Առավել որակյալ է համարվել արարատյան կարմրաորդից ստացվող ներկը: Արարատյան որդան կարմիրը (լատիներեն՝ Porphyrophora hamelii) Margarodidae ընտանիքին պատկանող միջատ է, որը համարվում է աղուտների էնդեմիկ: Միջատները համարյա միշտ գտնվում են գետնի տակ՝ սնվելով աղուտներում աճող բույսերի` որդնախոտի (Aeluropus littoralis) և եղեգի (Phragmites australis) արմատներով:
Հազարամյակներ շարունակ որդան կարմիրի միջատներից ստացել են ամբողջ աշխարհում հայտնի կարմիր ներկը` որդան կարմիրը: Այն լայնորեն օգտագործվել է մանածագործության մեջ թելերի, մանվածքի ներկման, կտորների և գորգերի արտադրության մեջ: Հայտնի է, որ արարատյան որդան կարմիրը եղել է այն գունաներկի բաղադրության մեջ, որով ներկված են Ալթայում հայտնաբերված մ.թ.ա V դարին դասվող հայտնի Պազիրիկ գորգի թելերը:
Որդան կարմիրը շատ կայուն ներկ էր, այդ թվում լույսի ազդեցության հանդեպ` մինչ օրս դրա հետքերը հայտնաբերվում են 4-3 հազարամյակների վաղեմության հայկական պալատական համալիրների ավերակներում:
Հայկական որդան կարմիրից ստանում էին բոլոր երանգները, սակայն հատկապես այն գնահատվում էր հագեցած կարմիր գույնի համար: Այսօր որոշ հետազոտողներ փորձեր են անում վերականգնելու բոսորագույն կարմիրի ստացման կորցված բաղադրությունը, սակայն չի հաջողվում` գույնը փոխում է երանգը: Հենց կարմիր գույնի առանձնահատուկ երանգի համար են որդան կարմիրի միջատներին լատիներեն անվանել Porphyrophora` «արքայական ծիրանի», որովհետև նրանով էին ներկում արքայական ու իշխանական հանդերձները:
Բացի այդ արարատյան որդանը կիրառվում էր բժշկության, դիմահարդարման մեջ և խոհանոցում: Հայ բժիշկները կարմրաորդն օգտագործում էին լյարդի և երիկամների, ինչպես նաև շաքարախտի բուժման համար: Այն կիրառվում էր նաև որպես ջերմիջեցնող, հակաբորբոքային և հակաբեղմնավորող միջոց:
Որդան կարմիրը սերտորեն կապված է հայ մանրանկարչության հետ` մինչ օրս հին ձեռագրերն ապշեցնում են իրենց վառ և հագեցած գույներով: Արարատյան կարմրաորդը հիշատակվում է միջին դարերի բազում արաբական աղբյուրներում, որտեղ հիշատակվում է Հայաստանում արտադրվող «քիրմիզ» ներկը, որն օգտագործում էին մահուդե և բրդյա իրերը ներկելու, ձեռագիր մատյանները զարդանկարելու համար:
Վերածննդի դարաշրջանում այդ ներկը շատ պահանջված է եղել նկարիչների շրջանում` Լեոնարդո դա Վինչին, Ռեմբրանդտը, Միքելանջելոն բարձր են գնահատել նրա բացառիկ որակները: Պատմական փաստ է. Միքելանջելոյի նախնիները մայրական գծով, Ֆլորենցիայի բնակիչներ Ռուչելաիները XIII դարում հարստացել և փառքի են հասել՝ «Արևելքում բացահայտելով հրաշալի կարմիր ներկի գաղտնիքը»:
XIII դարում պետականության կորստյան հետ որդան կարմիրի արտադրությունը Հայաստանում անկում ապրեց: Եվ գրեթե դադարեց 16-17 դդ., երբ համաշխարհային շուկայում հայտնվեց մեքսիկական կարմրաորդը, որը թեև չափերով փոքր էր հայկականից, սակայն ավելի բեղուն էր. տարեկան 5 անգամ սերունդ տալով, այն դեպքում, երբ արարատյանը սերուդն է տալիս տարին միայն մեկ անգամ: Բացի այդ, հայկական կարմրաորդի համեմատ, մեքսիկականն ավելի քիչ ճարպեր էր պարունակում, ինչն ավելի դյուրին էր դարձնում ներկի արտադրությունը: Միայն որոշ վանքերում դեռ շարունակում էին ներկ պատրաստել սեփական կարիքների համար:
