերի շինություններ, պատճառվել է խոշոր չափի գույքային վնաս:

Президент Армении Серж Саргсян посетил с рабочим визитом северо-восточные оборонительные рубежи Армении. Президент в сопровождении министра обороны и представителей высшего командного состава вооруженных сил совершил обход в пограничных воинских частях, посетил оборонительные позиции, на месте ознакомился с боевой подготовкой вооруженных сил, текущими работами военного строительства.
Президент присутствовал на показательном занятии, проведенном с привлечением подразделений 2-го армейского корпуса, послушал доклад командующего корпусом о ситуации в подчиненных воинских частях и имеющихся проблемных вопросах. В одной из воинских частей Президент принял также участие в церемонии открытия новопостроенной столовой для военнослужащих.
В тот же день Серж Саргсян с рабочим визитом отправился в НКР.
Президент Серж Саргсян, в свою очередь, пообещал Азербайджану карательные действия: «Армения, а когда я говорю Армения, Нагорный Карабах является ее неотъемлемой частью – в числе самых военизированных территорий планеты. Вы знаете, что еще наши деды говорили: во время войны плов не раздают», – заявил президент.