«Օսկարի» հանձնման 88-րդ արարողությունը, որը կայանալու է փետրվարի 28-ին, զերծ չի մնա աղմկահարույց սկանդալներից: Դերասանուհի Ջադա Փինքեթ-Սմիթն ու Սփայք Լին հունվարի 18-ին հայտարարել են, որ մտադիր են բոյկոտել մրցանակաբաշխությունն` անվանակարգերում սևամորթ դերասանների բացակայության պատճառով:
Սփայք Լին, որը ներկայացվել է «Օսկարի» 1989-ին «Արա ինչպես հարկն է» ֆիլմի և 1997-ին «4 աղջնակ» վավերագրական ֆիլմի համար Ինսթագրամում երկար նամակ է տեղադրել` ուղեկցելով այն Մարթին Լյութեր Քինգի լուսանկարով:
ԱՄՆ-ում ամեն տարի նշում են Մարթին Լյութեր Քինգի օրը, որը սպանվել է 1968-ի ապրիլի 4-ին: Օրը նշվում է հունվարի երրորդ երկուշաբթի` այս տարի դա հունվարի 18-ն էր:
Սկզբից Լին շնորհակալություն է հայտնել Ամերիկյան կինոակադեմիայի նախագահ Շերիլ Բուն Այզեկին այս տարի իրեն պատվավոր «Օսկարի» հավակնորդների շարքում ընդգրկելու համար, սակայն, գրել է հետևյալը. «Ինչպե՞ս կարող է պատահել, որ երկրորդ տարին անընդմեջ Օսկարի հավակնորդների թվում չկան սևամորթ դերասաններ: Մի՞թե մենք խաղալ չգիտենք: Ըստ իս, Ամերիկյան կինոակադեմիան ոչինչ չի որոշում: Գլխավոր որոշումները կայացնում են հոլիվուդյան ստուդիաներն ու հեռուստաընկերությունները»:
Դերասանուհի Ջադա Փինքեթ-Սմիթը հունվարի 18-ին ֆեյսբուքյան էջում տեսաուղերձ էր հրապարակել, որտեղ հաստատել է «Օսկարի» մրցանակաբաշխությանը չգնալու և հեռարձակումը չդիտելու իր որոշումը: Դերասանուհուն շատ է վշտացրել այն փաստը, որ իր ամուսին Ուիլ Սմիթը, որը «Պաշտպանը» ֆիլմում դերակատարության համար «Ոսկե գլոբուսի» հավակնորդների թվում էր, չի ընդգրկվել «Օսկարի» հավակնորդների ցանկում: Նա գրել է, որ ժամանակները փոխվել են և այժմ «գունավոր մաշկով» բնակչությանը պատշաճ ուշադրություն և հարգանք չի ցուցաբերվում: Ըստ նրա, հարկավոր է շտապ ինչ-որ բան փոխել այս իրավիճակում:
Ամերիկյան կինոակադեմիայի նախագահ Շերիլ Բուն Այզեկն իր հերթին պաշտոնական հայտարարությունում խոստացել է, որ առաջիկայում լուրջ փոփոխություններ կկատարվեն կազմակերպության անդամների ընտրության կարգում, ինչը թույլ կտա ընդլայնել տարբեր ռասաների և ազգությունների պատկանող անձանց մասնակցությունը:
«Ատելի ութնյակի» ռեժիսոր Քվենտին Տարանտինոն ափսոսանք է հայտնել, որ հավկնորդների թվում չկա իր ֆիլմում փայլուն դերակատարմամբ աչքի ընկած Սեմյուել Լ.Ջեքսոնը: Շատերը հիասթափված են Իդրիս Էլբեի բացակայությամբ, որը կատարել է գլխավոր դերերից մեկը «Անտոհմ գազանները» ֆիլմում, հայտնում է filmpro-ն:

19 Январь 2016 - 11:37 AMT
Церемония вручения «Оскара», видимо, не обойдется без громкого скандала: Звезды призывают бойкотировать премию
88-я церемония вручения «Оскара», намеченная на 28 февраля, судя по всему, не обойдется без громкого скандала. В День Мартина Лютера Кинга, который посвящен легендарному борцу за права афроамериканцев, убитому 4 апреля 1968 года, и празднуется ежегодно в третий понедельник января (в нынешнем году он пришелся на 18 января), актриса Джада Пинкетт-Смит и Спайк Ли заявили о своем намерении бойкотировать церемонию из-за отсутствия чернокожих актеров среди номинантов.
Спайк Ли, который был номинирован на «Оскар» за фильм «Делай как надо» (1989) и документальную ленту «4 маленькие девочки» (1997), опубликовал в Инстаграме довольно длинное послание, сопроводив его фотографией Мартина Лютера Кинга.
Сначала он поблагодарил президента Американской киноакадемии Шерил Бун Айзекс за то, что она решила наградить его в нынешнем году почетным «Оскаром», но затем написал следующее:
«Как это возможно, что второй год подряд в числе 20 актеров, претендующих на «Оскар», не оказалось ни одного афроамериканца и цветного? Разве мы не умеем играть? По-моему, Американская киноакадемия ничего не решает. Главные решения принимают голливудскими студиями и телекомпаниями. Я бы хотел, чтобы журналисты узнали у всех номинантов на «Оскар» нынешнего года и руководителей студий их мнение по поводу результатов голосования».
В понедельник, 18 января, Джада Пинкетт-Смит разместила в Фейсбуке видеообращение, в котором подтвердила свое решение не посещать в этом году церемонию вручения «Оскара» и не смотреть ее прямую телетрансляцию. Актриса была очень огорчена тем обстоятельством, что ее муж Уилл Смит, номинированный за роль в «Защитнике» на «Золотой глобус», не вошел в число претендентов на «Оскар». Пинкетт-Смит посетовала на то, что времена изменились и теперь представителям цветного населения не уделяется должного внимания и уважения. По ее мнению, необходимо срочно что-то менять в создавшейся ситуации, пишет Filmpro.ru.
В своем официальном заявлении афроамериканка Шерил Бун Айзекс, занимающая пост президента Американской киноакадемии, пообещала, что в ближайшее время будут произведены серьезные изменения в системе подбора членов этой организации, которые позволят расширить представительство в ней людей, различающихся по цвету кожи и принадлежности к разным расам и национальностям.
Свое сожаление по поводу отсутствия среди номинантов Сэмюэла Л. Джексона, блестяще сыгравшего в «Омерзительной восьмерке», высказал режиссёр этого фильма Квентин Тарантино. Он предположил, что члены Американской киноакадемии уже не берут его в расчет, поскольку принимают его исполнительское мастерство как должное. Многие были также разочарованы тем, что среди номинантов не нашлось места Идрису Эльбе, исполнившему одну из главных ролей в картине «Безродные звери».