5 Մարտ 2016 - 07:17 AMT
Հաճախ են հանդիպում բնության երևույթների` կայծակի, ամպերի, անձրևի, ծիածանի պատկերներ, ինչպես նաև զարդանախշեր, իդեոգրաֆիկ (գաղափարագրական) գծանշումներ, խորհրդանիշներ, այդ թվում տառեր հիշեցնող պատկերներ: Կան նաև առասպելական էակների պատկերներ: Առանձին խումբ են կազմում վիշապների պատկերները: Սա շատ հարուստ նյութ է, որի հիման վրա հնարավոր է վերծանել Հայկական լեռնաշխարհի պատմական իրողությունները մ.թ.ա VII-1 հազարամյակներում:
Տեղակայումը
Ժայռապատկերները ցրված են Հայկական բարձրավանդակի ամբողջ տարածքով մեկ: Ժայռապատկերները քարտեզագրելու դեպքում, պարզ կդառնա, որ ամենամեծ խտությամբ դրանք գտնվում են Սևանի և Վանա լճերի շրջակայքում, Սյունիքի լեռներում, Արագածում, Արփա և Եղեգիս գետերի ակունքներում:
Պետրոգլիֆներ են հայտնաբերվել նաև Արցախում, Ջավախքում, Նախիջևանում, Արևմտայն Հայաստանի տարածքում: Այդպիսիք հայտնաբերվել են նաև Կասպից ծովի ափին` Ապշերոնի թերակղզում և Գոբուստանի արգելոցում: Ընդ որում, Հայկական լեռնաշխարհին հարող տարածքներում ժայռապատկերներ չկան: Հետաքրքիր է նաև այն փաստը, որ ժայռապատկերների հիմնական մասը 2500-3300 մ բարձրության վրա է գտնվում: Չի բացառվում, որ դրանք պահպանվել են մարդու բնակության վայրերից հեռավորության պատճառով:
Տարբեր շրջաններում կատարման տեխնիկան իր յուրահատկություններն է ունեցել: Հայաստանում հայտնաբերված ժայռապատկերները փորագրված են անդեզիտաբազալտե ժայռերի սևակապտավուն մակերեսների վրա, քարից, ավելի ուշ մետաղից պատրաստված գործիքների միջոցով: Ակոսների խորությունը 1-15 մմ է, լայնությունը` 5-35 մմ:
Թեմատիկան
Հետաքրքիր է, որ հայկական ժայռապատկերներում չկան կենցաղային պատկերներ, ասենք, ինչպես են մարդիկ ուտում կամ ուրախանում, չկան բռնության և սպանության տեսարաններ: Չկա նաև էրոտիկա, թեև կան մերկ մարդկանց պատկերներ: Հավանաբար, ժայռապատկերների հեղինակների համար կարևոր է եղել ընդգծել պատկերվող օբյեկտների, երևույթների, և ընդհանրապես, կյանքի սրբազան բնույթը: Սակայն գիտության համար հատուկ հետաքրքրություն ունեն օրացույցներն ու քարտեզները: Դրանք աստղային երկնքի պատկերն են, համաստեղությունների, արևի և լուսնի ծագելու և մայր մտնելու կետերը: Աստեղային երկնքում ավելի հեշտ կողմնորոշվելու նպատակով մարդը մոտ 5 հազարամյակ առաջ վառ լուսատուներից կայուն և հիշվող կերպարներ կազմեց` համաստեղություններ:
Տիեզերական ոդիսականը
Դեռ XX դարի սկզբին, ուսումնասիրելով բոլոր առկա տվյալները, աստղագիտության պատմության եվրոպացի մասնագետներ Ուիլյամ Օլքոթը, Էդվարդ Մաունդերը, Քամիլ Ֆլամարիոնը զուտ տեսականորեն եկան այն եզրակացության, որ կենդանակերպի համաստեղությունները ձևավորվել ու իրենց անվանումներն են ստացել մ.թ.ա XXX—XXVIII դդ. Արարատ լեռան շրջակայքում:
1965 թ. Վարդենիսի լեռնաշղթայում հին քարավանային ճանապարհի եզրին ճարտարապետ Սուրեն Պետրոսյանը ժայռապատկերներ հայտնաբերեց, որոնք որպես ուղեցույց էին ծառայում ճամփորդների համար: Իսկ հայկական աստղագիտության պատմության մասնագետ, պրոֆեսոր Բենիկ Թումանյանը նույնականացրել է այդ պատկերներն Առյուծի, Աղեղնավորի և Կարիճի համաստեղությունների պատկերների հետ: Այսպիսով, եվրոպացի գիտնականների եզրակացությունները հաստատվեցին:
