17 Դեկտեմբեր 2015 - 07:31 AMT
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը դեկտեմբերի 18-ին աշխատանքային այցով կմեկնի Շվեյցարիայի Համադաշնություն՝ Բեռն, որտեղ դեկտեմբերի 19-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ հանդիպում կունենա Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ:
Այս մասին հայտնում է նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Ադրբեջանի և Հայաստանի առաջնորդներ Իլհամ Ալիևի ու Սերժ Սարգսյանի վերջին հանդիպումը 2014-ի հոկտեմբերի 27-ին էր՝ Փարիզում: Այդ ժամանակ նախագահները հանդիպել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ, ինչպես նաև կայացել է Սարգսյան-Օլանդ-Ալիև եռակողմ հանդիպումը։
Փարիզյան հանդիպումը ՀՀ և ԱՀ նախագահների համար 2014-ի ընթացքում երրորդն էր: Մինչև այդ`սեպտեմբերի 4-ին Նյուպորտում տեղի է ունեցել երկու երկրների նախագահների ու ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի հանդիպումը: Կողմերը քննարկել էին բանակցությունների ներկա փուլն ու ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հնարավորությունները:
Նախագահները օգոստոսի 10-ին Սոչիում հանդիպել էին նաև ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, որտեղ հաստատել են ղարաբաղյան հիմնախնդիրը խաղաղ բանակցությունների միջոցով լուծելու պատրաստակամությունը:
Իր խոսքում նախագահ Սարգսյանը նշել էր, որ հիմնախնդիրը պետք է լուծել փոխզիջման և այն սկզբունքների հիման վրա, որոնք առաջարկել են Մինսկի խմբի համանախագահները:

17 Декабрь 2015 - 08:28 AMT
Президент Армении Серж Саргсян 18 декабря отбудет с рабочим визитом в Берн, сообщает пресс-служба президента Армении․
19 декабря при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ глава армянского государства встретится с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
На встрече с сопредседателями Минской группы ОБСЕ в Белграде в рамках заседания глав МИД стран ОБСЕ 3 декабря министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян обсудил возможности продвижения переговоров по урегулированию конфликта. Стороны коснулись вопросов организации встречи президентов Армении и Азербайджана. Эдвард Налбандян подтвердил тогда, что Армения готова прилагать усилия совместно с сопредседателями МГ ОБСЕ в направлении урегулирования конфликта.
До того сопредседатель Минской группы ОБСЕ от США Джеймс Уорлик сообщил, что президенты Армении и Азербайджана выразили желание встретиться до конца текущего года.