23 Հունվար 2016 - 08:07 AMT
Ազգային ժողովի «Հանրապետական» խմբակցության քարտուղար Գագիկ Մելիքյանը, անդրադառնալով հունվարի 25-ին մեկնարկելիք ԵԽԽՎ ձմեռային նստաշրջանին, որի օրակարգում ընդգրկված է երկու հակահայկական զեկույց, ասել է, որ թեև այդ զեկույցների ընդունմամբ ոչինչ չի փոխվելու, այդուամենայնիվ, ըստ նրա, ԵԽԽՎ-ն պետք է զերծ մնա երկակի ստանդարտներ կիրառելուց և տարածաշրջանում լարվածություն առաջացնելուց:
ԵԽԽՎ-ն պետք է 2016-ի հունվարի 26-ին քվեարկի Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ երկու որոշման նախագծերի շուրջ՝ «Բռնության սրումը Լեռնային Ղարաբաղում և Ադրբեջանի այլ օկուպացված տարածքներում» և «Ադրբեջանի սահմանամերձ շրջանների բնակիչները միտումնավոր զրկված են ջրից»:
«Եթե, այնուամենայնիվ, այդ զեկույցներն ընդունվեն, կարծում եմ, որ ոչինչ չի փոխվի: Դրանք լուրջ իրավական հետևանքներ չեն էլ կարող ունենալ: Լարվածություն կառաջանա ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի և Եվրոպական խորհրդարանների միջև: Իսկ այդ լարվածությունը պետք է նաև մենք օգտագործենք՝ ի շահ մեր նպատակների: Համոզված եմ, որ դա կարելի է օգտագործել նաև այն առումով, որ հետագայում նմանատիպ քննարկումներից ԵԽԽՎ-ին զերծ պահելու առումով։ Միջազգային կառույցները կմտնեն գործի մեջ և նրանց կողմից իրականացվող գործընթացն ի նպաստ մեզ կաշխատի, որպեսզի եվրոպական խորհուրդը՝ որպես բարձրաստիճան միջազգային կառույց, երկակի ստանդարտներից զերծ մնա, որոնք կարող են լարվածություններ առաջացնել տարբեր տարածաշրջաններում, հատկապես այս լարված ժամանակաշրջանում», – ասել է Մելիքյանը:
Նրա խոսքով՝ Եվրոպական խորհրդարանում բավականին մեծաքանակ պատգամավորներ և մեծ թվով երկրներ համոզված են, որ բրիտանացի և բոսնիացի պատգամավորների պատրաստած զեկույցներն իրականությունից հեռու, միակողմանի զեկույցներ են, լուրջ անձնական նպատակներ են հետապնդում իրենց համար: Խմբակցության քարտուղարը նշել է, որ դրանց մասին են խոսում հատկապես վերջին օրերին թուրքական մամուլում թուրք պատգամավորների կողմից հրապարակումները, որ բրիտանացի պատգամավորին արդեն իսկ Թուրքիայի քաղաքացիություն է շնորհվել, գրում է Tert.am-ը:
Մելիքյանը նկատել է, որ երբ 2005-ին ընդունվեց 1416 բանաձն, դա որևէ իրավական հետևանք ո՛չ ունեցավ, ո՛չ էլ կարող էր ունենալ: Ընդամենն այդ պահին մեկ-երկու ամիսների շահարկում եղավ:

Секретарь парламентской фракции «Республиканская» Гагик Меликян в беседе с Tert.am, затронув тему зимней сессии ПАСЕ, которая стартует 25 января и повестка которой содержит два антиармянских доклада, сказал, что, хотя, ничего не изменится от принятия этих докладов, тем не менее, по его словам, ПАСЕ должна воздерживаться от применения двойных стандартов, которые могут вызвать напряженность в регионе.
При этом он отметил, что «если эти доклады, тем не менее, будут приняты, полагаю, что ничего не изменится. Они не могут иметь даже серьезные правовые последствия. Возникнет напряженность между Минской группой ОБСЕ и Европейскими парламентами. Этой напряженностью в свою очередь должны воспользоваться также мы в своих целей».
«Я убежден, этим можно воспользоваться также в том плане, чтобы в дальнейшем сдерживать ПАСЕ от подобных обсуждений. Международные структуры вступят в дело, и осуществляемый ими процесс будет работать нам на благо, чтобы Европейский совет, как серьезная международная структура, воздерживался от двойных стандартов, которые могут вызвать напряженность в различных регионах, особенно, в этот напряженный период. Убежден, что в Европейском парламенте достаточно большое количество депутатов и многие страны убеждены в том, что доклады, подготовленные британским и боснийским депутатами далеки от реальности и односторонние, преследуют серьезные личные цели. Об этом, особенно, в последние дни говорят публикации турецких депутатов в турецкой прессе о том, что британские депутаты уже получили турецкое гражданство».
Комментируя возможность того, что Армения последует примеру России, и не будет участвовать в работах ПАСЕ, Гагик Меликян отметил: «Когда в 2005 году была принята резолюция 1416, никакого правового последствия она не имела, и не могла бы иметь. Просто в тот момент были спекуляции 1-2 месяца. Что касается того, чтобы не участвовать в работах ПАСЕ, полагаю, что на вопрос следует смотреть со следующей точки зрения, – насколько это выгодно, и насколько это вытекает из интересов нашей страны. Можно поразмышлять над этим…».
На уточняющий вопрос Меликян ответил: «Не исключаю, что можно обдумать это».
Как уже сообщалось, в повестку зимней сессии Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) включены проект двух антиармянских резолюций, подготовленных на основе доклада Роберта Уолтера «Рост насилия в Нагорном Карабахе и других оккупированных территориях Азербайджана» и доклада Милицы Маркович «Жители приграничных районов Азербайджана умышленно лишены питьевой воды».