Աստղագիտական քարտեզները հայկական ժայռապատկերներում այնքան ճշգրիտ են, որ դրանցով կարելի է պարզել համաստեղությունների առաջացման ժամանակագրությունը: Աստղային երկնքի տեսարանով ամենահին ժայռապատկերներից մեկը հայտնաբերվել է Վարդենիսի լեռնաշղթայում: Դա աշխարհում շատ եզակի աստղագիտական քարտեզ է: Հայ գիտնականներին հաջողվել է պարզել դրա տարիքը: Նրանք համեմատել են քարին պատկերված Առյուծի համաստեղությունը նրա ներկա դիրքրի հետ, աստղագիտական բանաձևերի օգնությամբ վերականգնել են նրա տեսքը մի քանի հազար տարի առաջ և համեմատել են պատկերի հետ: Արդյունքում հաստավել է, որ ժայռապատկերն արվել է մ.թ.ա XXVII-XXV դդ.:
Ադամի «խնձորը»
Հավանաբար, ամենաքննարկվող ժայռապատկերներից է «Ադամ և Եվա» կոչված պատկերը: Այն հայտնաբերվել է Սյունիքում, Ուխտասար լեռան վրա, և կարծես պատկերում է բիբլիական հայտնի պատմությունը: Սակայն գիտնականները միակարծքի չեն այս հարցում:
Հայկական ժայռապատկերներում շատ հաճախ է հանդիպում մարդ-օձ թեման, սակայն, չի կարելի պնդել, որ դա անդրադարձ է հենց բիբլիական լեգենդին:
Որոշ գիտնականներ կարծում են, որ այդ պատկերը լիովին չի համապատասխանում Ադամի և Եվայի մասին առասպելի մեկնաբանությանը: Կա որոշակի անհամապատասխանություն` ժայռապատկերում կնոջից, տղամարդուց և օձից բացի, կա ևս 2 մարդու և 2 օձի պատկեր: Ինչո՞վ դա բացատրել: Հայտնի չէ: Սակայն, մյուս կողմից, անտեսել բիբլիական վարկածը ևս ճիշտ չի լինի: Մնում է միայն գուշակել, թե ինչ է թաքնված այդ հին ուղերձում: Եվ ոչ միայն այդ: Խորհրդանիշների ետևում թաքնված գաղտնի իմաստը հասկանալու համար դեռ շատ ժամանակ կպահանջվի:
Որպես տեղեկանք
Բազում ժայռապատկերներ են հայտնաբերվել Աֆրիկայում, մասնավորապես, Սահարայի տարածքում: Հայտնի է, որ 3000-4000 տարի առաջ այստեղ անապատ չի եղել, այդ մասին դեռ Հերոդոտոսն է գրել: Հիմնականում այդ նկարներում կենդանիներ ու մարդկանց կիսադեմեր են պատկերված: Շատ ժայռապատկերներ կան նաև Հարավային Աֆրիկայում: Ի դեպ, Աֆրիկայում, ինչպես նաև Ավստրալիայում, ժայռապատկերների ավանդույթը չի մարել մինչ օրս: Այդ նյութը շատ մեծ հետաքրքրություն է ներկայացնում ազգագրագետների համար: Ընդհանրապես, ժայռապատկերների տարածման աշխարհագրությունը շատ անհամաչափ է: Օրինակ, ժայռապատկերներ չկան ժամանակակից Եգիպտոսի տարածքում: Ավելի ճիշտ, այդպիսիք կան, բայց միայն Նեղոսի ակունքներում և երկրի հարավ-արևմտյան ծայրամասում` արևելյան Սահարայում, այն վայրերում, որոնք կապված չեն դասական եգիպտական քաղաքակրթության հետ:
Իտալիայում հայտնաբերված ժայռապատկերները թեմաներով շատ նման են հայկականներին: Եվ դա պատահական չէ: Ենթադրվում է, որ հռոմեական քաղաքակրթությունը ծագել է էթրուսկների մշակույթի հիման վրա` Տոսկանա շրջանը հնում կրել է Էթրուրիա անվանումը: Այստեղ բնակվել են էթրուսկները, որոնք եկել են Փոքր Ասիայից, ավելի ստույգ` Հայկական լեռնաշխարհի հյուսիս-արևմտյան հատվածից: Նրանք իրենց հետ օրացույց են բերել, մետաղների ձուլման և վերամշակման եղանակները, անվակառքեր և այլն: Իտալացի գիտնականները հենց այդ ժամանակահատվածով են թվագրում իրենց երկրում առկա ժայռապատկերները` մ.թ.ա 1000 թվական:

Часто встречаются изображения явлений природы: молнии, облаков, дождя радуги, а также орнаменты, идеографические надписи, символы, в том числе знаки похожие на буквы. Есть в них и мифические существа. Отдельная группа – это изображения драконов (вишапов). Это богатейший материал, по которым можно воссоздать исторические реалии Армянского нагорья в период с VII по I тыс. до н.э.
Дислокация
Наскальные рисунки разбросаны практически по всей территории Армянского нагорья. Если нанести их на карту, то самая высокая плотность придется на регионы вокруг озер Севан и Ван, на Сюникские горы, Арагац и истоки рек Арпа, Ехегис.