XIX դարում, երբ հայտնաբերվեցին արհեստական գունաներկերը, հայկական այդ եզակի «նոու հաուն» ետին պլան մղվեց, նրա բաղադրությունը չի պահպանվել: Սակայն ժամանակը ցույց տվեց, որ սինթետիկ ներկերը պակաս կայուն են քան բնականներն ու վնասակար են առողջությանը:
1830-ին որդան կարմիրի ուսումնասիրության նպատակով Հայաստան գործուղվեց Պետերբուրգի գիտությունների ակադեմիայի ակադեմիկոս, հայտնի տեխնոլոգ և մեխանիկ Իոսիֆ Գամելը: Նրա հետազոտությունների արդյունքում հիմնավոր աշխատություն հրատարկվեց ռուսերեն և գերմաներեն լեզուներով: Գիտնականի ազգանունը հավերժացված է արարատյան կարմրաորդի լատիներեն անվան մեջ` Porphyrophora Hamelii:
XIX դարի սկզբում որդան կարմիրի բաղադրությունը վերականգնելու փորձեր արեց Էջմիածնի Մայր տաճարի վարդապետ Իսահակ Տեր-Գրիգորյանը (1780-1858)` շարունակելով միջնադարի մանրանկարիչ Սահակ Ծաղկարարի ավանդույթները: Նրա ստացած փոքր քանակի ներկը օգտագործվել է մանրանկարչության համար, կաթողիկոսի կնիքի և ձեռագրերի նկարազարդման համար: Սահակ Ծաղկարարը մեծ ուշադրություն է դարձրել կարմրաորդին սատկեցնելու եղանակից, քակի որ որակը շատ անգամ հենց դրանից էր կախված: Փորձել է կրաջուրը, սառը և տաթացրած քացախը, ծծմբի անհիդրիդը, գինի և այլն: Ի վերջո, լավագույն տարբերակը գինու և կալիումի կարբոնատի լուծույթն է եղել:
XX դարի 30-ականներին խորհրդային կառավարությունը նույնպես փորձեց որդան կարմիրի արտադրություն բացել: Սակայն դա չհաջողվեց կյանքի կոչել` պատերազմը խանգարեց: Արարատյան որդան կարմիրի ուսումնասիրման նախագիծը կրկին կյանքի կոչվեց 1971-ին, սակայն արդյունաբերական մասշտաբների այն այնդպես էլ չհասավ:
1987թ. Արմավիրի մարզում ստեղծվել է «Որդան կարմիր» արգելոցը, որտեղ աշխատանքներ էին տարվում այդ միջատն արհեստական պայմաններում բազմացնելու և արդյունաբերական նպատակներով օգտագործելու ուղղությամբ: Այժմ արգելոցի վիճակի չի համապատասխանում իր նշանակությանը` կարմրաորդերի քանակը գնալով պակասում է:
2008-ին կատարվել է արգելոցի քարտեզագրում և սահմանազատում: Արդյունքում հատկացվել է 220 հա: Արարատյան կարմրաորդի տարածման արեալը կազմել է 11 հազար հա: Այսօր, ըստ Բնության պահպանության միջազգային միության (IUCN) չափանիշների, այդ միջատն ընդգրկված է Կարմիր գրքում, որպես անհետացման եզրին գտնվող տեսակ:

19 Февраль 2016 - 15:38 AMT
Араратская кошениль (Porphyrophora hamelii) — эндемик солончаковой полупустыни, расположенной вдоль среднего течения реки Аракс. Червцы ведут преимущественно подземный образ жизни, живут на корневищах двух видов злаков, растущих в солончаковых почвах — прибрежницы (Aeluropus littoralis) и тростника (Phragmites australis).
На протяжении тысячелетий из красных червцов получали знаменитую во всем мире пурпурную краску – вордан кармир. Ее широко использовали в текстильной промышленности для окраски нитей, пряжи, для производства тканей и ковров. Установлено, что араратская кошениль входила в состав красителя, которым была окрашена пряжа, из которой был соткан знаменитый Пазырыкский ковер (Республика Алтай, V в. до н.э.).
