Հայաստանի Գրողների միությունում տեղի ունեցավ «Դավիթ Սարապյան. կյանք, ստեղծագործություն, պայքար» գրքի շնորհանդեսը: Գրքում զետեղված է Սարապյանի` «Տիգրան Մեծ» ջակատի կազմում կռվող աշխարհազորայինների ամենավառ ներկայացուցիչներից մեկի ստեղծագործական ժառանգությունը, որը հերոսաբար զոհվեց Արցախի անկախության համար մղվող պայքարում: Այս օրերին նա կլիներ 40 տարեկան, իսկ զոհվեց 26 տարեկանում: Գեներալ Արակդի Տեր-Թադեւոսյանի (Կոմանդոսի) խոսքերով, Դավիթ Սարապյանին բնորոշ էին հազվագյուտ մարտական եւ մարդկային արժանիքներ: «Նա ֆանտաստիկ արիության զինվոր էր, որի համար ամենակարեւրն աշխարհում սերն էր Հայրենիքի հանդեպ»,-ասել է գեներալ Տեր-Թադեւոսյանը:
Իր հերթին Հայաստանյաց Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ արքեպիսկոպոս Պարգեւ Մարտիրոսյանն ասել է Դավիթ Սարապյանի մասին. «Նա մեր հաղթանակի հենասյուներից մեկն է, հայ ազգի տաճարի անկյունաքարերից մեկը»:

В Союзе писателей Армении состоялась презентация книги «Давид Сарапян: жизнь, творчество, борьба». В книге собрано творческое наследие Сарапяна – одного из ярких представителей ополчения, воевавшего в отряде «Тигран Мец», геройски погибшего в борьбе за независимость Арцаха. В эти дни ему исполнилось бы 40 лет, а погиб он в 26.
По словам генерала Аркадия Тер-Тадевосяна (Командоса), Давиду Сарапяну были присущи редкие боевые и человеческие качества. «Он был фантастически храбрым воином, для которого превыше всего на свете была любовь к Родине», – сказал генерал Тер-Тадевосян.
В свою очередь глава Арцахской епархии Армянской Апостольской церкви архиепископ Паргев Мартиросян сказал о Давиде Сарапяне: «Он – один из столпов нашей победы, один из краеугольных камней храма армянской нации».