4 Ապրիլ 2016 - 12:44 AMT
ՀՀ ՊՆ. Ադրբեջանի իշխանությունը պետք է ռազմական հանցագործության համար իրավական պատասխանատվություն կրի
Ապրիլի 2-ից սկսած միջազգային հանրությունը ակտիվ կերպով իր մտահոգությունն է հայտնում Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրադրության ապակայունացման վերաբերյալ: Մասնավորապես, բոլոր միջազգային և տարածաշրջանային կազմակերպությունները և առանձին պետությունները հակամարտության կողմերին տարբեր ձևակերպումներով կոչ են անում դրսևորել զսպվածություն, դադարեցնել ռազմական գործողությունները, զերծ մնալ իրադրությունը լարելու քայլերից և այլն:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը մեծապես կարևորում է միջազգային հանրության արձագանքը և հակամարտության կողմերին ուղղված կոչերը: ՀՀ պաշտպանության նախարարությունն ընդգծում է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը հանդիսանում է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգության երաշխավորը: Միևնույն ժամանակ, որպես ռազմական գործողություններին չմասնակցող կողմ` ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հատկապես գնահատելի է համարում այն հանգամանքը, որ այդ կոչերն ուղղված են փաստացի այդ գործողությունների մեջ ներգրավված կողմերին՝ Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի իշխանություններին:
Համակարծիք լինելով ռազմական գործողությունների դադարեցման կոչերին, ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը միջազգային հանրության ուշադրությունն է հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի ուժերի միջև հրադադարի ռեժիմի հաստատման համար, քաղաքական հայտարարություններից զատ, անհրաժեշտ է համաձայնեցնել և իրականացնել կոնկրետ միջոցառումներ. մշակել հրադադարի սահմանման տեխնիկական պայմաններ, իրականացնել հակամարտող ուժերի հեռացում/բաժանում և հրադադարի ռեժիմի պահպանման մեխանիզմներ:
Միաժամանակ, ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը միջազգային հանրության, այդ թվում՝ մարդու իրավունքներով, մարդասիրական խնդիրներով զբաղվող միջազգային կազմակերպությունների ուշադրությունն է հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից սանձազերծված ռազմական գործողությունները հանդիսանում են ՄԱԿ-ի Կանոնադրության, 1970թ. Պետությունների միջև բարեկամական հարաբերությունների վերաբերյալ միջազգային իրավունքի սկզբունքների հռչակագրի, ԵԱՀԿ 1975թ. Եզրափակիչ ակտի և Հելսինկյան գործընթացի այլ փաստաթղթերի, մի շարք այլ միջազգային իրավական փաստաթղթերի խախտում:
Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ռազմական գործողությունների ընթացքում ի հայտ են բերվել նաև ադրբեջանական զինված ուժերի և զինված խմբավորումների կողմից Լեռնային Ղարաբաղի զինծառայողների և քաղաքացիական բնակչության հանդեպ միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների ձեռագրով իրականացված բազմաթիվ գործողություններ, որոնք, միջազգային մարդասիրական իրավունքի համաձայն, հանդիսանում են ռազմական հանցագործություններ: Դրանցից առավել ակնհայտ են զինված ընդհարումներին այլևս չմասնակցող կոմբատանտների և ռազմագերիների խոշտանգումները, ընդհուպ գլխատումները, դրանց նկարահանումները և ահաբեկչական նպատակով ցուցադրումը, այդ ուժերի վերահսկողության տակ մնացած խաղաղ բնակչության սպանությունները, դիակների խոշտանգումները և այլն:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է. իրականացված միջազգային իրավունքի խախտումների և պատերազմական հանցագործությունների համար թե՛ Ադրբեջանի իշխանությունները և թե՛ ռազմական հանցագործություններ կատարած անձինք իրավական պատասխանատվության պետք է ենթարկվեն, այդ թվում՝ միջազգային հանրության առջև, հայտնում է ՊՆ մամուլի ծառայությունը:

4 Апрель 2016 - 18:28 AMT
Минобороны РА: Власти Азербайджана должны быть привлечены к правовой ответственности за военные преступления
Министерство обороны Армении придает большое значение реакции международного сообщества и призывам, направленным сторонам конфликта.
Министерство обороны Армении подчеркивает, что Армения выступает в качестве гаранта безопасности народа Нагорного Карабаха. В то же время, не будучи вовлеченным в боевые действия, Министерство обороны Армении особо ценит тот факт, что призывы обращены исключительно к сторонам, которые вовлечены в конфликт, властям Азербайджана и Нагорного Карабаха.
Соглашаясь с призывами о прекращении боевых действий, Министерство обороны Армении обращает внимание международного сообщества на тот факт, что для установления режима прекращения огня между сторонами недостаточно дипломатических заявлений, необходимо согласовать и реализовать конкретные мероприятия: разработать технические условия установки режима, реализовать отступление, разделение противоборствующих сил и механизмы сохранения режима прекращения огня.
Одновременно, Министерство обороны Армении обращает внимание международного сообщества, а также организаций, занимающихся защитой прав человека и гуманитарными проблемами, на тот факт, что агрессивные действия азербайджанской стороны нарушают ряд международных соглашений и конвенций, в частности, Устав ООН, Декларацию о принципах международного права от 1970 г., Заключительный акт ОБСЕ от 1975 г., другие документы Хельсинкского процесса.
Агрессивные действия азербайджанской стороны также выявили многочисленные действия по отношению к армянским военнослужащим и гражданским лицам, которые, согласно международному гуманитарному праву, оцениваются как военные преступления. В их числе выделяются пытки военнопленных и некомбатантов, вплоть до отсечения головы, их съемка и показ с целью террора, убийства мирных жителей, которые находятся на территориях, занятых азербайджанскими силами, издевательства над трупами и т.д.
Министерство обороны Армении заявляет, что за нарушение международного права и военные преступления, власти Азербайджана, а также лица, которые принимали участие в этих действиях, должны быть привлечены к правовой ответственности, в том числе и перед международным сообществом, передает Armenia Today.