30 Մարտ 2016 - 11:23 AMT
Ծանոթանալով կինոցանկին` PanARMENIAN.Net –ը ներկայացնում է 5 նորույթ, որոնք ապրիլին կցուցադրվեն Երևանի կինոթատրոններում:
«Ջունգլիների գիրքը» (օրիգինալ անվանումը` The Jungle Book)
Արկածներ, դրամա, ֆենտեզի, ԱՄՆ, 2016 թ.
Ռեժիսոր` Ջոն Ֆավրո
Դերերում` Նիլ Սեթի, Բիլլ Մյուրեյ, Բեն Քինգսլի, Քրիսթոֆեր Ուոքեն, Իդրիս Էլբա, Սքարլեթ Յոհանսոն
Պրեմիերան Երևանում ապրիլի 7-ին
Ուրախ հաստլիկ Ջոն Ֆավրոն մանկական ստեղծագործությունը լարված և հետաքրքրական գործողության վերածելու զարմանալի ունակություն ունի: Պատմությունն այնպես ներկայացնելու ունակությունը, որպեսզի այն հետաքրքիր լինի ցանկացած տարիքի լսարանի համար, անհերքելի առավելություն է այնպիսի բարդ գործում, ինչպիսին դասական դիսնեյական մուլտիֆիլմի կինոադապտացիան է: Որբուկ Մաուգլիի մասին Քիպլինգի անմահ վեպը, որին ջունգլիներում մեծացնում են գայլերը, արջն ու սև հովազը, արդեն նոր հազարամյակի իրողության մեջ վերածնվելու բոլոր շանսերն ունի: Համակարգչային տեխնոլոգիաների բուռն զարգացումը թույլ է տվել անիմացիոն գազաններին գրեթե իրականից չտարբերվող դարձնել, իսկ դեբյուտանտ Նիլ Սեթին Մաուգլիի դերում զարմանալիորեն նման է իր մուլտիպլիկացիոն անալոգին:
«Արծիվ» Էդդին» (օրիգինալ անվանումը` Eddie the Eagle)
Սպորտային դրամա, կենսագրություն, Մեծ Բրիտանիա, ԱՄՆ, Գերմանիա, 2016 թ.
Ռեժիսոր` Դեսթեր Ֆլեթչեր
Դերերում` Հյու Ջեքման, Թերոն Էջերթոն, Ջո Հարթլի
Երիտասարդ բրիտանացի դերասան Թերոն Էջերթոնը հիանալի իրեն դրսևորեց աղմկահարույց «Kingsman. Գաղտնի ծառայություն» լրտեսական կատակերգությունից հետո: Այդպիսով, դերասանը ցույց տվեց, որ չնայած արտաքինին, նա միտված է բարդ դերերի և մտադիր չէ մասնակցել միայն «երիտասարդական նախագծերին»: «Արծիվ» Էդդին» ֆիլմում Էջերթոնը մարմնավորել է էկրանին լեգենդար բրիտանացի դահուկորդ Մայքլ Էդվարդսին, որը Մեծ Բրիտանիայի առաջին ներկայացուցիչն էր ձմեռային Օլիմպիական խաղերում տրամպլինից թռիչքի մարզաձևում: Չնայած մշտական անհաջողություններին` Էդվարդսի անունը հայտնի դարձավ կյանքի հանդեպ դրական վերաբերմունքի և ամեն անգամ, ձախողումներից անկախ, ոտքի կանգնելու ու առաջ գնալու շնորհիվ:
«Սպիտակաձյունիկն ու որսորդը 2» (օրիգինալ անվանումը` The Huntsman: Winter's War)
Ֆենտեզի, արկածներ, ԱՄՆ, 2016 թ.