Петроглифы обнаружены также в Арцахе, Джавахке, Нахичевани и в Западной Армении. Они также найдены на берегу Каспийского моря — на Апшеронском полуострове и в Гобустанском заповеднике. При этом в прилегающих к Армянскому нагорью регионах древнейших наскальных рисунков практически нет. Интересно также, что основная часть петроглифов располагается на высоте от 2500 до 3300 м. Не исключено, что они сохранились в силу удаленности от человеческих поселений.
В разных регионах техника исполнения имела свои особенности. Наскальные изображения в Армении, выгравированы на блестящих черно-синих поверхностях андезито-базальтовых глыб, кремневыми, позднее металлическими инструментами. Глубина борозд – 1-15 мм, ширина – 5-35 мм.
Тематика
В армянских петроглифах отсутствуют бытовые сцены, скажем, показывающие, как люди едят или веселятся, нет сцен насилия или убийств. Нет также эротики, хотя встречаются изображения обнаженных людей. По всей видимости, древним художникам было важно подчеркнуть сакральный смысл изображаемых объектов, явлений и, соответственно, жизни. Но особый интерес для науки наверняка представляют календари и карты. Это изображения звездного неба, созвездий, точек восхода и захода солнца и луны. Чтобы легче ориентироваться в звездном небе, человек около пяти тысячелетий назад сложил из ярких светил устойчивые и запоминающиеся образы — созвездия.
Космическая одиссея
Еще в начале XX века, изучив все имевшиеся данные, европейские историки астрономии Уильям Олкотт, Эдвард Маундер, Камилл Фламмарион чисто теоретически пришли к выводу, что зодиакальные созвездия сформировались и получили свои названия в XXX—XXVIII вв. до н.э. в окрестностях горы Арарат.
В 1965 году на Варденисском хребте, на краю древнего караванного пути архитектор Сурен Петросян обнаружил петроглифы, которые служили ориентиром для путников. А историк армянской астрономии, профессор Беник Туманян идентифицировал эти изображения с зодиакальными созвездиями Льва, Стрельца и Скорпиона. Таким образом, выводы европейских ученых подтвердились.
Астрономические карты на армянских наскальных рисунках настолько точны, что по ним можно установить время их создания. Один из самых древних петроглифов с изображением звездного неба найден на Варденисском хребте. Это редчайшая в мире наскальная астрономическая карта. Армянским ученым удалось определить ее возраст. Они сравнили изображенное на камне созвездие Льва с нынешним его положением, воссоздали с помощью астрономических формул, как выглядело это созвездие несколько тысячелетий назад, и сравнили с изображением. Так было установлено время создания рисунка – XXVII-XXV вв. до н.э.
Адамово «яблоко»
Пожалуй, один из самых обсуждаемых наскальных рисунков — «Адам и Ева». Он найден в Сюнике, на горе Ухтасар и как бы иллюстрирует библейскую историю грехопадения. Однако у ученых нет однозначного ответа по этому поводу.
В армянской наскальной живописи очень часто проскальзывает тема человек – змей, но утверждать, что это именно библейская легенда исследователи не берутся.
По словам некоторых исследователей, этот рисунок не в полной мере отвечает буквальной трактовке легенды об Адаме и Еве. В них есть некоторое несоответствие: на петроглифе, помимо мужчины, женщины и змея, присутствуют еще две человеческие фигуры и две змеи. Как это объяснить? Не известно. Но с другой стороны, игнорировать библейскую версию также некорректно. Остается только догадываться, что зашифрова-но в этом древнем послании. И не только в этом. Скрытый за символами тайный смысл нам еще долго предстоит постигать.
Для справки
Очень много петроглифов найдено в Африке, в частности на территории Сахары. Известно, что 3000-4000 тыс. лет назад здесь не было пустыни, об этом писал еще Геродот. В основном это рисунки животных и профили людей. Много изображений найдено и в Южной Африке. Традиция африканских как к слову сказать и австралийских наскальных изображений жива в искусстве этих стран и по сей день. Этот материал представляет большой материал для этнографов. Вообще, география распространения петроглифов очень неравномерна. Например, их нет на территории современного Египта. То есть они есть, но только у истоков Нила и на юго-западной окраине страны, в восточной Сахаре – в тех местах, которые не связаны с классической египетской цивилизацией.
Наскальные изображения, найденные в Италии, по тематике очень похожи на армянские. И это не случайно. Предполагается, что римская цивилизация возникла на основе этрусской (область Тоскана в древности называлась Этрурия). Здесь жили этруски, прибывшие из Малой Азии, точнее с северо-западной части Армянского нагорья. Они и принесли с собой календарь, способы выплавки и переработки металлов, колесницы и т.д. Итальянские ученые именно этим периодом датируют наскальные изображения своей страны – 1000 год до н.э.