ՀՀ նախագահ, Զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատար Սերժ Սարգսյանը դեկտեմբերի 18-ին խորհրդակցություն է անցկացրել ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում: Խորհրդակցության ժամանակ ամփոփվել են 2014-2015 թթ. անցկացված Պաշտպանության ռազմավարական վերանայման գործընթացի արդյունքները: Օրակարգի շրջանակներում քննարկվել են Զինված ուժերի 2016-2020 թթ. զարգացման պլանն ու Սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի զարգացման պետական ծրագիրը:
Խորհրդակցության ընթացքում ներկայացվել են հնարավոր ռազմական գործողությունների վարման ձևերն ու եղանակները, Զինված ուժերի ղեկավարման համակարգն ու զարգացման հիմնական ուղղությունները, ժամանակակից սպառազինությամբ և ռազմական տեխնիկայով Զինված ուժերի շարունակական համալրման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները: Անդրադարձ է եղել Սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի զարգացման նախորդ՝ 2011-2015թթ. պետական ծրագրի իրագործմանը. արձանագրվել է, որ այն կատարվել է ամբողջությամբ:
Նախագահն ընդգծել է, որ հայկական բանակը գերժամանակակից տեխնիկայով լայնորեն համալրման գործընթացին համահունչ, անհրաժեշտ է նույնքան ուշադրություն դարձնել այդ տեխնիկայի օգտագործման մասնագիտական կարողությունների անընդհատ կատարելագործմանը: Հանրապետության նախագահը հանձնարարություններ է տվել Պաշտպանության ռազմավարական վերանայման արդյունքների իրագործման վերաբերյալ` սահմանելով պլանավորման ղեկավար փաստաթղթերի կատարման վերաբերյալ հաշվետվողականության ժամկետներն ու կարգը:
Պաշտպանության նախարարության ղեկավարությունը ՀՀ նախագահին վստահեցրել է, որ զարգացման պլանի և սպառազինության ծրագրի իրականացումը, Զինված ուժերում նոր մոտեցումների ու սկզբունքների արմատավորումը թույլ կտան զգալիորեն ավելացնել բանակի մարտական կարողությունները, ապահովել ժամանակակից չափանիշներին համապատասխան զարգացումը՝ շարունակելով իրականացնել Հայաստանի և Արցախի հուսալի պաշտպանությունը:
Նախարարության վարչական համալիրում կայացած խորհրդակցությանը մասնակցել են ՀՀ վարչապետը, պաշտպանության և ֆինանսների նախարարները, այլ պաշտոնատար անձինք, ինչպես նաև պաշտպանության նախարարության ղեկավարությունը և Զինված ուժերի հրամանատարական կազմը, հայտնում է նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Դեկտեմբերի 17-ի և 18-ի գիշերը հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է մոտ 235 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև 60 (373 արկ), 82 (189 արկ), 120 (15 արկ) միլիմետրանոց ականանետերից, ՀՀՆ-9 (3 արկ), ՀԱՆ-17 (19 արկ) և ՌՊԳ-7 (13 արկ) տիպի նռնականետերից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 5000 կրակոց:

18 Декабрь 2015 - 13:50 AMT
Президент Армении, верховный главнокомандующий ВС РА Серж Саргсян сегодня, 18 декабря, провел совещание в Министерстве обороны страны.
Как сообщили в пресс-службе президента Армении, в совещании, проходившем административном комплексе министерства обороны, принимали участие премьер-министр Армении Овик Абрамян, министр обороны Сейран Оганян, министр финансов Гагик Хачатрян, другие должностные лица, а также руководством министерства обороны и командный состав ВС Армении. В ходе совещания были подведены итоги процесса стратегического пересмотра обороны в 2014-2015гг. В повестку дня также вошли план развития ВС в 2016-2020 гг., программа развития вооружений и военной техники.
В ходе совещания были представлены возможные формы и способы ведения боевых действий, система управления и основные направления развития ВС, работы по последовательному пополнению ВС вооружениями и военной техникой. Участники совещания также коснулись реализации госпрограммы развития вооружений и военной техники в 2011-2015 гг., констатировав, что она была выполнена полностью.
Президент подчеркнул, что параллельно с обеспечением армии современным вооружением и военной техникой, необходимо уделять столько же внимания постоянному совершенствованию навыков использования этой техники. Президент дал поручения относительно реализации результатов пересмотра стратегии обороны, установив сроки и порядок выполнения, передает Armenia Today.
Ранее сообщалось, что после неудачной попытки диверсионного проникновения в ночь на 17 декабря, группы особого назначения азербайджанской стороны в ночь на 18 декабря предприняли очередные диверсионные действия в южном, восточном, северо-восточном и северном направлении линии соприкосновения ВС Арцаха и Азербайджана.