Ռեժիսոր` Սեդրիկ Նիկոլյա-Տրոյան
Դերերում` Քրիս Հեմսվորթ, Շարլիզ Թերոն, էմիլի Բլանտ, Ջեսիկա Չեսթեյն, Նիկ Ֆրոսթ
Պրեմիերան Երևանում ապրիլի 14-ին
Ռուպերտ Սանդերսի «Սպիտակաձյունիկն ու որսորդը» (2012 թ.) ֆիլմի ոչ միանշանակ արձագանքները չազդեցին Universal ստուդիայի մտադրությունների վրա: Կինոհսկայի ղեկավարությունը որոշել է ոչ թե սիքվել նկարահանել, այլ ներկայացնել օրիգինալ ֆիլմի նախապատմությունը` հրաժարվելով Սպիտակաձյունիկի կերպարից և կենտրոնանալով որսորդ Էրիկեի (Քրիս Հեմսվորթ) կերպարի վրա: «Սպիտակաձյունիկն ու որսորդը 2» ֆիլմի գործողությունները ծավալվում են շատ ավելի վաղ այն իրադարձություններից, երբ Սպիտակաձյունիկը (Քրիստեն Ստյուարտ) հաղթում է չար թագուհի Ռիվեննային (Շարլիզ Թերոն): Պրիկվելի գլխավոր հերոսուհին` սառցե թագուհի Ֆրեյան (Էմիլի Բլանտ), Ռիվեննայի քույրը, դժբախտ սիրուց կոտրված սրտով փախչում է առանձին հյուսիսային ամրոց քրոջ դավաճանությունից հետո:
«Բարձրահարկը» (օրիգինալ անվանումը` High-Rise)
Դրամա, ֆանտաստիկա, Մեծ Բրիտանիա, 2016 թ.
Ռեժիսոր` Բեն Ուիթլի
Դերերում` Թոմ Հիդլսթոն, Ջերեմի Այրոնս, Սիեննա Միլլեր, Լյուկ Էվանս
Բրիտանացի գրող Ջեյմս Գրեմ Բալլարդի «Բարձրահարկը» վեպը, չնայած մեծ տարածմանը, երկար ժամանակ համարվում էր ոչ պիտանի էկրանավորման համար բարդ ու խճճված գրական կառուցվածքի պատճառով: Առնվազն, այդպես էին կարծում Հոլիվուդում: Իսկ բրիտանացիներն ի դեմս Բեն Ուիթլիի ի վերջո, խիզախեցին, և ըստ քննադատների, էքսպերիմենտը հաջողվել է: Ուտոպիական հասարակությունը, որն ապրում է խենթ ճարտարապետ Էնթոնի Ռոյալի մեկուսի երկնաքերում ժամանակակից մարդկության կոմպակտ արտացոլումն է` դասակարգային անարդարությամբ, որը հաճախ վերաճում է բացահայտ թշնամանքի:
«Էլվիսն ու Նիքսոնը» (օրիգինալ անվանումը` Elvis & Nixon)
Պատմական կատակերգություն, ԱՄՆ, 2016 թ.
Ռեժիսոր` Լիզա Ջոնսոն
Դերերում`Քևին Սփեյսի, Մայքլ Շեննոն, Ալեքս Պետիֆեր, Ջոննի Նոքսվիլ
Պրեմիերան Երևանում ապրիլի 21-ին
Ռոքն ռոլի արքայի և ԱՄՆ նախագահ Ռիչարդ Նիքսոնի հանդիպման հայտնի պատմության հերթական էկրանավորումն է, որի ընթացքում Փրեսլին խնդրել է նրան թմրանյութերի վերահսկման գաղտնի գործակալ նշանակել: Ամերիկյան պատմության այս դրվագն ինքնին ծիծաղելի է, քանի որ նույնիսկ Նիքսոնի համաձայնությունից հետո այդպես էլ չհաջողվեց ստիպել Փրեսլիին գոնե Սպիտակ տան պահանջները պահպանել: Երկու հակադրությունների` քաղաքականության և արվեստի, ներկայացուցիչների բախումը և երկու մեծ դերասան` Սփեյսիի և Շենոնի, խաղը ֆիլմը պարտադիր են դարձնում դիտման համար:

Ознакомившись с расписанием, PanARMENIAN.Net представляет пять новинок, которые можно будет посмотреть в апреле в кинотеатрах Еревана.