Краска из вордана обладала большой устойчивостью, в том числе и к свету – до сих пор ее следы можно увидеть на руинах армянских дворцовых комплексов 4-3 тысячелетней давности.
Из армянской кошенили получали все цвета палитры, однако ее особенно ценили за насыщенный пурпурный цвет. Сегодня некоторые исследователи предпринимают попытки восстановить утерянный рецепт получения пурпурного цвета, однако не получается – цвет меняет оттенок. Именно из-за ее особого пурпурного оттенка червцы по латыни именуются порфироносными, что указывает на сходство кошенили с цветом порфиры – традиционного пурпурного одеяния древних правителей.
Помимо этого, араратский червец применялся в медицине, косметологии и кулинарии. Армянские врачи лечили красным червцом заболевания печени и почек, а также диабет. Его использовали и в качестве жаропонижающего, антисептического и противозачаточного средства.
Вордан кармир не отделим от армянской миниатюры – до сих пор древние фолианты поражают яркостью и насыщенностью красок. Араратская кошениль упоминается в многочисленных средневековых арабских хрониках, где говорится о том, что Армения производит краску «кирмиз», используемую для окраски пуховых и шерстяных изделий, написания книжных гравюр.
В эпоху Возрождения эта краска пользовалась особым спросом у художников – Леонардо да Винчи, Рембрандт, Микеланджело высоко ценили ее исключительные качества. Исторический факт: предки Микеланджело по материнской линии – флорентийцы Ручеллаи, в XIII веке разбогатели и прославились, «разведав на Востоке, как вырабатывать чудесную красную краску».
С потерей государственности Арменией в XIII веке производство вордан кармира начало постепенно снижаться. И почти прекратилось в XVI-XVII веках, когда на мировом рынке появилась краска из мексиканской кошенили, которая хоть и уступала по качеству армянским червцам, но имела преимущество в количественном отношении: она дает пять поколений насекомых в год, тогда как араратская – одно. Кроме того, по сравнению с армянской, она содержит меньше жиров, что облегчает производство краски. Только в некоторых монастырях все еще продолжали изготавливать краску для своих нужд.
К XIX веку изобретение искусственных красителей отодвинуло на задворки истории, единственное в своем роде армянское ноу-хау, рецепт которого был практически утерян. Однако время показало, что синтетические краски менее стойки, чем природные, и небезопасны для здоровья человека.
В 1830 году для изучения кошенили в Армению был командирован академик петербургской Академии наук, известный технолог и механик Иосиф Гамель. Результатом его исследований стал капитальный труд, изданный на русском и немецком языках. Фамилия ученого увековечена в видовом названии араратского червеца – Porphyrophora Hamelii означает «порфироносная Гамеля».
В начале XIX века попытки по восстановлению утерянного рецепта краски вордан кармир предпринял архимандрит Эчмиадзинского кафедрального собора Исаак Тер-Григорян (1780-1858), он же – продолжатель традиций армянской средневековой миниатюры Саак Цахкарар. Полученная им в незначительных количествах краска использовалась в миниатюрах, для тиснения патриаршей печати и расписывания заглавных букв в рукописях.
Большое внимание Саак Цахкарар уделял способам умерщвления кошенили, поскольку качество краски во многом зависело именно от этого. Пробовались известковый раствор, холодный и подогретый уксус, сернистый ангидрид, вино и другие. В конце концов, лучшим вариантом оказалась смесь вина и раствора поташа (карбоната калия).
В 30-е годы ХХ века советское правительство также предприняло попытку наладить производство кошенили. Однако осуществить это не получилось – помешала война. Проект по изучению араратской кошенили был возобновлен в 1971 году, но до разведения ее в промышленных масштабах дело так и не дошло.
В 1987 году был создан государственный заказник «Вордан кармир» (Армаваирский марз). В настоящее время состояние заказника не соответствует своему назначению. Популяция червцов сокращается с каждым годом. В 2008 г. было произведено картографирование и уточнение границ заповедника. В итоге, ему отвели около 220 га. Ранее ареал араратской кошенили составлял 11 тысяч га. Сегодня, согласно критериям Международного союза охраны природы (IUCN), это насекомое внесено в Красную книгу, как вид, находящийся на грани исчезновения.