18 Մարտ 2016 - 08:16 AMT
«Երևանյան հեռանկարներ» միջազգային 16-րդ փառատոնի այս տարվա առաջին համերգը կայանալու է ապրիլին: Այդ մասին տեղեկացրել է փառատոնի տնօրեն Սոնա Հովհաննիսյանը, հայտնում է Panorama.am-ը:
«2015-ին մենք իրականացրեցինք «Քեզ հետ, Հայաստան» խորագրով համերգների շարք՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին: Այս տարվա առաջին համերգին հրավիրել ենք այդ շարքի մասնակիցներից Էստոնիայի պետական տղամարդկանց երգչախմբին, որն ապրիլի 24-ին հայ հանդիսատեսի համար հանդես կգա վեհաշուք ծրագրով: Նախատեսել ենք, որ համերգը կայանալու է Երևանի Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցում»,- հայտնել է նա:
Ս.Հովհաննիսյանի խոսքով, այս տարի փառատոնի շրջանակում անդրադարձ կլինի նաև փառատոնի 15-ամյա հոբելյանին, քանի որ 2015-ին բոլոր համերգները նվիրված են եղել Հայոց ցեղասպանությանը: Ըստ նրա, հոբելյանական համերգին կմասնակցեն մեկ տասնյակից ավելի երաժիշտներ, օտարերկրյա հյուրեր, մշակութային, քաղաքական, հասարակական գործիչներ՝ անդրադառնալով այս ամբողջ տարիների ընթացքում փառատոնի՝ մշակութային դիվանագիտության և այլ ասպարեզներում ցուցաբերած ծառայություններին:
Փառատոնի շրջանակում Հայաստանում առաջին անգամ ելույթ է ունենալու աշխարհահռչակ ռուս դաշնակահար Միխայիլ Պլետնյովը, անգլիացի ջութակահար Նայջլ Քենեդին, անգլիական The King's Singers վոկալ խումբը, որը, Ս. Հարությունյանի խոսքով, հայտնի է օքսֆորդյան ամենահին ավանդույթներով: Փառատոնի կազմակերպիչներին հաջողվել է Հայաստան հրավիրել աշխարհի լավագույն նվագախմբերից՝ Լոնդոնի սիմֆոնիկ նվագախմբին անգլիական Մոնտեվերդի երգչախմբի հետ՝ աշխարհահռչակ դիրիժոր սըր Ջոն Էլիոտ Գարդիների ղեկավարությամբ, լավագույն քառյակներից՝ ավստրիական The Hagen Quartet –ը:
Ս. Հովհաննիսյանի խոսքով, շարունակում է ակտիվ գործունեություն ծավալել Բյուրականի ակադեմիան, որտեղ վարպեության դասեր են անցկացնելու հանրահայտ երաժիշտներ՝ բարիտոն Վլադիմիր Չերնովը, ալտահար և դիրիժոր Յուրի Բաշմետը, դաշնակահար Բորիս Բերեզովսկին և ուրիշներ:
«Երևանյան հեռանկարներ» միջազգային փառատոնն արդեն 15 տարի է Հայաստան է հրավիրում աշխարհահռչակ երաժիշտների, աշխարհի ամենահեղինակավոր բեմերում հանդես եկած նվագախմբերի ու երգչախմբերի: Փառատոնի որդեգրած քաղաքականությունն է՝ հրավիրել միայն լավագույններին, որոնց ներկայությունը ցանկացած երկրում և ցանկացած համերգասրահում արդեն երաժշտական տոն է:

18 Март 2016 - 09:33 AMT
«Ереванские перспективы-2016»: Лондонский симфонический оркестр, Найджел Кеннеди, The King’s singers и другие
В рамках международного музыкального фестиваля «Ереванские перспективы» уже 15 лет Армению посещают всемирно известные музыканты, выступавшие на самых престижных мировых сценах оркестры и хоры. Фестиваль и в 2016 году продолжит традицию приглашать только лучших, чье присутствие в любой стране и на любой сцене – уже праздник, музыкальный праздник.
Директор международного фестиваля «Ереванские перспективы» Сона Ованнисян в интервью Panorama.am сообщила, что первый концерт в рамках фестиваля в 2016 году состоится в апреле.
«В 2015 году мы организовали серию концертов «С тобой. Армения», посвященных 100-й годовщине Геноцида армян. На первый концерт в этом году мы пригласили музыкантов, принявших участие в той серии, – Эстонский национальный мужской хор, который 24 апреля представит армянскому зрителю великолепную программу. Концерт планируется провести в ереванской церкви Сурб Григор Лусаворич (Св. Григория Просветителя)», – сообщила она.
По ее словам, в этом году внимание будет уделено и 15-летию фестиваля, в юбилейном концерте примут участие гости из разных стран, музыкальные, политические, общественные деятели.
В рамках фестиваля в Армении выступят всемирно известный российский пианист Михаил Плетнев, британский музыкант, скрипач-виртуоз Найджел Кеннеди, известная британская вокальная группа The King's singers. Организаторам фестиваля удалось пригласить в Армению Лондонский симфонический оркестр и Хор Монтеверди под руководством британского дирижера, одного из самых известных интерпретаторов музыки барокко Сэра Джона Элиота Гардинера, а также австрийский струнный квартет The Hagen Quartet.
Как отметила Сона Ованнисян, продолжает развивать активную деятельность и Академия международного музыкального фестиваля в Бюракане, где запланированы мастер-классы известных музыкантов – баритона Владимира Чернова, альтиста и дирижера Юрия Башмета, пианиста Бориса Березовского и других.
Музыкальный фестиваль «Ереванские перспективы» проводился в Армении на протяжении 11 лет под названием «Перспективы XXI века», однако в 2010 году был переименован в «Ереванские перспективы». За годы проведения фестиваль «Ереванские перспективы» стал одним из самых значимых культурных мероприятий в Армении. Особенностью фестиваля является то, что он проводится в республике круглый год, и именно в его рамках в Армении выступают выдающиеся музыканты и исполнители мирового уровня.