Վերջին շրջանում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ ուժերի շփման գոտում սրված հակամարտությունն ու զինված գործողությունները բացահայտել են Ադրբեջանի արսենալում իսրայելական ԱԹՍ-ների առկայությունը, որը, մինչ այդ գաղտնի էր պահվում։ Այս մասին գրում է Eurasianet.org կայքը։
Նշվում է, որ այդ տեսակի սարքը որոշ շրջանակում կոչվում է «Կամիկաձե», որովհետև այն ինքն իրենով ռումբ է, և թիրախին հարվածելուն պես, ոչնչանում է։ Հայկական մամուլի տվյալներով հենց այդ սարքն է օգտագործվել ապրիլի 4-ին՝ կամավորներ տեղափոխող ավտոբուսը խոցելու գործում։
Ընդգծվում է, որ մեկ այլ դեպքում ԼՂՀ ՊԲ-ն նկարներ էր հրապարկել, որտեղ երևում էր, որ ադրբեջանական կողմը ապրիլի 2-ին գործի էր դրել ThunderB տեսակի ԱԹՍ։ Երրորդ դեպքում էլ ադրբեջանական կողմը պնդում էր, որ իրենց ԶՈՒ-ն օգտագործել է իսրայելական արտադրության հրթիռներ։ Կայքի փոխանցմամբ՝ այս զինատեսակներից ոչ մեկը նախկինում չէր հրապարակվել Ադրբեջանի ԶՈՒ-ի կողմից, գրում է Aravot.am-ը։
Աղբյուրը նշում է նաև, որ Ադրբեջանի և Իսրայելի միջև ռազմական գործակցությունը բավականին մեծ ուշադրություն է գրավում, մանավանդ, եթե հաշվի առնվի 2012-ին այդ երկու երկրի միջև ստորագրված 1.6 միլիարդ ԱՄՆ դոլար ընդհանուր արժողությամբ պայմանագիրը։ Ուշագրավ է սակայն, որ աղբյուրի հիշատակած 2012-ի Իսրայելի և Ադրբեջանի միջև ստորագրված պայմանագրով Ադրբեջանը, ընդհանուր 1.6 մլրդ արժողությամբ գնել էր հենց ԱԹՍ սարքեր և ՀՕՊ պաշտպանության համակարգեր։
2004-ին այդ երկու երկրի միջև պայմանագիր է կնքվել՝ Ադրբեջան իսրայելական զենք մատակարարելու մասին, որը արտադրվում էր Թուրքիայում։ 2009-ից սկսած Ադրբեջանը ԱԹՍ է արտադրում։ 2012-ի Իսրայելի և Ադրբեջանի միջև հարաբերություններն էլ ավելի ամրապնդվեցին, երբ Ադրբեջանում բացահայտվեց և ձերբակալվեց ահաբեկիչների մի խումբ։ Ադրբեջանի տվյալներով՝ նրանք պատրաստվում էին ահաբեկչություն կազմակերպել այդ երկրում հավատարմագրված Իսրայելի դիվանագետների և հրեա հասարակական ու քաղաքական գործիչների դեմ։ Նշվում էր, որ այդ խմբի զինման հետևում կանգնած էր Իրանը։ Այս գործի բացահայտումից հետո Ադրբեջանի և Իսրայելի միջև հարաբերությունները նոր բնույթ ստացան, որն էլ արտացոլվեց 2012-ին երկու երկրի միջև կնքված ռազմական պայմանագրի տեսքով։

В ходе эскалации конфликта на линии соприкосновения азербайджанских и карабахских ВС Азербайджан обнаружил наличие в своем арсенале израильских беспилотников, которое до этого держалось в секрете. Об этом пишет сайт Eurasianet.org.
Сообщается, что эти беспилотники носят название «Камикадзе», так как после нанесения удара по цели самоуничтожаются. По данным армянских СМИ, именно таким беспилотником азербайджанская сторона 4 апреля сбила армянский автобус, перевозящий добровольцев.
Стоит отметить, что в другом случае АО НКР распространила фотографии, на которых было видно, что 2 апреля азербайджанская сторона применила БТЛА типа ThunderB. В третьем случае Азербайджан утверждал, что его ВС применили израильские беспилотники. По данным источника, ни один из этих видов оружия ранее не был представлен азербайджанскими силами, пишет Aravot.am.
Источник также сообщает, что военное сотрудничество между Азербайджаном и Израилем заслуживает особого внимания, особенно, если принять во внимание общую стоимость контракта в $1,6 млрд, подписанного между двумя странами в 2012 году. Примечательно, что на всю стоимость контракта Азербайджан закупил именно беспилотники и системы противовоздушной обороны.
В 2004 году между этими двумя странами было подписано соглашение о поставке в Азербайджан израильского оружия, которое производится в Турции. С 2009 года Азербайджан производит БПЛА. В 2012 году отношения между Израилем и Азербайджаном еще больше укрепились, когда в Азербайджане была обнаружена и арестована группа террористов. По данным Азербайджана, они собирались организовать теракт против аккредитованных в стране израильских дипломатов и еврейских общественных и политических деятелей. Было отмечено, что за вооружением группы стоит Ирана. После этого отношения между Азербайджаном и Израилем получили новый характер, что нашло отражение в форме военного соглашения, подписанного в 2012 году между двумя странами.