«Книга джунглей» (ориг. название The Jungle Book)
Приключения, драма, фэнтези, США, 2016 год
Режиссер Джон Фавро
В ролях Нил Сети, Билл Мюррей, Бен Кингсли, Кристофер Уокен, Идрис Эльба, Скарлетт Йоханссон
Премьера в Ереване 7 апреля
Веселый толстяк Джон Фавро обладает удивительной способностью превратить заведомо детское произведение в напряженное и интересное действие. Умение рассказать историю так, чтобы она была интересна аудитории любого возраста – несомненный плюс в таком сложном деле, как киноадаптация классического диснеевского мультфильма. Бессмертный роман Киплинга о сироте Маугли, которого растят в джунглях волки, медведь и черная пантера, уже в реалиях нового тысячелетия имеет все шансы на возрождение. Бурное развитие компьютерных технологий позволило сделать анимированных зверей почти неотличимыми от реальных, а дебютант Нил Сети в роли Маугли удивительно похож на свой мультипликационный аналог.
«Эдди «Орел» (ориг. название Eddie the Eagle)
Спортивная драма, биография, Великобритания, США, Германия, 2016 год
Режиссер Декстер Флетчер
В ролях Хью Джекман, Тэрон Эджертон, Джо Хартли
Молодой британский актер Тэрон Эджертон прекрасно себя зарекомендовал после нашумевшей шпионской комедии «Kingsman: Секретная служба». Тем самим актер заявил, что, несмотря на внешность, он нацелен на сложные роли и участвовать во всяких «молодежных проектах» не намерен. В картине «Эдди «Орел» Эджертон воплотил на экране легендарного британского лыжника Майкла Эдвардса, первого представителя Великобритании на зимних Олимпийских играх в прыжках с трамплина. Несмотря на постоянные неудачи, имя Эдвардса стало нарицательным, благодаря его позитивному отношению к жизни и способности вставать и идти вперед каждый раз, не взирая на провал.
«Белоснежка и охотник 2» (ориг. название The Huntsman: Winter's War)
Фэнтези, приключения, США, 2016 год
Режиссер Седрик Николя-Троян
В ролях Крис Хемсворт, Шарлиз Терон, Эмили Блант, Джессика Честейн, Ник Фрост
Премьера в Ереване 14 апреля
Неоднозначные отзывы, полученные фильмом Руперта Сандерса «Белоснежка и охотник» (2012 год) не остановили студию Universal. Руководство киногиганта решило разработать не сиквел, а предысторию оригинального фильма, отказавшись от образа Белоснежки и сконцентрировавшись на охотнике Эрике (Крис Хемсворт). Действие фильма «Белоснежка и Охотник 2» разворачивается задолго до того, как Белоснежка (Кристен Стюарт) побеждает злую королеву Ривенну (Шарлиз Терон). Главная героиня приквела – ледяная королева Фрейя (Эмили Блант) – сестра Ривенны – с разбитым из-за несчастной любви сердцем сбегает в отдельный северный замок после предательства сестры.
«Высотка» (ориг. название High-Rise)
Драма, фантастика, Великобритания, 2016 год
Режиссер Бен Уитли
В ролях Том Хиддлстон, Джереми Айронс, Сиенна Миллер, Люк Эванс
Роман британского писателя Джеймса Грэма Балларда «Высотка», несмотря на огромную популярность, долгое время считался не экранизируемым из-за сложнейшей и запутанной литературной конструкции. По крайней мере, так считали в Голливуде. Британские же кинематографисты в лице Бена Уитли решились, в конце концов, на смелый эксперимент, который, по мнению критиков, вполне удался. Утопическое общество, живущее в изолированном небоскребе сумасшедшего архитектора Энтони Ройяла – компактное отражение современного человечества с межклассовой несправедливостью, часто перерастающей в открытую вражду.
«Элвис и Никсон» (ориг. название Elvis & Nixon)
Историческая комедия, США, 2016 год
Режиссер Лиза Джонсон
В ролях Кевин Спейси, Майкл Шеннон, Алекс Петтифер, Джонни Ноксвил
Премьера в Ереване 21 апреля
Очередное воплощение на экране знаменитой истории встречи короля рок-н-ролла и президента США Ричарда Никсона, в ходе которой Пресли просил назначить его тайным агентом наркоконтроля. Данный эпизод в американской истории смешон сам по себе, поскольку даже после согласия Никсона заставить Пресли соблюсти хотя бы протокол Белому дому так и не удалось. Столкновение двух противоположностей – политики и искусства, и два великих актера – Спейси и Шеннон, делают данный фильм обязательным для просмотра.