27 Հունվար 2016 - 11:17 AMT
ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը միակ ֆորմատն է ԼՂ հակամարտող կողմերի երկխոսությունը կազմակերպելու համար: Այս մասին Գերմանիայի՝ Եվրոպայում անվտանգության և գործակցության կազմակերպության (ԵԱՀԿ) 2016-ի նախագահության ստանձնման կապակցությամբ հրավիրված ասուլիսին հայտարարել է ՀՀ-ում Գերմանիայի դեսպան Մաթիաս Քիսլերը:
Նա փոխանցել է ԵԱՀԿ գործող նախագահ Ֆրանկ Վալտեր Շտայնմայերի հայտարարությունը, թե Գերմանիան աջակցելու է համանախագահների ջանքերին ԼՂ հակամարտության լուծում գտնելու հարցում, որոնք պետք է ընդլայնվեն:
«Շփման գծում առկա խնդիրները մտահոգիչ են, հատկապես, որ ծանր զինատեսակներ են օգտագործվում, որն էլ բերում է քաղաքացիական անձանց զոհերի: Սա պետք է լինի առաջնային նպատակ, և մենք նաև ամբողջությամբ աջակցում ենք Մինսկի խմբի համանախագահներին, որպեսզի կարողանան հայ-ադրբեջանական սահմանին հետաքննության մեխանիզմներ ներդնել: Դրա համար խնդրում ենք հակամարտող կողմերը ուսումնասիրեն այդ առաջարկները կառուցողական ոգով»,- ասել է Քեսլերը, գրում է Tert.am-ը:
Դեսպանը նշել է, որ որպես նախագահող երկիր, իրենք քաղաքացիական բնակչության անվտանգությունը պահելու պարտավորություն ունեն:
Հարցին, թե շփման գծում առաջարկվող հետաքննությունների մեխանիզմների ներդրմանը ՀՀ-ն և Արցախը բազմիցս կողմ են արտահայտվել և միակ դեմը Ադրբեջանն է, ուստի գործնական քայլ պետք չէ ձեռնարկել՝ Քիսլերը պատասխանել է. «Գերմանիան գիտի երկու կողմի դիրքորոշումներն էլ, բայց շեշտում է այս մեխանիզմի կարևորությունը երկու կողմի հետ էլ և հստակ ասել ենք, որ ակնկալում ենք, որ կողմերը կողմ լինեն հետաքննության մեխանիզմների ներդրմանը»:
Իսկ թե հաստատում է շրջանառվող այն տեղեկությունը, թե Գերմանիան հավակնում է Մինսկի խմբում տեղ ունենալ՝ փոխարինելով Ֆրանսիային, Գերմանիայի դեսպանը պատասխանել է, որ առաջին անգամ է լսում, որ Գերմանիան հետաքրքրված է համանախագահ դառնալով:

В ходе своего председательствования в ОБСЕ Германия продолжит содействовать усилиям МГ ОБСЕ по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Об этом на пресс-конференции заявил посол Германии в Армении Матиас Кислер.
Он отметил, что Германия обеспокоена обострением ситуации на линии соприкосновения, в особенности использованием тяжелых вооружений, что приводит к гибели гражданских лиц. Посол добавил, что важно, чтобы стороны воздерживались от агрессивной риторики.
По словам Кислера, Германия полностью содействует инициативе сопредседателей МГ ОБСЕ о разработке механизмов расследования инцидентов. Он призвал стороны изучить эти предложения и ответить положительно. На вопрос журналистов, не пора ли выступать с адресными заявлениями, поскольку именно Азербайджан отвергает данные предложения сопредседателей, посол отметил, что Германия знакома с позицией обеих сторон, но «подчеркивает важность этого механизма с точки зрения согласия обеих сторон». «Мы хотим, чтобы обе стороны были согласны внедрить механизмы расследования инцидентов», – заявил он, передает Armenia Today.
Ранее глава МИД ФРГ Франк-Вальтер Штайнмайер заявил, что Германия «будет участвовать в решении конфликтов в Нагорном Карабахе, Приднестровье и на Южном Кавказе и активизируем работу миссий ОБСЕ на местах».
До того германский посол в Азербайджане Хайдрун Темпл сообщила, что Германия уделит большое внимание урегулированию карабахского конфликта во время председательства в ОБСЕ, заявила.
«Мир и Безопасность будут основным приоритетом Германии во время председательства в ОБСЕ. Германия уделит большое внимание урегулированию продолжающихся конфликтов, которые мы называем замороженными. Среди них и конфликт, в который вовлечена и ваша страна»,- подчеркнула Темпл.