Թուրքիայի կողմից ռուսական ինքնաթիռ խոցելու դեպքն ուղղված էր ընդդեմ միջազգային ահաբեկչության հետ պայքարի: Այս մասին նոյեմբերի 25-ին լրագրողներին հայտարարել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը՝ անդրադառնալով նոյեմբերի 24-ին թուրք-սիրիական սահմանին Թուրքիայի կողմից խոցված ռուսական ինքնաթիռի միջադեպին:
«Իհարկե, այսօր միջազգային հանրության ուշադրությունը սևեռված է հենց այն դեպքին, որը տեղի է ունեցել Սիրիայի տարածքում: Կարծում եմ, որ այն ժամանակահատվածում, երբ միջազգային հանրության ջանքերը սևեռված են, համախմբված են միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարի վրա, սա ուղղակի հարված էր այդ ջանքերին», – ասել է Օհանյանը, մեջբերում է Tert.am-ը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը հավեվել է, որ Հայաստանը Ռուսաստանի ռազմավարական գործընկեր է, ինչից էլ բխում է տեսակետը, թե ինչպիսին կլինի ՀՀ դիրքորոշումն այս հարցում:
«Հիմա պետք է սպասել ու տեսնել՝ ինչպիսի զարգացումներ տեղի կունենան: Համապատասխան ղեկավարները, կարծում եմ, որոշումներ կընդունվեն, իսկ միջազգային հանրության ջանքերը պետք է ուղված լինեն նրան, որ սրացումներ չլինեն», – ասել է նախարարը:
Հարցին, թե հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ հայ-թուրքական սահմանը հսկում են ռուս սահմանապահները, հնարավո՞ր է, որ ՀՀ հակաօդային պաշտպանության ուժերը բերվեն մարտական պատրաստվածության, Օհանյանը պատասխանել է. «Ռուսաստանի Դաշնության հետ մենք ունենք ընդանուր օպերատիվ մարտական պլանավորում, որի շրջանակում իրականացնում ենք մեր ընդհանուր գործունեությունը: ՌԴ համապատասխան բազայի մասնակցությունն այդտեղ ընդհանրացնում է անվտանգության ապահովման խնդիրները: Կարծում եմ, որ այս պլանների շրջանակում էլ մենք այսօր գործում ենք»:

25 Ноябрь 2015 - 09:50 AMT
Министр обороны Армении Сейран Оганян на совместной с министром обороны Сербии Братиславом Гашичем пресс-конференции прокомментировал инцидент на турецко-сирийской границе, в результате которого был сбит российский военный самолет. Как глава оборонного ведомства РА: «В то время, как внимание международного сообщества сконцентрировано на борьбе с международным терроризмом, подобные действия являются ударом по этим усилиям».
В ответ на вопрос, что должна предпринять Армения, если вследствие инцидента напряжение в регионе будет нарастать, министр обороны напомнил, что Армения и Россия – стратегические партнеры, и этим обусловлены отношения между странами. Он призвал выждать время и понять, как будут развиваться события, добавляя, что, исходя из ситуации, будут предприняты соответствующие действия.
Он подчеркнул, что международное сообщество должно предпринять усилия и не допустить обострения ситуации.
На вопрос, возможно ли, что системы ПВО Армении и подразделения ПВО российской военной базы будут приведены к высокой степени готовности, он отметил, что соответствующие подразделения действуют в соответствии с планом, передает Armenia Today.
24 ноября российский самолет Су-24 потерпел крушение в Сирии. Президент России Владимир Путин сообщил, что самолет был сбит ракетой типа «воздух-воздух» с турецкого F-16 над сирийской территорией и упал в Сирии в четырех километрах от границы с Турцией. Российский президент назвал это «ударом в спину» со стороны пособников террористов. Согласно заявлению Минобороны РФ, один пилот погиб из-за того, что в момент приземления был атакован с земли. Также погиб морпех, участвовавший в спасательной операции на вертолете Ми-8.