7 Հունվար 2016 - 14:04 AMT
1983-ին Թուրքիայում մահապատժի ենթարկված ASALA-ի մարտիկ Լևոն Էքմեջյանի աճյունը նրա ընտանիքի կամքի համաձայն տեղափոխվել է Ֆրանսիա:
Էքմեջյանը ASALA-ի «Խրիմյան Հայրիկ» խմբի անդամ էր, որն իրականացրել է «Կարին» գործողությունն Անկարայի Էսենբողա օդանավակայանում: 1982 թ. oգոստոսի 7-ին Զոհրաբ Սարգսյանի և Լևոն Էքմեջյանի գործողության արդյունքում սպանվեց 9 մարդ, 72-ը՝ վիրավորվեց: Սարգսյանն ինքնասպան եղավ ձերբակալության պահին: Էքմեջյանը վիրավորվել էր և նրան ձերբակալեցին: Նա գնդակահարվեց 1983թ. հունվարի 28-ին և հուղարկավորվել էր Անկարայի Ջեվեջի Ասրի գերեզմանատանը:
Ինչպես հայտնում է Hurriyet-ը, Էքմեջյանի ընտանիքը դիմել էր Թուրքիայի իշխանություններն փաստաբան Էրեն Կեսկինի միջոցով՝ հայտնելով, որ կցանկանոր տեղափոխել նրա աճյունը և հուղարկավորել քրիստոնեական ծեսով: Իշխանությունների համաձայնությունը ստացվեց 2015-ի ավարտին՝ մի քանի օր անց արտաշիրիմում կատարվեց և Էքմեջյանի աճյունը տեղափոխվեց Ֆրանսիա ինքնաթիռով:
Հայաստանի ազատագրման գաղտնի բանակը (ASALA) մարքսիստական ռազմականացված կազմակերպություն է, որը գործել է 1975-ից մինչև 1990-ականների սկիզբը: 1980-ականներին այն ներառված է եղել ԱՄՆ Պետդեպի ահաբեկչական կազմակերպությունների ցանկում, սակայն հետագայում հեռացվել է ցուցակից:
ASALA –ի նպատակն էր ստիպել Թուրքիայի կառավարությանը ճանաչել Հայոց ցեղասպանության իրողությունը, հատուցում վճարել և վերադարձնել Հայաստանի տարածքները հայերին: ԽՍՀՄ փլուզումից և Հայաստանի անկախացումից հետո կազմակերպությունը դադարեցրեց ակտիվ գործունեությունը:

Останки Левона Экмекджяна – бойца ASALA, казненного в Турции в 1983 году, перевезено во Францию согласно воле его семьи.
Экмекджян входил в группу «Хримян Айрик», которая провела операцию «Карин» в аэропорту Анкары. 7 августа 1982 года. В ходе нападения Зограб Саркисян и Левон Экмекджян убили 9 человек, ранили 72-х. Саркисян покончил с собой при задержании, Экмекджян был ранен и взят живым. Он был расстрелян 28 января 1983 года и похоронен на кладбище «Джеведжи Асри» в Анкаре.
Как сообщает Hurriyet, семья Экмекджяна обратилась к властям Турции через адвоката Эрена Кескина, аявив, что желают перезахоронить его Экмекджяна по христианским обычаям. Согласие властей было получено в конце декабря 2015 года, спустя несколько дней останки Экмекджяна было эксгумировано и отправлено во Францию самолетом.
Армянская секретная армия освобождения Армении (ASALA) — армянская марксистская военизированная организация, существовавшая с 1975 года до начала 1990-х. ASALA была включена в список террористических организаций госдепартаментом США в 1980-х, но впоследствии из списка была исключена.
В результате акций ASALA погиби 46 и были ранены 299 человек. Заявленные цели ASALA – вынудить правительство Турции признать факт Геноцида армян, выплатить репарации и вернуть территории Армении армянам. Вскоре после распада СССР и провозглашения независимости Армении организация прекратила активную деятельность.