ՀՀ կառավարության դեկտեմբերի 24-ի նիստի որոշմամբ ՀՀ պաշտպանության նախարարության ենթակայության «Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարան» պետական հիմնարկ կստեղծվի։
Նիստում պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը նշել է, որ համալսարանի ստեղծման նպատակներից են ՀՀ ռազմաքաղաքական ղեկավարության համար պաշտպանության ոլորտում գիտատեսական և գիտակիրառական ռազմավարական հետազոտությունների իրականացումը, պաշտպանական-անվտանգային ոլորտում բարձրագույն մասնագիտական (մագիստրատուրա), հետբուհական մասնագիտական (ասպիրանտուրա և դոկտորանտուրա) և լրացուցիչ կրթության իրականացումը, ինչպես նաև ռազմավարական պաշտպանական-անվտանգային ոլորտում որակավորված բարձրագույն ղեկավար կազմի ձևավորումը և այլն:
Նա տեղեկացրել է նաև, որ համալսարանի կառավարման բարձրագույն մարմինը խորհուրդն է, որը բաղկացած է նախագահից և 19 անդամից, գրում է Tert.am-ը:
Կստեղծվի նաև համալսարանի հիմնադրամը, որի նպատակն է աջակցել համալսարանի գործունեությանը:
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը որոշումը հաստատելուց հետո նշել է, որ այն որևէ լրացուցիչ ֆինանսական բեռ պետության վրա չի առաջացնում:

24 Декабрь 2015 - 09:52 AMT
По инициативе Минобороны в Армении будет создан Национальный оборонный исследовательский университет
По инициативе министерства обороны Армении создается Национальный оборонный исследовательский университет – на базе Института национальных стратегических исследований имени Драстамата Канаяна Минобороны РА. Соответствующее решение принято в ходе заседания правительства республики 24 декабря.
Как заявил на заседании правительства министр обороны Армении Сейран Оганян, создание подобного университета важно с точки зрения повышения уровня эффективности общегосударственной политики, направленной на обеспечение безопасности государства.
Для обеспечения финансовой гибкости государственного учреждения «Национальный оборонный исследовательский университет» будет создан также университетский фонд, передает Panorama.am.