10 Դեկտեմբեր 2015 - 06:42 AMT
Սահմանային լարվածությունը հասել է գագաթնակետին: Այս մասին դեկտեմբերի 9-ին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասել է Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն՝ անդրադառնալով վերջին օրերի հրադադարի խախտումներին:
«Վերահսկողությունը հայ-ադրբեջանական և ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում պատշաճ մակարդակով է կատարվում»,- ասաց Սեյրան Օհանյանն՝ ավելացնելով.
«Իրոք, այս օրերին կրակում են ոչ միայն հրաձգային զենքերից, այլև՝ ականանետերից: Բավական մեծ քանակությամբ կրակոցներ են եղել: Արցախի hարավ-արևելյան հատվածում կրակել են նաև տանկից, կրակոցները դիպուկ չեն եղել: Սա հակառակորդի կողմից իրավիճակի ապակայունացման մարտավարություն է», հայտնում է Aysor.am-ը:
Սեյրան Օհանյանը ևս մեկ անգամ ընդգծել է, որ իրավիճակը վերահսկվում է. «Մենք գործ ունենք մի հարևանի հետ, որը պարզ մարդկային լեզուն չի հասկանում, չեն հասկանում, որ բանակցային գործընթացը հաջողությունների մեջ վստահության մթնոլորտի ձևավորման ուղղությամբ համապատասխան մեխանիզմներ պետք է մշակենք:
Երկխոսության համար հրադադար է պետք, փոխադարձ պայմանավորվածություններ են պետք: Միջազգային հետաքննությունն է, որը կարող է պարզել՝ որ կողմն է մեղավոր: Եկել է ժամանակը, որ միջազգային հետաքննության անցկացման մեխանիզմների ձևավորման համար պետք է լուրջ աշխատանք տարվի, որպեսզի թիրախային գնահատականներ տրվեն»,- ասել է պաշտպանության նախարարը:
Դեկտեբերի 6-ից իրադրությունը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում կտրուկ սրվում է: Դեկտեմբերի 9-ին հակառակորդն առաջին անգամ տանկի արկակոծման է ենթարկել ՊԲ հարավային ուղղությամբ տեղակակայված մարտական դիրքերը:
Դեկտեմբերի 8-ին և լույս 9-ի գիշերը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է ավելի քան 180 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև 60 (101 արկ), 82 (193 արկ), 120 (35 արկ) միլիմետրանոց ականանետերից, ՀԱՆ-17 (27 արկ) և ՌՊԳ-7 (3 արկ) տիպի նռնականետերից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է շուրջ 1500 կրակոց: Հակառակորդը կիրառել է նաև TR-107 տիպի զենիթահրթիռային կայանք (17 արկ) և հրասայլ (5 արկ):

Степень напряженности на границе достигла пика, однако армянские ВС надлежащим образом контролируют ситуацию. Об этом 9 декабря сказал журналистам в парламенте Армении министр обороны РА Сейран Оганян.
По словам главы оборонного ведомства РА, ВС Азербайджана применяют не только стрелковое оружие, но и минометы.
Указав на интенсивные нарушения ВС Азербайджана режима перемирия, Оганян отметил также: «Противник из танка обстрелял дислоцированные в южном направлении линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил боевые позиции Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики, но выстрелы не были меткими. Это тактика противника по дестабилизации ситуации. Причиной могут быть различные политические события – встреча президентов, ситуация в регионе, на Ближнем Востоке».
Сейран Оганян отметил также, что армянская сторона принимает превентивные меры, ситуация находится под контролем. «Хочу, чтобы наш народ был уверен: мы сформировали механизмы сдерживания», – заявил министр, передает Panorama.am.
В ответ на вопрос, почему Армения не обращается в международные структуры, в ОДКБ, в Совбез ООН, Сейран Оганян сказал: «Мы имеем дело с соседом, который не понимает простого человеческого языка. Не понимают, что для успеха в переговорном процессе необходимо разработать соответствующие механизмы в направлении формирования атмосферы доверия. Для диалога необходимы прекращение огня, взаимные договоренности.
Только международное расследование выяснит, какая из сторон виновна. Пришло время для серьезной работы по формированию механизмов международного расследования инцидентов, адресных оценок. Я побеседовал с личным представителем действующего председателя ОБСЕ, послом Анджеем Каспршиком, сказал ему об этом.
Но Азербайджан не понимает даже простого человеческого отношения. Мы продемонстрировали сдержанность во время Евроигр, выборов в Милли Меджлис, не было зарегистрировано ни одного нарушения, но состоявшийся в Армении 6 декабря конституционный референдум уже в течение 4-5 дней является причиной увеличения уровня напряженности. Именно в этом причина, что многие командиры не смогли оставить боевые позиции и выполнить свой долг, проголосовав на референдуме».
С 6 декабря на линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана вновь наблюдается эскалация напряженности.
8 декабря ВС Азербайджана впервые с установления режима прекращения огня подвергли позиции Армии обороны НКР танковому обстрелу.