2016-ի մարտի 11-13-ը ամերիկյան «Երկիր և մշակույթ» (LCO) բարեգործական հասարակական կազմակերպության ամերիկյան մասնաճյուղը ընդհանուր ժողով էր գումարել ֆրանսիական Լիոնում` քննարկելու համար հայկական հուշարձանների վերականգնման ընթացիկ և առաջիկա նախագծերը: Ժողովում որոշել է նոր ծրագիր սկսել Մեղրիում, որտեղ կազմակերպությունը կնորոգի 17-րդ դարի Սբ Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցին:
Այս պատմական հուշարձանը գտնվում է անմխիթար վիճակում: Եկեղեցու պատերը նկարազարդել են հայտնի նկարիչ Նաղաշ Հովնաթանի տոհմի նկարիչները, որի աշխատանքները զարդարում են նաև Սբ Էջմիածնի Մայր տաճարը:
Մեղրին պատմական Հայաստանի Սյունյաց աշխարհի Արևիք գավառն է՝ բնակեցված դեռևս նախնադարում: Աչքի են ընկնում Սբ. Աստվածածին եկեղեցին, Սբ. Հովհաննես եկեղեցին, ժողովրդական անվանմամբ «Անապաստանաց վանք», Մեղրիի բերդի 6 աշտարակները, որոնցից այժմ կանգուն են 2-ը: Մեղրու բերդը առաջին անգամ հիշատակվում է 1083թ.: Այն հիմնովին վերակառուցվել է 18-րդ դարում: Մեղրու բերդն իր ճարտարապետական մտահղացմամբ եզակի է հայկական ամրոցաշինության մեջ:
LCO ավարտին հասցրած վերջին նախագիծը 7-րդ դարի Չիչխանավանքն է Լոռիում: «Հող և մշակույթի» կամավորների, տեղացիների, հնագետների և ճարտարապետների 5 տարվա աշխատանքից հետո եկեղեցին վերաբացվեց 2015-ի օգոստոսին և վերանվանվեց Սբ Խաչ: Կազմակերպությունն իր առաքելության շրջանակում հետազոտում է և գրանցում է հայկական հուշարձանները Թուրքիայի տարածքում:

11-13 марта 2016 года международный отдел американской организации «Земля и культура» (LCO) провел генеральное собрание во французском городе Лионе, чтобы обсудить текущие и предстоящие проекты по восстановлению армянских исторических памятников. Совет решил начать новую кампанию в городе Мегри в Армении. LCO отремонтирует церковь Сурб Ованнес Мкртич (Святой Иоанн Креститель), построенную еще в 17 веке, сообщает организация.
Этот исторический объект в уникальном армянском стиле находится в тяжелом аварийном состоянии. Стены были расписаны художниками из семьи Нагаша Овнатаняна, известного художника, чьи работы также украшают Эчмиадзинский кафедральный собор.
Мегри – один из самых захватывающих и отдаленных городов Армении, расположен в самой южной части страны, на границе с Ираном близ реки Аракс. Этот спокойный город с населением около 4500 человек расположен в плодородной долине, где растет национальный символ Армении – гранат, а также инжир, грецкие орехи и хурма. Город имеет также стратегическое и экономическое значение, так как расположен на пересечении Армении, Нагорного Карабаха, Ирана и России.
Самым последним проектом, завершенным LCO, стал монастырь 7-го века Читханаванк в северной провинции Армении Лори. После пяти лет работы волонтеров LCO, местных ремесленников, археологов и архитекторов, в августе 2015 года монастырь был освящен и переименован в Сурб Хач (Святой Крест). Организация в рамках своей миссии по сохранению армянских исторических памятников также исследует и документирует армянские национальные памятники, конфискованные Турцией.