15 Դեկտեմբեր 2015 - 10:34 AMT
Աշխարհահռչակ դաշնակահար Եվգենի Կիսինը New York Times-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ ելույթ չի ունենա Թուրքիայում այնքան ժամանակ, քանի դեռ նրանց կառավարությունը 1915 թվականի հայերի զանգվածային կոտորածները չի ճանաչել որպես ցեղասպանություն:
«Իմ անձնական համոզմունքն է, որ եթե մարդիկ այդպիսի պետություններում իմանան, որ երաժիշտներից շատերը հրաժարվում են ելույթ ունենալ իրենց երկրներում, քանի որ մտահոգված են իշխանությունների գործողությամբ, դա կբարձրացնի իրազեկվածության մակարդակը մտավորականության շրջանում»,-ասել է նա:
Կիսինը հավելել է, որ չի դատապարտում իր այն գործընկերներին, որոնք հանդես են գալիս բռնատիրական երկրներում: «Դա նրանց ընտրությունն է»,-պարզաբանել է երաժիշտը, հայտնում է «Նովոստի Արմենիան»:
Երաժշտական գրեթե բոլոր մրցանակներին և պարգևներին արժանացած ռուս դաշնակահար Եվգենի Կիսինը 2 տարի առաջ պատմել էր` Թուրքիայից հրավերներ չի ընդունում, քանի որ այդ երկիրը չի ճանաչում Հայոց ցեղասպանությունը: 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ նա ապրիլի 2-ին Երևանում մենահամերգ տվեց ու իր հոնորարի կեսը փոխանցեց Բյուրականում «Երևանյան հեռանկարներ» միջազգային երաժշտական փառատոնի նորաբաց ակադեմիային՝ ռոյալ գնելու համար:
«Հայաստանում ինձ հարցրին, թե պատրաստ եմ արդյոք միջազգային հանրությանը կոչ անել ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Իմ պատասխանն է՝ այո, իհարկե պատրաստ եմ: Կփորձեմ ավելի մանրամասն տեղեկանալ, թե կոնկրետ ինչ քայլեր պետք է ձեռնարկեմ այդ ուղղությամբ»,- ասել էր նա:
Առհասարակ Կիսինը զուտ քաղաքական նկատառումներից ելնելով չի այցելում շատ երկրներ: Այդ երկրներից է, օրինակ, Չինաստանը, որովհետև նա բավական երկար է ապրել « կարմիր գույնի տակ»:
Կիսնիը ծնվել է 1971 թ. Մոսկվայում, ռուսաստանցի հրեաների ընտանիքում։ Վեց տարեկանում ընդունվել է Մոսկվայի Գնեսինների անվան երաժշտական դպրոցին կից շնորհալի երեխաների հատուկ քոլեջը՝ աշակերտելով Աննա Պավլովնա Կանտորին, որը նրա միակ ուսուցիչն է։
Տասը տարեկան հասակում կատարել է իր դեբյուտը՝ նվագելով Մոցարտի Դաշնամուրի թիվ 466 կոնցերտը, իսկ մեկ տարի անց Մոսվկայում հանդես եկել մենահամերգով։
Նա միջազգային ուշադրության է արժանացել 1984-ի մարտին, 12 տարեկան հասակում՝ կատարելով Շոպենի Դաշնամուրի թիվ 1 և 2 կոնցերտները Մոսկվայի կոնսերվատորիայի մեծ դահլիճում: 1987-ին կայացել է Կիսինի արևմտաեվրոպական դեբյուտը Բեռլինի փառատոնում։
1988 թ. շրջել է Եվրոպայում «Մոսկվայի վիրտուոզներ» անսամբլի և Վլադիմիր Սպիվակովի հետ, կայացել է նաև լոնդոնյան դեբյուտը՝ Լոնդոնի սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ, Վալերի Գերգիևի ղեկավարությամբ։ Նույն տարի դեկտեմբերին նա հանդես է եկել Հերբերտ ֆոն Կարայանի և Բեռլինի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ Ամանորի համերգին։ 1990 Կիսինը կատարել է իր առաջին BBC Promenade համերգը Լոնդոնում և նույն տարի առաջին անգամ հանդես եկել Հյուսիսային Ամերիկայում:
Կիսինն արժանացել է բազմաթիվ երաժշտական պարգևների և պատիվների։ Նա առաջինն դաշնակահար էր, որ հրավիրվել է համերգով հանդես գալու BBC Proms դասական երաժշտության փառատոնում (1997)։ 2000 թ. համերգաշրջանում եղել առաջինը, որ երբևէ հրավիրվել է՝ որպես համերգային մենակատար հանդես գալու Proms-ի բացման համերգին։
Կիսինն արժանացել է Էդիսոն կլասիկ (Նիդեռլանդներ), «Գրեմի», «Ոսկե դիապազոն», Ֆրանսիայի Ձայնասկավառակների նոր ակադեմիայի գլխավոր և այլ մրցանակների։

15 Декабрь 2015 - 09:42 AMT
Евгений Кисин вновь подтвердил: Он не поедет с концертом в Турцию до тех пор, пока власти страны не признают Геноцид армян
Всемирно известный пианист Евгений Кисин заявил в интервью изданию New York Times, что не намерен выступать с концертом в Турции до тех пор, пока правительство этой страны не признает массовые убийства армян в 1915 году как геноцид.
«Я убежден в том, что если люди в таких государствах узнают, что многие музыканты отказываются выступать в их странах, потому что обеспокоены действиями властей, это повысит уровень информированности среди интеллигенции», – сказал он.
При этом Кисин добавил, что не осуждает тех своих коллег, которые выступают в тоталитарных странах. «Это – их выбор», – пояснил музыкант, передает «Новости-Армения».
Еще в 2012 году Кисин заявил, что отказывается выступать в Турции по политическим соображениям, потому что она не признает Геноцид армян.
Тогда Кисин признался, что не ездит в некоторые страны по политическим соображениям. Помимо Турции, в «черный список» попал и Китай. «Мне не хочется туда после того, как я 20 лет прожил под красным флагом», – сказал он
Евгений Кисин родился в Москве. В 6 лет поступил в музыкальную школу имени Гнесиных. Первый и единственный педагог — Анна Павловна Кантор.
Первоначально, как вундеркинд, выступал под именем Женя Кисин. В 10 лет впервые выступил с оркестром, исполнив 20-й концерт Моцарта. Год спустя дал свой первый сольный концерт. В 1984 году (в 12 лет) исполнил 1 и 2 концерты Шопена для фортепиано с оркестром в Большом зале Московской консерватории.
В 1985 году Евгений Кисин впервые выехал с концертами за рубеж, в 1987 дебютировал в Западной Европе на Берлинском фестивале. В 1988 году выступает с Гербертом фон Караяном на Новогоднем концерте Берлинского филармонического оркестра, исполнив 1-й концерт Чайковского.
В сентябре 1990 года, состоялся дебют Кисина в США, где он исполнил 1 и 2 концерты Шопена с Нью-Йоркским филармоническим оркестром под управлением Зубина Меты. А неделю спустя музыкант выступает с сольным концертом в Карнеги Холл. В феврале 1992 года Кисин принимает участие в церемонии Grammy Awards в Нью-Йорке, транслировавшейся по телевидению на аудиторию, состоявшую, согласно подсчетам, из миллиарда шестисот миллионов зрителей. В августе 1997 года дал сольный концерт на фестивале «Proms» в лондонском Альберт Холле — первый фортепианный вечер за более чем 100-летнюю историю фестиваля.
Кисин ведет интенсивную концертную деятельность в Европе, Америке и Азии, собирая неизменные аншлаги.