5 Փետրվար 2016 - 12:25 AMT
Հայտնի ռեժիսոր Սերգեյ Փարաջանովի 2 կինոնկար ընդգրկվել է Հարվարդի համալսարանի կինոգետի թեկնածուական աստիճանի հավակնորդների համար պարտադիր ծրագրում:
Հարվարդի ուսանողների համար պարտադիր կլինի մասնավորապես «Մոռացված նախնիների ստվերները» (1964 թ.) և «Նռան գույնը» (1969 թ.) ֆիլմերի դիտումը:
Ընդհանուր ֆիլմացանկում ներառված է համաշխարհային կինոյի լավագույն 800 ֆիլմ, ինչպես գեղարվեստական, այնպես էլ վավերագրական: Առանձին ցանկերով ներկայացված են պատմողական ֆիլմերը, վավերագրական, անիմացիոն, էքսպերիմենտալ, ավանգարդային, արտհաուսային, անդերգրաունդային կինո, ասվում է «Ռուսական կինոյի տարի 2016» կայքի հաղորդագրության մեջ:
1964-ին նկարահանած «Մոռացված նախնիների ստվերները»-ը ֆիլմից հետո Փարաջանովին սկսեցին դասել աշխարհի լավագույն կինոռեժիսորների շարքին։ «Նռան գույնը» Փարաջանովի հաջորդ գլուխգործոցն է։ Երկու ֆիլմերն էլ ենթարկվեցին խորհրդային գրաքննությանը, որի արդյունքում Կառավարությունը փոխեց իր վերաբերմունքը ռեժիսորի հանդեպ և 1973-ի դեկտեմբերի 17-ին նրան 5 տարի ազատազրկման ենթարկեց ՝ մեղադրելով արվամոլության մեջ։
«Նռան գույն»-ը Փարաջանովի ամենահայտնի ֆիլմերից է։ Այն թողարկվել է 1968թ․-ին ու նվիրված է Սայաթ-Նովային։ Ֆիլմի հեղինակային անունը, ի դեպ, հենց «Սայաթ-Նովա» է։ Գտնվելով գրաքննության ճնշման տակ ռեժիսորը ստիպված է եղել վերամոնտաժել ու փոխել ֆիլմի անունը։Ֆիլմը նկարահանվել է «Հայֆիլմ» կինոստուդիայում և 2013-ին ամերիկյան Film Foundation-World Cinema Project (Նյու Յորք) հիմնադրամի միջոցներով վերականգնվել Իտալիայի L’immagine Ritrovata լաբորատորիայում: Ֆիլմի վերականգնված տարբերակն առաջին անգամ ցուցադրվել է Կաննի 67-րդ կինոփառատոնի դասական ծրագրի (Cannes Classics) շրջանակում: ‘

Гарвардский университет включил 2 фильма Сергея Параджанова в список обязательных к просмотру для претендентов на кандидатскую степень в киноведении.
В список Гарварда вошли, в частности, фильмы «Тени забытых предков» (1964, СССР) и «Цвет граната» (1969, СССР) Сергея Параджанова.
Как сообщается на сайте «Год российского кино 2016», общий список состоит из 800 самых лучших фильмов в истории мирового кино и включает как художественные, так и документальные ленты. Отдельными перечнями в нем выделены повествовательные фильмы, документальные фильмы, анимация, и экспериментальное, авангардное, артхаусное и андеграундное кино.
«Тени забытых предков» – художественный фильм по мотивам одноименной повести Михаила Коцюбинского. Снят на «Киностудии им. А. Довженко» в 1964 году. Прокат (1965) — 8,5 млн зрителей. Фильм посвящен столетнему юбилею Михаила Коцюбинского. Фильм удостоин Государственной премии Украинской ССР имени Т. Г. Шевченко С. Параджанову (посмертно), оператору Ю. Ильенко, актрисе Л. Кадочниковой, художнику Г. Якутовичу в 1991 году, Кубка на фестивале в Риме в 1965 году, Второй премии за лучшую постановку, специальная премия Ассоциации аргентинских кинокритиков за цветную фотографию и съемочные эффекты на международном кинофестивале в Мар-дель-Плато в 1965 году, «Золотой медали» на международном кинофестивале в Салониках в 1966 году. Специальная премия жюри на кинофестивале в Киеве в 1966 году.
«Цвет граната» – поэтическая кинопритча Сергея Параджанова об армянском поэте Саят-Нова, снятая в 1968 году на киностудии «Арменфильм». Авторское название — «Саят-Нова». В фильме единой сюжетной линией показан духовный мир Поэта, история его любви, отношение Поэта к религии, светской власти, народу. При отсутствии обычного литературного монолога все решения автора фильма лежат в чисто изобразительной сфере.