5 Փետրվար 2016 - 09:02 AMT
Բալայան. Թուրքիայի տեղեկատվությունը, թե Վատիկանը հետքայլ է արել ապրիլյան ուղերձից, ամբողջությամբ կեղծ է
Թուրքական տեղեկատվությունը, թե Վատիկանը հետքայլ է կատարել Հայոց ցեղասպանության մասին ապրիլյան ուղերձից ամբողջությամբ կեղծ է։ Այս մասին Twitter-ի իր միկրոբլոգում գրել է ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը:
Փետրվարի 3-ին Թուրքիայի ԱԳՆ-ն հայտարարել է, թե մոտ 10 ամսի առաջ հետ կանչված դեսպան Մեհմեթ Փաչաջըն կվերադառնա Վատիկան: Նշվում է, թե Անկարան Վատիկանի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները վերականգնելու մասին որոշումն ընդունել է Վատիկանի կողմից հատուկ հայտարարության հրապարակումից մի քանի ժամ անց:
Այդ հայտարարության մեջ Հռոմի կաթոլիկ եկեղեցին Հայոց ցեղասպանությունը որակում է որպես «1915 թվականի ողբերգական իրադարձություններ»:
Ապրիլի 12-ին Վատիկանի Սուրբ Պետրոսի տաճարում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի պատարագի ժամանակ Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսն Օսմանյան կայսրությունում հայերի սպանություններն անվանել է «20-րդ դարի առաջին ցեղասպանություն»: Նա հայտարարել է, որ XX դարում մարդկությունը վերապրել է երեք «մեծ չլսված ողբերգություն»` Հայոց ցեղասպանությունը, նացիզմն ու ստալինիզմը։
Հռոմի պապը Վատիկանում` Արևելյան եկեղեցիների օգնության միավորման ընդլայնված նիստի մասնակիցների ընդունելության ժամանակ հորդորել է բարեգործներին քրիստոնյաներին օգնելիս չմոռանալ նաև Հայաստանի մասին:
Սեպտեմբերի 7-ին Կիլիկիայի նորընտիր պատրիարք Գրիգոր Պիեռ Գաբրոյանի հետ մատուցած պատարագի ժամանակ Սանտա Մարթա բնակավայրում գտնվող մատուռում Հռոմի պապը հայտարարել է, որ հայ ժողովրդի նկատմամբ տեղի է ունեցել ամենամեծ հալածանքներից մեկը, և հայերին հետապնդել են միայն քրիստոնյա լինելու համար։

5 Февраль 2016 - 09:30 AMT
Пресс-секретарь Министерства иностранных дел Армении Тигран Балаян в своем микроблоге в Twitter сделал запись, в которой говорится: «Турецкая информация о том, что Ватикан отказался от апрельского послания Папы Римского, полностью лживая».
Накануне поздно вечером МИД Турции заявил о возвращении своего посла Мехмета Пачаджи в Ватикан.
Официальная Анкара отозвала своего посла в Ватикане в апреле прошлого года после литургии в память жертв Геноцида армян в Соборе Святого Петра. 12 апреля 2015 года в Соборе Святого Петра Папа Франциск отслужил священную литургию, посвященную 100-летию Геноцида армян, назвав эти события «первым геноцидом 20-го века».
Теперь, фактически, Анкара восстанавливает дипломатические отношения с Ватиканом. Заявление турецкой стороны последовало спустя несколько часов после обнародования Ватиканом специального заявления, в котором Римская Католическая церковь квалифицирует Геноцид армян как «трагические события 1915 года».
«Желание Турции открыть архивы для исследователей и всех заинтересованных сторон значимо и ценно. Подобный шаг позволит лучше понять боль и страдания, через которые прошли люди в состоянии войны, конфликта, без учета их этнической или религиозной принадлежности. Это также относится к трагическим событиям 1915 года», – сказано в заявлении Ватикана, сообщает Армянская служба Радио Свободы.