Վանի Աղթամար կղզում գտնվող Սուրբ Խաչ եկեղեցին կբացվի ապրիլի 11, այլ ոչ թե 24-ին: Ինչպես հաղորդում է Turkish Press-ը, եկեղեցին լիովին վերականգնվել է Թուրքիայի մշակույթի եւ զբոսաշրջության նախարարության կողմից Վանի վարչակազմի հետ համատեղ: Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Սբ.Խաչ եկեղեցին կառուցվել է 915- 921 թթ. Գագիկ Առաջին Արծրունու իշխանության օրոք: «Հայ ճարտարապետության կարեւոր հուշարձանների թվում եկեղեցին ուշադրություն է գրավում իր քարե քանդակներով եւ պատերի որմնանկարներով»,-գրում է Turkish Press-ը:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ եկեղեցու բացումը լինելու է ապրիլի 24-ին, Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը, սակայն հայկական սփյուռքի բողոքներից հետո, մասնավորապես, Հայ Առաքելական եկեղեցու Կոնստանդինոպոլսի պատրիարք արքեպիսկոպոս Մեսրոբ Մութաֆյանի բողոքներից հետո, բացման օրը փոխվեց:
2006 թվականին եկեղեցու վերականգնման աշխատանքներին մասնակցեցին հայ մասնագետները: Ինչպես հայտնի է դարձել PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին Հայաստանի մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարությունում, եկեղեցու գմբեթին կանգնեցվել է հայկական խաչը:

18 Январь 2007 - 10:58 AMT
Храм Св.Креста на острове Ахтамар в Ване будет открыт 11 апреля. Как сообщает Turkish Press, церковь полностью восстановлена Министерством культуры и туризма Турции совместно с администрацией Вана. В сообщении отмечается, что храм Св.Креста построен между 915 и 921 годах во время правления царя Гагика I Арцруни. «Среди важных памятников армянской архитектуры, церковь привлекает внимание каменными узорами и рельефами на стенах», – пишет Turkish Press.
Напомним, что ранее было объявлено, что храм будет открыт 24 апреля, в день памяти жертв Геноцида армян, однако после протестов армянской диаспоры, в частности, Константинопольского патриарха Армянской Апостольской Церкви архиепископа Месропа Мутафяна, дату открытия перенесли на более ранний срок.
В 2006 году к работе над реконструкцией церкви были привлечены армянские специалисты. Как стало известно корреспонденту PanARMENIAN.Net из Министерства культуры и по делам молодежи Армении, на куполе храма воздвигнут армянский крест.