Վայրի բնության ու մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC)՝ «Բրիջիտ Բարդո» հիմնադրամի և ՀՀ բնապահպանության նախարարության աջակցությամբ, մարտի 23-ին կիրականացնի Գյումրիի մասնավոր կենդանաբանական այգուց Երևանի կենդանաբանական այգի տեղափոխված երկու արջի տեղափոխումը Ռումինիայում գտնվող «Լիբեարտի» արջերի մասնագիտացված ապաստարան: Այս մասին լրագրողներին հայտարարվել է մարտի 22-ին:
Կենդանիների տեղափոխման համար անհրաժեշտ բնապահպանական և կենդանաբուժական թույլտվությունները երկուստեք ստացված են, բազմակողմ պայմանագրերը՝ ստորագրված, իսկ տեղափոխման համար անհրաժեշտ տեխնիկական միջոցները՝ պատրաստ։
Ռումինիայում գտնվող «Լիբեարտի» արջերի մասնագիտացված ապաստարանը միջազգային չափանիշներին համապատասխանող, մի քանի հեկտար տարածությամբ փակ գոտի է՝ նախատեսված առողջական ու հոգեբանական խնդիրներ ունեցող արջերի կացության համար։
«Մի քանի ժամից Մաշա և Միշա արջերը կլքեն իրենց ճաղավանդակները և կհայտնվեն վայրի բնության գրկում։ Սա հնարավորություն ու հույս է բոլոր վայրի կենդանիների համար, որոնք անարդարացիորեն հայտնվել են ճաղավանդակների ներսում՝ անազատության մեջ։ Մեր հիմնադրամները, ստանալով բնապահպանության նախարարության աջակցությունը, գործակցել և հասել են այն մեծ արդյունքին, որն ունենք այժմ։ Հայաստանն այժմ վառ օրինակ է մի առաջադեմ երկրի, որը հարգանքով է վերաբերվում կենդանիներին», – ասել է հիմնադրամի հիմնադիր, աշխարհահռչակ ֆրանսիացի դերասանուհի Բրիջիտ Բարդոն։
Ապագայում հիմնադրամի և Վայրի բնության ու մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի միջև գործակցությունը կրելու է շարունակական բնույթ։
Գյումրիի մասնավոր կենդանաբանական այգուց Երևանի կենդանաբանական այգի տեղափոխված երկու արջը վերականգնողական կարանտինի ընթացքում ստացել են բոլոր անհրաժեշտ բուժումները, պատվաստվել են կատաղության դեմ, կենդանիների մազածածկը բարելավվել է, և դիտվում է քաշի ակնհայտ ավելացում: Ի տարբերություն առաջին օրերի, արջերն այլևս չեն կռվում միմյանց հետ սննդի և ջրի համար, գրում է «Ա1+»-ը:
Երկու արջի սննդի, խնամքի և տեղափոխման ծախսերը դեռևս 2015-ի նոյեմբերից ստանձնել էր ֆրանսիական «Բրիջիտ Բարդո» հիմնադրամը։ Հիմնադրամի ներկայացուցիչները նաև այցելել են Հայաստան՝ ուղեկցելու արջերին իրենց նոր մշտական կացության վայր:
Գյումրիի մասնավոր կենդանաբանական այգում պահվող երկու արջի և երեք առյուծի կացության վատ պայմանների հանդեպ ուշադրությունը սևեռվել է բրիտանական The Daily Mail թերթում «Աշխարհի ամենատխուր կենդանաբանական այգին» անվանումը կրող հրապարակումից հետո: Այգում պահվող երեք առյուծը Վայրի բնության ու մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) նախաձեռնությամբ տեղափոխվել են Ուրցաձորում գտնվող Կովկասյան կենսաբազմազանության ապաստարան։
FPWC-ի հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանի խոսքով, Կովկասյան կենսաբազմազանության ապաստարանի տարածքում 2016-ի ընթացքում կբացվի Վայրի բնության փրկարար կենտրոնը։ Կենտրոնի առաքելությունը կլինի Երևանում և ՀՀ մարզերում վայրի կենդանիների մասնակցությամբ միջադեպերի կանոնակարգված մասնագիտական կառավարումը, որը կիրականացնեն Կենտրոնի փորձագիտական խմբի մասնագետները։ Կենտրոնի մասնագետները զննության կենթարկեն մարդկային գործունեության հետևանքով վայրի բնության մեջ կամ քաղաքային միջավայրում խոցելի իրավիճակում հայտնված կամ վտանգ ներկայացնող կենդանիներին՝ տրամադրելով համապատասխան բուժօգնություն և խնամք, ետ վերադարձնելով վայրի բնություն։ Կենտրոնը կիրականացնի նաև թիրախային տարբեր խմբերի ուղղված տեղեկատվական և կրթական արշավներ՝ ընդդեմ վայրի կենդանիների ապօրինի շահագործման և դրա հետևանքների:

Медведи, перевезенные из частного Гюмрийского зоопарка в столичный зоопарк, 23 марта будут перевезены в Румынию. Фонд сохранения дикой природы и культурных ценностей (FPWC) при поддержке фонда «Бриджит Бардо» и министерства экологии РА помогут двум медведям добраться до румынского специализированного приюта для медведей «Либеарти». Об этом 22 марта было заявлено представителям прессы.
Соглашения по перевозке медведей уже достигнуты, разрешение на вывоз животных из страны – получено.
Находящийся в Румынии специализированный приют для медведей «Либерати» с психологическими или физическими проблемами – закрытая территория площадью в несколько гектаров, полностью соответствующая международным стандартам.
«Через несколько часов медведи Миша и Маша покинут свои клетки и окажутся среди дикой природы. Это большая надежда и шанс для всех диких животных, оказавшихся в неволе. Наши фонды, при поддержке министерства экологии, достигли большого результата. Армения на данный момент является примером прогрессивной страны, с уважением относящейся к животным», – сказала основатель фонда, всемирно известная французская актриса Бриджит Бардо.
«Когда животных привезли в зоопарк, они весили меньше нормы. Для кавказских медведей они были очень худые. За последние два месяца медведи набрали 10-15 кг веса. Точный их вес можно будет сказать после того, как их взвесят на таможенном контроле», — сказала координатор экологической программы «Фонда защиты дикой природы и культурных ценностей» Аревик Мкртчян, занимающаяся вопросами перевозки животных, передает Sputnik Армения.
Расходы на питание, уход и перевозку двух медведей еще в ноябре 2015 года взял на себя французский фонд «Брижит Бардо». Представители фонда также прибыли в Армению, чтобы сопровождать медведей на их новое место постоянного проживания.
Ранее представители ряда организаций по защите животных заявили о катастрофическом состоянии питомцев частного зоопарка в Гюмри (двух медведей и трех львов) и обратились за помощью в международные центры по реабилитации животных. Эксперты предупреждают, что в Армении есть проблемы с законодательным регулированием, связанным с содержанием диких животных в неволе.
По словам основателя FPWC Рубена Хачатряна, на территории Кавказского заповедника в 2016 году откроется Центр охраны дикой природы. Экспертная группа Центра будет контролировать состояние диких животных в Ереване и регионах Армении. Специалисты Центра будут осматривать диких животных, оказавшихся в уязвимом положении в городской среде или в дикой природе в результате человеческой деятельности, окажут им медицинскую помощь и уход, возвращая животных в дикую природу. Центр будет также проводить информационные кампании против незаконной эксплуатации диких животных и его последствий, направленные на различные целевые группы.