10 Մարտ 2016 - 10:34 AMT
Ի՞նչ է սա նշանակում: Նախարարության ներկայացուցիչները նախկինում բազմիցս են հայտարարել, որ մտադիր են մերժել հավաստագրերի տրամադրման հարցում հոլիվուդյան մեծ կինոնկարներին, որոնք կինոթատրոնների էկրան են բարձրանում ռուսական կարևոր նախագծերի հետ նույն ժամկետներում: Ռուսական կինոյին աջակցելու հարցում վարչական ռեսուրսի օգտագործման անհրաժեշտությունը նրանք հիմնավորում են հոլիվուդյան կինոնկարների բարձր մրցունակությամբ: Հաշվի առնելով հայկական կինոթատրոնների շուկայի սերտ կապը ռուսական շուկայի հետ, այս որոշումը կարող է ազդել նաև պրեմիերաների ժամկետների վրա Հայաստանի կինոթատրոններում:
KinoPark կինոթատրոնի տնօրեն Վազգեն Սաղաթելյանը PanARMENIAN.Net-ին տված հարցազրույցում պարզաբանել է, որ այս պահի դրությամբ պարզ չէ, թե ինչպես կանդրադառնա ՌԴ կառավարության որոշումը Հայաստանի կինոթատրոնների վրա: Ըստ նրա, ռուսական «կարևոր» ֆիլմերի մեծ մասը, որոնց առաջխաղացման համար է հիմնականում կայացվել որոշումը, չեն հայտնվում հայկական կինոթատրոնների էկրաններին, կամ ցուցադրվում է դրանց մի փոքր մասը միայն: «Ուստի, միանգամայն հնարավոր է, որ արևմտյան ֆիլմը մեզ կարող է տրամադրվել ըստ համաշխարհային պրեմիերայի, չնայած, որ ՌԴ-ում այն կհետաձգվի տվյալ սահմանափակումների պատճառով: Բայց եթե ֆիլմեր տրամադրող ընկերությունները դրան չգնան, մենք ֆիլմը կստանանք համաշխարհային պրեմիերայից ավելի ուշ, կամ շուտ` կախված այն բանից, թե ինչպիսին կլինի ժամանակացույցը Ռուսաստանում: Սակայն, այս պահի դրությամբ կանոնակարգումը ԱՊՀ շրջանակում հստակ չէ»,-ասել է մեր զրուցակիցը:
Ամեն ինչ կախված է ֆիլմեր տրամադրողի գործելաոճից, որի հետ համագործակցում են հայկական կինոթատրոնները: Ըստ Cinema Star կինոթատրոնի տնօրեն Հրաչ Արշակյանի, եթե ֆիլմեր տրամադրող ընկերությունը դիտարկում է Հայաստանն ու Ռուսատանը որպես միասնական տարածաշրջան, ապա, հավանաբար, ազդեցություն կարող է լինել: Սակայն խոշոր ընկերությունները, ինչպես, օրինակ, Warner Bros.-ը, Universal-ը և մյուսները, դիտարկում են Հայաստանը որպես առանձին տարածաշրջան: Ուստի, Ռուսաստանի տարածքում գործող սահմանափակումները Հայաստանի կինոթատրոնների համար կարող են ակտուալ չլինել: «Ամեն ինչ կախված է ցուցադրության համար ֆիլմեր տրամադրող ընկերությունից, նրա աշխատանքի սկզբունքից, այն հանգամանքից, թե ինչպես է նա դիտարկում իր շուկաները: Ռուսական մեծ ֆիլմերը շատ հազվադեպ են հայտնվում հայկական շուկայում, ուստի ռուսական կինոն առաջ մղելու տեսանկյունից սահմանափակումները Հայաստանի պարագայում միանգամայն անօգուտ կլինեն»,-ասել է նա:

Что же это значит? Представители министерства ранее неоднократно заявляли, что намерены отказывать в прокатных удостоверениях большим голливудским картинам, которые выходят в прокат в одни и те же сроки с важными российскими проектами. Необходимость использования административных ресурсов для помощи российскому кино в прокате они объясняют высокой конкуренцией голливудских картин. Учитывая тесную связь армянского кинотеатрального рынка с российским, постановление может повлиять и на даты в кинотеатрах Армении.
Директор кинотеатра KinoPark Вазген Сагателян в интервью PanARMENIAN.Net пояснил, что на данный момент не вполне понятно, каким образом постановление Российского правительства отразиться на кинотеатрах в Армении. По его словам, большая часть «важных» российских фильмов, для продвижения которых в основном и было принято решение, не появляются в армянском прокате, или выходят, но крайне ограниченно. «Поэтому, вполне возможно, что прокатчик сможет предоставить нам западный фильм в соответствии с графиком мировой премьеры, несмотря на то, что в самой РФ показ будет отложен из-за данных ограничений. Но если прокатчик не решится на это, мы либо получим фильмы позднее мировой премьеры, либо – раньше: зависит от того, каким будет график в России. Однако, на данный момент регуляция в рамках СНГ не уяснена», – рассказал наш собеседник.
Все зависит от принципа работы прокатчика, с которым сотрудничают армянские кинотеатры. По словам директора кинотеатра Cinema Star Грача Аршакяна, если прокатчик рассматривает Армению и Россию, как единый регион проката, то, скорее всего, влияние может иметь место. Однако крупные прокатчики, такие, как Warner Bros., Universal и другие, рассматривают Армению в качестве отдельного региона. Поэтому ограничения, действующие на территории России, для кинотеатров Армении могут быть не актуальными. «Все зависит от прокатчика, принципа его работы, того, каким образом он рассматривает свои рынки. Крупные российские фильмы появляются в армянском прокате крайне редко, поэтому с точки зрения продвижения российского кино ограничения окажутся в Армении совершенно бесполезными», – рассказан он.