5 Ապրիլ 2016 - 15:53 AMT
Ռուսաստանի Դաշնային խորհուրդի անդամ, պաշտպանության և անվտանգության մշտական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Ֆրանց Կլինցևիչը հայտարարել է, որ Մոսկվան կարող է դադարեցնել զենքի վաճառքն Ադրբեջանին:
«Այն, ինչպես են նրանք օգտագործում այդ զենքը, մեզ բացարձակապես չի բավականացնում, և մենք իրավունք ունենք պահանջել, որոշակի ճնշում գործադրել», – ասել է նա, խոսելով ղարաբաղյան հակամարտության գոտում աննախադեպ բախումների մասին:
«Իհարկե, ՌԴ-ն կարող է դադարեցնել զենքի վաճառնք Ադրբեջանին, եթե չդադարի կոնֆլիկտի էսկալացիան: Այս պահին ամենն, ինչ կատարվում է սահմանին, այսպես արտահայտվեմ, բավականին ագրեսիվ բնույթ է կրում», – ասել է նա «Խոսում է Մոսկվան» ռադիոկայանի եթերում:
«Աղբյուրները հայտնում են, որ կիրառվել է ՏՕՍ-1 «Սոլնցեպյոկ» (հայկական կողմը խոցել էր համակարգը՝ խմբ.): Դա շատ ժամանակակից զենք է, կիրառվում է, երբ լուրջ հարձակողական օպերացիա է նախապատրաստվում», – ընդգծել է Կլինևիչը:
Նա հավելել է, որ Ադրբեջանին զինել դադարեցնելու հարցը պիտի բարձրացնի Պուտինը, քանի որ դա «բարդ պայմանագրային հարաբերությունների կոնգլոմերատ է, որոնցից ոմանք փակ բնույթ են կրում»:
Ապրիլի լույս 2-ի գիշերից մինչև ապրիլի 5-ի կեսօրին հրադարի հաստատումը ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում տեղի ունեցած մարտերում ՊԲ ստորաբաժանումները, ըստ ԼՂՀ ՊՆ տվյալների, ոչնչացրել են հայկական դիրքերի ուղղությամբ գրոհող թշնամական 2 ուղղաթիռ, ինչպես նաև 7 անօդաչու թռչող սարք (ԱԹՍ), 29 տանկ, 5 զրահամեքենա, ՏՕՍ 1 ծանր հրանետային համակարգ: Ադրբեջանն ընդունել է 16 զինծառայողի զոհվելու, ինչպես նաև 1 տանկի ու 1 ուղղաթիռի ոչնչացման փաստը և չի հայտնել ոչ մի վիրավորի մասին՝ այն դեպքում, երբ միայն հայկական կողմի հրապարակած ֆոտո- և տեսանյութերում առկա են մի քանի տասնյակ դիակներ, 1 ուղղաթիռ և 3 ԱԹՍ: Ստեփանակերտի գնահատականով, Ադրբեջանի ընդհանուր կորուստները գերազանցում են 300-ը:

В Совфеде РФ напомнили, что Россия оказала серьезную поддержку Азербайджану в формировании вооруженных сил, в том числе в виде поставок современной техники.
«Но так, как они сегодня пользуются этой техникой, нас крайне не устраивает, и мы вправе об этом сказать, потребовать и сделать определенное давление. Конечно, Россия может прекратить продажи оружия Азербайджану, если не будет прекращена эскалация и вооруженный конфликт, а в данном случае все, что происходит на границе с применением вооруженных сил Азербайджана, носит, скажем так, крайне агрессивный характер», – подчеркнул первый зампредседателя комитета по обороне и безопасности Совфеда Франц Клинцевич, передает радиостанция «Говорит Москва».
«В данном случае – применение тяжелого вооружения, систем реактивно-залпового огня. При этом источники говорят, что было применено серьезное подразделение с, так называемой, системой ТОС-1 «Солнцепек». Это очень современное оружие, снабженное термобарическим боеприпасом, и оно применяется, как правило, когда готовится серьезная наступательная операция на переднем крае», – отметил Клинцевич.
Сенатор также добавил, что вопрос о прекращении поставок оружия Азербайджану должен поднять президент РФ Владимир Путин, так как «это конгломерат очень сложных договорных отношений, многие из которых носят закрытый характер».
В ходе столкновений 2-5 апреля апреля отряды Армии обороны НКР уничтожили 2 азербайджанских вертолета, атакующих позиции армянской стороны, 29 танков, а также 7 беспилотников, 1 ракетно-артиллерийскую установку БМ-21 («Град») , 5 БМП и 1 установку ТОС-1 «Солнцепек». Азербайджан признал потерю 15 военных, 1 танка и 1 беспилотника, и не сообщил никаких данных о количестве раненых. Между тем, только на фото и видеоматериалах, распространенных армянской стороной, видно несколько десятков трупов азербайджанских военных, а также 1 сбитый вертолет и 3 беспилотника. Также в МО Армении заявили о более чем 300 погибших азербайджанских военных.